O'zbekiston  Respublikasi Savdo-sanoat palatasi Surxondaryo viloyat hududiy  boshqarmasi va Surxondaryo viloyati iqtisodiy sudi tomonidan joriy  yilning 1 may kuni Termiz shahrida “Hakamlik sudlari: muammolar va yechimlar” mavzusida “davra suhbati” o'tkazildi.
“Davra suhbati”da O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va uning  Surxondaryo viloyat  hududiy boshqarmasi mas'ul xodimlari va uning huzuridagi Hakamlik sudi sudyalari, Surxondaryo viloyat iqtisodiy sudi sudyalari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari rahbarlari, tijorat banklari va aksiyadorlik jamiyati yuridik xizmati xodimlari ishtirok etdilar.
Unda “Hakamlik sudlari faoliyatini rivojlantirishdagi muammolar” va “Hakamlik muhokamasining afzalliklari” mavzularidagi ma'ruzalar tinglandi.
Ma'ruzalarda ta'kidlanganidek, mamlakatimizda hakamlik sudlarini tashkil qilish va faoliyatining huquqiy asoslari yaratilganligi ularni nizolarni muqobil hal etishda asosiy nodavlat organ sifatidagi faoliyat ko'lamini yildan yilga kengayib borishiga imkoniyat bermoqda.
Hakamlik sudi fuqarolik huquqiy munosabatlaridan kelib chiquvchi nizolarni, shu jumladan tadbirkorlik sub'ektlari o'rtasida vujudga keluvchi iqtisodiy nizolarini hal etuvchi nodavlat organ hisoblanadi.
Hakamlik sudi o'z faoliyatini qonuniylik, mustaqillik, hakamlik muhokamasi ma'lumotlarining oshkor qilinmasligi, hakamlik sudyalarining xolisligi, dispozitivlik, hakamlik muhokamasi taraflarining tortishuvi va teng huquqliligi kabi pritsiplariga rioya qilgan holda amalga oshiradi.
Hakamlik sudi quyidagi afzalliklarga ega: tejamkorlik; nizoni tezkorlik bilan ko'rib chiqish; hakamlik sudyalarini mustaqil tanlash va nizoni hal qilish tartib-taomilini mustaqil belgilash imkoniyati mavjudligi; kelishuv bitimiga erishish va hamkorlik munosabatlarini saqlab qolishga sharoit yaratish; hakamlik muhokamasi ma'lumotlarining oshkor qilinmasligi;  hakamlik sudining hal qiluv qarorini majburiy ijro etish mexanizmi mavjudligi.
O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va uning hududiy boshqarmalari huzurida tashkil qilingan 15 ta hakamlik sudlari tomonidan 2007 yildan 2018 yil 1 aprelgacha  da'vo summasi 607,6 mlrd. so'm, 55,5 mln. AQSH dollari va 195,1 ming YEVRO ni tashkil qilgan jami 11280 ta ishlar ko'rilganligi qayd etildi. Ammo Palataning Surxondaryo viloyat hududiy boshqarmasi huzuridagi Hakamlik sudi tomonidan jami da'vo summasi 7,2 mlrd. so'm bo'lgan 132 ta ishlar ko'rib chiqilganligi tanqidiy taxlil qilindi.
Tadbirda shuningdek O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatai huzuridagi Hakamlik sudining raisi Foziljon Otaxonov o'z ma'ruzasida Palata a'zolari Hakamlik sudiga imtiyozli asosda murojaat qilishlari mumkinligini, ya'ni ular uchun hakamlik yig'imining miqdori to'lanishi lozim bo'lgan summaning 75 foizini tashkil qilishini, bundan tashqari yaqin kelajakda hakamlik bitimi taraflarining hoxishiga ko'ra hakamlik sudining majlislari videokonferens-aloqa rejimida o'tkazilishi mumkinligiga e'tiborni qaratdi hamda buning uchun huquqiy asoslar mavjudligini ta'kidladi.
“Davra suhbati”da iqtisodiy sudlar tomonidan hakamlik sudining hal qiluv qarorini bekor qilish va uni majburiy ijro etish uchun ijro varaqasi berish bilan bog'liq ishlarni ko'rishning o'ziga xos xususiyatlari tahliliy materiallar asosida atorflicha yoritildi.
Hakamlik sudlarining hal qiluv qarorlarini ijro qilish ikki xil usulda, ya'ni ixtiyoriy va majburiy (vakolatli sudlardan ijro varaqasini olish orqali) ijro qilinishiga tadbir qatnashchilari e'tibori qaratildi va bu boradagi muammolar yuzasidan atroflicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Hakamlik sudlarida nizolarni tezkor, qonuniy, adolatli hal qilish ko'p jihatdan hakamlik sudyalarining bilim darajasi, amaliy tajribasiga bog'liqligiga e'tibor qaratilib, ularni malakasini oshirishning dolzarb muammolari tadbir ishtirokchilari tomonidan har tomonlama muhokama qilindi.
