Biznes hamjamiyat va davlat o'rtasida samarali muloqotni yo'lga qo'yish - barqaror investitsiya muhiti kafolatidir
Mintaqalarga investorlarni qanday qilib jalb etish mumkin va ular uchun qanday shart-sharoitlar yaratish zarur? Moliya tuzilmalariga bo'lgan ishonch darajasini qanday qilib oshirish kerak? Bu jarayonda mahalliy davlat hokimiyati organlarining roli qanday?
“Iqtisodiy islohotlarni jadallashtirish va mamlakat mintaqalarining investitsiyaviy jozibadorligini oshirish: mavjud muammolar hamda ularning yechimlari” mavzusidagi xalqaro konferensiya ishtirokchilari shu va boshqa masalalarga javob izladilar.
2018 yil 12 aprel kuni O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati tomonidan BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur anjumanda manfaatdor vazirlik va idoralar, viloyat hokimliklari mutasaddilari, erkin iqtisodiy zonalar rahbarlari, shuningdek 25 ta xorijiy mamlakat vakillari, shu jumladan diplomatik missiyalar, xalqaro tashkilotlar va biznes tuzilmalar vakillari ishtirok etdi.
Qayd etilganidek, hozirgi vaqtda O'zbekiston zamon talablariga javob beradigan keng ko'lamli islohotlarni amalga oshirish bosqichida turibdi. Iqtisodiyotni yanada erkinlashtirishga, ishlab chiqarishni modernizatsiyalash va diversifikatsiyalashga, joylarda tadbirkorlik muhitini yaxshilashga qaratilgan qonunlar, farmonlar va qarorlar qabul qilindi hamda ular izchil ijro etilmoqda. Olib borilayotgan islohotlar tadbirkorlik faoliyatini yuritish, ruxsat berish tartib-taomillaridan o'tish, litsenziyalar olish bilan bog'liq jarayonlarni soddalashtirishga, umuman olganda, davlat tomonidan boshqaruvni kamaytirishga qaratilgan.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Oliy Majlisga Murojaatnomasida xorijiy investorlar bilan hamkorlikni kengaytirish, ishlab chiqarishning yangi turlarini yaratish, ish o'rinlarini tashkil etish borasida hokimlarning, davlat organlari va tashkilotlari rahbarlarining faolligini oshirish zarurligi haqida so'z yuritilgan edi. Sarmoyadorlar uchun joylarda yaratilgan shart-sharoitlar bo'yicha reytingni e'lon qilib borish, hududlar rahbarlarining faoliyatini mazkur ko'rsatkichlar asosida baholash taklif etilgan edi.
Bularning barchasi, pirovardida, mamlakat iqtisodiyoti tarmoqlariga va hududlariga xorijiy investitsiyalar jalb qilishni yanada rag'batlantirishga qaratilgan. Bu 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirish bo'yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalardan birini bajarish, ya'ni investitsiya muhitini yaxshilash orqali amalga oshiriladi. Shu bilan birga, mazkur ustuvor vazifaning bajarilishi BMTning barqaror iqtisodiy o'sishni, yangi ish o'rinlari tashkil etishni va O'zbekiston aholisining turmushini yaxshilashni nazarda tutuvchi Barqaror taraqqiyot maqsadlariga erishish imkonini beradi.
Ma'lumki, qulay investitsiya muhitini yaratish jarayoni amaliyotdagi dolzarb muammolarni aniqlashdan boshlanadi. Aynan shu maqsadda 2018 yil 25 mart - 5 aprel kunlari Oliy Majlis Senati tomonidan Savdo-sanoat palatasi va BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda mahalliy hokimiyat organlari, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari vakillari, shuningdek tadbirkorlar orasida O'zbekiston Respublikasi mintaqalari kesimida tadbirkorlik faoliyatini yuritish shart-sharoitlari to'g'risida so'rov o'tkazildi. So'rov natijalari konferensiya mobaynida namoyish etildi.
Mazkur so'rov ko'rsatishicha, olib borilayotgan islohotlar tadbirkorlar tomonidan to'la qo'llab-quvvatlanmoqda hamda ularning xohish-istagiga va biznes yuritish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadlariga mos keladi. Bundan tashqari, amaliyotning ko'rsatishicha, hokimiyat va biznes hamjamiyat vakillari o'rtasida ochiq, tanqidiy muloqot tashkil etish aniqlangan muammolarni tezroq hal qilishda muhim omil hisoblanadi.
