«O'zbekiston xususiy sektorida korrupsiyaga qarshi kurashishga ko'maklashish» loyihasini amalga oshirish bo'yicha axborot seminari o'tkazildi
Bugungi kunda yurtimizda amalga oshirilayotgan keng miqyosdagi islohotlar jarayonida korrupsiya mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy va huquqiy-siyosiy rivojlanishiga jiddiy tahdid soluvchi xavf-xatarlardan biri deb ko'rilmoqda.
Savdo-sanoat palatasi tomonidan o'z maqsad va vazifalarini bajarish doirasida tadbirkorlarning huquqiy savodxonligi va madaniyatini oshirish, korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni to'liq shakllantirish yuzasidan turli yo'nalishlarda doimiy ravishda qator ishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Joriy yilning 13 iyun sanasida «Radisson Blue Tashkent» mehmonxonasida O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi Bosh prokuratura va Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT) o'zaro hamkorlikda «O'zbekiston xususiy sektorida korrupsiyaga qarshi kurashishga ko'maklashish» loyihasini amalga oshirish bo'yicha axborot seminari o'tkazildi.
Tadbirda xalqaro tashkilotlar vakillari, shuningdek, vazirlik va idoralar, tadbirkorlik sub'ektlari, fuqarolik jamiyati va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar, jumladan O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasidan Sud, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat qiluvchi organlar bilan hamkorlik qilish boshqarmasi boshlig'i B.Ibodullaev, YeXHTning O'zbekistondagi loyihalari Koordinatori maslaxatchisi Xans Ulrix, YeXHT va Yevropa Kengashi eksperti Strelnechok Yaroslav, YeXHTning milliy menejeri M.Xusanov, Bosh prokuraturaning Tadbirkorlik sub'ektlari va investitsiyalarni huquqiy himoya qilish boshqarmasi boshlig'i A.Eshbekov yig'ilish mavzusi bo'yicha o'z taqdimotlari bilan minbarga chiqdilar.
Savdo-sanoat palatasi mas'ul xodimi B.Ibodullaev o'z taqdimotida “Korrupsiyaga qarshi kurashish to'g'risida”gi Qonuni ijrosini ta'minlash borasida Palata tomonidan, iqtisodiyotning boshqa jabhalari qatorida tadbirkorlik sohasida korrupsiyaviy ko'rinishlari o'z vaqtida aniqlash, ularni bartaraf etish va oldini olish yo'nalishida olib borilayotgan chora-tadbirlar haqida so'z yuritdi, jumladan, tadbirkorlik sohasida aniqlangan ma'muriy va byurokratik to'siqlar bartaraf etilmoqda, ro'yxatga olish, ruxsat etish va litsenziyaga doir tartib-taomillar soddalashtirilmoqda, tadbirkorlik sub'ektlari faoliyatini tekshirish tizimi takomillashtirilmoqda. Bu yo'nalishda tekshiruvlar ikki yilga to'xtatildi, shuningdek tadbirkorlik faoliyatini olib borishda barcha biznes qatnashchilari uchun teng shart-sharoitlar yaratilishi va insofsiz raqobatga yo'l qo'ymaslik choralari ko'rilmoqda.
Mazkur loyihani amalga oshirishdan ko'zda tutilgan asosiy maqsad Respublikada tadbirkorlikning rivojlanishiga to'sqinlik qilayotgan korrupsiyaga qarshi kurashish amaliyotiga xalqaro tajribani joriy qilish, davlat va biznesning barcha jabxalarida korrupsiyaning oldini olish sohasida milliy qonunchilik qoidalarini samarali qo'llash, shuningdek xorijiy investitsiyalarni jalb etish uchun yanada sog'lom investitsiya muhitini yaratish maqsadida sog'lom raqobat muhitini rag'batlantirishdan iborat.
Qayd etish lozim, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning tashabbuslari asosida mamlakatda demokratik huquqiy davlat va kuchli fuqarolik jamiyati qurish strategiyasi doirasida qonun ustuvorligini ta'minlash, fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, sud-huquq tizimini isloh qilish yuzasidan bir qator tizimli tadbirlar amalga oshirilib kelinmoqda.

Прошёл информационный семинар, посвященный запуску  проекта «Содействие противодействию коррупции в частном секторе Узбекистана»
Коррупция является одной из самых серьезных угроз социально-экономическому и право-политическому развитию страны.
С точки зрения выполнения своих целей и задач Торгово-промышленная палата последовательно проводила ряд мероприятий в различных областях в целях повышения правовой грамотности и культуры предпринимателей и для развития противодействия и отрицательного в отношения к коррупции.
13 июня 2018 года в гостинице «Radisson Blue Tashkent», Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан совместно с Генеральной прокуратурой и Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), провела информационный семинар, посвященный запуску  проекта «Содействие противодействию коррупции в частном секторе Узбекистана».
В семинаре приняли участие представители международных организаций, а также представители министерств и ведомств, субъектов предпринимательства, гражданского общества и средств массовой информации. На семинаре с презентацией выступили начальник управления по взаимодействию с судебными, правоохранительными и контролирующими органами Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Б.Ибодуллаев «О работе, проделанной Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан в области борьбы с коррупцией и другими нарушениями в деловой среде», Национальный советник Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане М. Хусанов «Поддержка борьбы с коррупцией в частном секторе Узбекистана», Эксперт ОБСЕ и Совета Европы Стрельнечок Ярослав «Международный опыт по предотвращению коррупции в бизнесе», а также, представитель Генерального прокурора «Меры, принятые Генеральной прокурором в борьбе с коррупцией».
Основной целью проекта является внедрение международного опыта в борьбе с коррупцией, которая препятствует развитию предпринимательства в стране, эффективному внедрению национального законодательства в области во всех сферах общественной и предпринимательской деятельности, а также созданию более здоровой инвестиционной среды для привлечения иностранных инвестиций. продвижение конкурентной среды.
Важно отметить, с инициативами Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиевым в стране проводится ряд системных мер по обеспечению верховенства закона, защите прав и законных интересов граждан, реформированию судебной системы в рамках стратегии построения демократического правового государства и сильного гражданского общества.
Как подчеркнул глава нашего государства, одним из наших приоритетных задач остается эффективное решение вопросов борьбы с коррупцией и организованной преступностью, а также предотвращение правонарушений.