“Davra suhbati” ishtirokchilari va ma'ruzachilar tomonidan  hakamlik muhokamasining  huquqiy asoslarini takomillashtirish, vakolatli sudlar bilan hakamlik sudlari  o'rtasida o'zaro hamkorlikni rivojlantirish, hakamlik sudyalari va hakamlik sudyaligiga nomzodlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, nizolarni qo'rib chiqish bo'yicha xakamlik sudyalari o'rtasida tajriba almashish, hakamlik sudlari  xal  qiluv  qarorlari  ijrosini ta'minlash  kabi masalalar bo'yicha taklif va mulohazalar bildirildi.

“Третейские суды: проблемы и их решения”
1 мая 2018 года в городе Термез организован «круглый стол”на тему “Третейские суды: проблемы и их решения” во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 19 июня 2017 года №УП-5087 «О мерах по коренному совершенствованию системы содействия развитию предпринимательской деятельности и защиты законных интересов бизнеса»
В работе “круглого стола” приняли участие ответственные работники Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан и территориального управления ТПП по Сурхандарьинской области, суды Экономического суда Сурхандарьинской области, третейские судьи, руководители субъектов предпринимательства, работники юридических служб коммерческих банков и акционерных обществ.
В ходе “круглого стола” заслушаны доклады на темы: “Проблемы развития деятельности третейских судов”, “Преимущества третейского разбирательства”.
Как отмечалось участниками “круглого стола” третейские суды являются одним из основных институтов гражданского общества. Без сильного гражданского общества не возможно существование и функционирование современного правового государства. Опыт развитых западных государств показывает, что участники экономического оборота относятся к третейским судам весьма положительно, так как третейское разбирательство создано для быстрого и эффективного разрешения споров и проблем в экономической деятельности. Поэтому развитие института третейского суда и третейского разбирательства крайне необходимо в условиях дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в стране.
В своем докладе председатель Третейского суда при Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан Фозилжон Отахонов обратил внимание участников мероприятия на то, что скоро по желанию строн третейского соглашения заседания третейского суда может быть проведено в режиме видеоконференцсвязи и для этого создана правовая база.
Как отмечалось в докладе, третейскими судами при Торгово-промышленной палате и ее территориальных управлениях за 2007-2018 (1 квартал) годах рассмотрены 11280 дел на общую сумму 607,6 млрд. сум, 55,5 млн.долларов США и 195,1 тыс. евро., в том числе Третейским судом при территориальном управлении ТПП по Сурхандарьинской области рассмотрено всего 132 дел на общую сумму 7,2 млдр. сум. Деятельность данного Третейского суда критически проанализирован и высказаны пути ее совершенствования.
Кроме того до сведения участников мероприятия доведена информация о том, что размер третейского сбора составляет 0,5 процентов от суммы иска, а членам Торгово-промышленной палаты установлены льготы при обращении с исковым заявлением в третейский суд, т.е. они уплачивает третейский сбор в размере 75 процентов от установленной суммы. Обращено внимание на то, что решения третейских судов в основном (90 процентов) исполняется добровольно.
Также освещены особенности рассмотрения экономическими судами заявлений об отмене решений Третейских судов и о выдаче исполнительных листов на принудительное исполнение решений Третейских судов, а также представлены аналитические материалы по данным категориям дел.
Экономическими судами Республики Узбекистан в 2016-2017 годах рассмотрено всего 46 дел об отмене решений третейских судов, в том числе:
Видно,что 22 решения третейского суда отменены экономическими судами, а 24 оставлены в силе. |
||||||||||||||||||||||||||||
Например, Экономическими судами Республики Узбекистан в 2016-2017 годах рассмотрено 484 дела о выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решений третейских судов, в том числе:
Таким образом, экономическими судами по 417 решениям третейского суда выданы исполнительные листы на принудительное исполнение, что составляет 86 процентов рассмотренных дел. |
Отмечено, что принятие третейскими судами законного и обоснованного решения зависить от знания и опыта работы третейских судей, в связи с этим участники “круглого стола” с большим интересов обсуждали актуальные проблемы повышения квалификации третейских судей.
Участниками “круглого стола” озвучены конкретные предложения и соображения по совершенствованию правовых основ третейского разбирательства, развитию взаимодействий третейских судов с компетентными судами, подготовке, переподготовке и повышению квалификации кандидатов в третейские судьи и третейских судей, установлению обмена опыта третейских судьей по разрешению споров, обеспечению исполнения решений третейских судов.