Hokimiyat organlari, biznes hamjamiyatlar, yetakchi xalqaro konsalting kompaniyalari va ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari O'zbekiston mintaqalarida tadbirkorlik muhitini rivojlantirishga keng imkoniyat beradigan hamda bu yo'lda to'siq bo'ladigan masalalarni, shuningdek so'rov yakunlari bo'yicha aniqlangan muammolarni muhokama qildilar. Tadbir chog'ida ishlab chiqarish, muhandislik-kommunikatsiya, yo'l-transport va ijtimoiy infratuzilmani yanada rivojlantirish, shuningdek “bir darcha” prinsipi asosida sifatli xizmatlar ko'rsatish bo'yicha zamonaviy tizimni shakllantirish, xorijiy sarmoyadorlar va chet el investitsiyasiga ega korxonalar uchun kafolatlar hamda imtiyozlarni kuchaytirish muhim ekani qayd etildi.
Muhokama yakunlari bo'yicha bu sohadagi ishlarni yanada takomillashtirishga, tadbirkorlik muhitini yaxshilash bo'yicha zarur chora-tadbirlarni ishlab chiqishga, hududlarni rivojlantirish va O'zbekistonga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish yo'lidagi dolzarb muammolarni bartaraf etishga qaratilgan tegishli tavsiyalar qabul qilindi.

Налаживание эффективного диалога между бизнес-сообществом и государством – гарантия стабильного инвестиционного климата
Как привлечь инвесторов в регионы и какие условия необходимо им создать? Как повысить уровень доверия к финансовым структурам? Какова роль органов государственной власти на местах в этом процессе? Ответы на эти и другие вопросы искали участники международной конференции на тему: «Ускорение экономических реформ и повышение инвестиционной привлекательности регионов страны: проблемы и решения».
В мероприятии, организованном Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с Программой Развития ООН приняли участие руководители министерств и ведомств, администраций областных хокимиятов, свободных экономически зон, а также представители 25 стран, включая глав дипломатических миссий, международных организаций и бизнес структур.
В настоящее время Узбекистан находится в стадии реализации масштабных экономических реформ, отвечающих современным требованиям. Приняты и последовательно реализуются законы, указы и постановления, направленные на дальнейшую либерализацию экономики, модернизацию и диверсификацию производства, улучшение деловой среды на местах. Проводимые реформы направлены на упрощение процессов, связанных с ведением предпринимательской деятельности, прохождением разрешительных процедур, получением лицензий – в целом, на снижение государственного регулирования.
В своем послании Олий Мажлису Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев говорил о необходимости повышения активности хокимов, руководителей государственных органов и организаций в плане расширения сотрудничества с иностранными инвесторами, создания новых видов производства, рабочих мест. Было предложено публиковать рейтинг по созданным на местах условиям для инвесторов, а деятельность руководителей регионов оценивать на основе данных показателей.
Все это, в конечном счете, направлено на дальнейшее стимулирование привлечения иностранных инвестиций в отрасли экономики и регионы страны путем улучшения инвестиционного климата, являющегося одной из приоритетных задач, обозначенных в Стратегии действий по развитию страны в 2017—2021 годах. Вместе с тем, реализация этой приоритетной задачи – прямой путь, ведущий к достижению Целей устойчивого развития ООН, подразумевающих стабильный экономический рост, создание новых рабочих мест и улучшение жизни населения Узбекистана.
Как известно процесс совершенствования инвестиционной среды начинается с выявления актуальных проблем на практике. Именной для этих целей в период с 25 марта по 5 апреля 2018 года Сенатом Олий Мажлиса совместно с Торговой-промышленной палатой и Программой Развития ООН был проведен опрос среди представителей органов местной власти, свободных экономических и малых промышленных зон, а также бизнеса об условиях ведения предпринимательской деятельности в разрезе регионов Республики Узбекистан, результаты которого были представлены в ходе конференции.
Проведенный опрос показал, что проводимые реформы вызывают широкую поддержку и соответствуют ожиданиям предпринимательских кругов и интересам формирования благоприятных условий для ведения бизнеса. Кроме того, как показала практика, организация открытого и критического диалога между представителями власти и бизнес сообщества является важным фактором скорейшего решения выявленных проблем.
Представители органов власти, бизнес-сообщества, ведущих международных консалтинговых компаний и научно-исследовательских институтов обсудили основные драйверы и барьеры развития бизнес климата в регионах Узбекистана, а также проблемные вопросы, выявленные по итогам опроса.
В ходе мероприятия отмечалась важность дальнейшего развития производственной, инженерно-коммуникационной, дорожно-транспортной и социальной инфраструктуры, а также формирования современной системы оказания качественных услуг по принципу «одно окно», усиления гарантий и льгот для иностранных инвесторов и предприятий с иностранными инвестициями.
По итогам обсуждения были приняты соответствующие рекомендации, направленные на совершенствование работы в данной сфере, разработку необходимых мер по улучшению деловой среды, устранение актуальных проблем регионального развития и привлечения иностранных инвестиций в Узбекистан.