Tadbirkorlarni mamlakatimizda biznes faoliyatni yaxshilash maqsadidagi so'rovnomada ishtirok etishini so'raymiz
Savdo-sanoat palatasi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) hamda Oliy Majlis Senati bilan hamkorlikda mamlakatimizda biznes faoliyatini yuritishning shart-sharoitlarini aniqlash maqsadida tadbirkorlar uchun so'rovnoma o'tkazishni tashkilashtirdi.
Jahon bankining «Doing Business-2018» reyting ko'rsatkichi mamlakatimizda biznes faoliyatini yuritishning shart-sharoitlarini baholab, unga ko'ra O'zbekiston Respublikasi 190 ta mamlakat orasidan 74 – o'rinni egallaganligi ma'lum qildi. Bu ko'rsatkich "Doing Business-2017" xisobotidagi O'zbekiston Respublikasining o'rniga qaraganda yaxshiroq bo'lishiga qaramasdan, joylardagi ayrim shart-sharoitlar yaxshilanishi kerakligini bildiradi.
So'rovnoma mamlakat hududlaridagi tadbirkorlik sub'ektlarining faoliyatida yuz berayotgan muammo va to'sqinlik qilayotgan jihatlarni aniqlab olish maqsadida tuzilgan. Ushbu so'rovnoma natijalari asosida O'zbekiston Respublikasida biznes yuritish muhitini yaxshilash maqsadida hukumat, mas'ul vazirlik va idoralar, davlat organlari uchun tavsiyalar ishlab chiqiladi.
O'zbekiston Respublikasi biznes faoliyatini yuritiyotgan tadbirkorlar ushbu so'rovnomada quyida berilgan havola orqali savollarga javob bergan holda ishtirok etishga taklif etiladi. Sizning sharhlaringiz va takliflaringiz O'zbekiston Respublikasida biznes faoliyatini yuritishning shart-sharoitlarini yaxshilashga yordam beradi.

Приглашаем предпринимателей принять участие в опросе об условиях ведения бизнеса в стране
Торгово-промышленная палата совместно с ПРООН и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан проводят опрос среди предпринимателей об условиях ведения бизнеса в стране.
В рейтинге Всемирного банка «Doing Business-2018», оценивающем условия ведения бизнеса в стране, Узбекистан занял 74 место среди 190 стран. Несмотря на улучшившиеся позиции Узбекистана по сравнению с отчетом «Doing Business-2017», остаются сферы, нуждающиеся в совершенствовании.
Проведение опроса нацелено на выявление проблем и барьеров, с которыми сталкиваются предпринимателив ходе своей деятельности, в частности, в регионах страны. На основании результатов опроса будут подготовлены рекомендации для правительства, ответственных министерств и ведомств, госорганов на местах по улучшению деловой среды в Узбекистане.
Предприниматели, осуществляющие свою деятельность в Узбекистане, приглашаются принять участие в опросе, пройдя по нижеуказанным ссылкам и ответив на вопросы. Ваши комментарии и пожелания помогут улучшить условия ведения бизнеса в Узбекистане.