O'zbekiston  Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va uning Andijon viloyati hududiy boshqarmasi, O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi va Namangan viloyat prokuraturasi tomonidan joriy  yilning 20 avgust kuni Namangan shahrida “Tadbirkorlik sub'ektlarining huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishda hakamlik sudlarining roli” mavzusida regional seminar tashkil qilindi.
Regional seminarda O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va uning Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlari hududiy boshqarmalari mas'ul xodimlari va ularning huzuridagi Hakamlik sudlari sudyalari, Namangan viloyat prokuraturasi va adliya boshqarmasi mas'ul xodimlari, Fuqarolik ishlari bo'yicha Namangan viloyati sudi va tumanlararo sudlari, Namangan viloyati iqtisodiy va tumanlararo sudi sudyalari va mutaxassislari,  tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Seminarda “Hakamlik sudlari faoliyatining huquqiy asoslari, ularning nizolarni hal qilishdagi roli va ahamiyati”, “Tadbirkorlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishda prokuratura organlarining roli”, “Hakamlik sudlarida iqtisodiy nizolarni hal qilishning o'ziga xos xususiyatlari”, “Hakamlik muhokamasining afzalliklari va hakamlik sudlarining ish yuritish tartibi” mavzularida ma'ruzalar tinglandi.
Ma'ruzalarda ta'kidlanganidek, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida mustaqillik yillarida xususiy mulkdorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlari himoyasini ta'minlashga qaratilgan mustahkam qonunchilik bazasi yaratildi, davlat xizmatlari ko'rsatishning to'g'ridan-to'g'ri muloqotsiz zamonaviy interaktiv shakllari joriy etilmoqda, davlat bilan ishbilarmonlar o'rtasida tizimli muloqot yo'lga qo'yildi, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning o'rta sinfini shakllantirish, mamlakat iqtisodiyotini barqaror rivojlantirish, yangi ish o'rinlari yaratish va aholi daromadlarini oshirishning eng muhim omili sifatida tadbirkorlikni jadal rivojlantirish uchun ishonchli huquqiy kafolatlar yaratildi.
2017–2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni ijro etish, xususiy mulkchilik va tadbirkorlik sub'ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini ishonchli muhofaza qilish kafolatlarini kuchaytirish maqsadida 2018 yil 9 iyulda “O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi to'g'risida”gi Qonun yangi tahrirda qabul qilindi.
Mazkur Qonunga muvofiq Hakamlik sudlari ilk bor Palata tizimiga kiritildi, iqtisodiy nizolarni hal qilish uchun Palataga Hakamlik sudlarini tashkil etish huquqi berildi, Hakamlik sudlari Palata va uning hududiy boshqarmalari huzurida faoliyat ko'rsatishi alohida moddada belgilandi.
Hakamlik muhokamasi quyidagi afzalliklarga ega ekanligi, ya'ni tejamkorlik; nizoni tezkorlik bilan ko'rib chiqish; hakamlik sudyalarini mustaqil tanlash va nizoni hal qilish tartib-taomilini mustaqil belgilash imkoniyati mavjudligi; kelishuv bitimiga erishish va hamkorlik munosabatlarini saqlab qolishga sharoit yaratish; hakamlik muhokamasi ma'lumotlarining oshkor qilinmasligi;  hakamlik sudining hal qiluv qarorini majburiy ijro etish mexanizmi mavjudligi, shuningdek Palata a'zolari hakamlik sudiga imtiyozli asosda murojaat qilishlari mumkinligi, ya'ni ular uchun hakamlik yig'imining miqdori to'lanishi lozim bo'lgan summaning 75 foizini tashkil qilishi ta'kidlandi.
Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Hakamlik sudining raisi Foziljon Otaxonovning ma'ruzasida Palata va uning hududiy boshqarmalari huzurida tashkil qilingan 15 ta Hakamlik sudlari tomonidan  2007–2018 (6 oyi) yillar mobaynida  jami 12827 ta ishlar ko'rilgan bo'lib, da'vo summasi 756,3 mlrd. so'm, 55,6 mln. AQSH dollari, 195,1 ming Yevroni tashkil qilganligi, joriy yilning 6 oyi mobaynida Hakamlik sudlarida 2381 ta ishlar ko'rilgan bo'lib, da'vo summasi 252,7 mlrd. so'm, 1,4 mln AQSH dollarini tashkil qilganligi hamda bu o'tgan yilning shu davrida ko'rilgan ishlar soniga nisbatan 1704 taga ko'p ekanligi qayd qilindi.
Namangan viloyat prokuraturasi vakili o'z ma'ruzasida prokuratura organlari tomonidan  tadbirkorlik sub'ektlarining himoyasini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilayotganligini ta'kidladi. Ushbu sohaga oid qonun hujjatlari ijrosini ta'minlash borasida qonunlarni targ'ib qilish bo'yicha keng ko'llamli tadbirlar o'tkazilmoqda; tadbirkorlar murojaatlari bo'yicha davlat organlarining noqonuniy qarorlariga protestlar keltirilmoqda, qonun buzilishi sabablarini bartaraf etish haqida taqdimnomalar hamda sudlarga tadbirkorlik sub'ektlari manfaatida da'vo arizalar kiritilmoqda – dedi ma'ruzachi.
Shuningdek, tadbirkorlik sub'ektlari huquqlarini himoya qilish, shu jumladan, ularning faoliyatiga asossiz aralashish, noqonuniy tekshirish o'tkazish hamda murojaatlarini ko'rib chiqishdagi qonunbuzilishi holatlarining oldini olish borasida o'tkazilgan nazorat tadbirlari yakunlari bo'yicha mansabdor shaxslar intizomiy, ma'muriy va moddiy javobgarlikka tortilmoqda, ularga nisbatan jinoyat ishlari qo'zg'atilmoqda, shuningdek tadbirkorlarning buzilgan huquqlari va tadbirkorlik sub'ektlarining faoliyati qayta tiklanmoqda.
Seminar ishtirokchilari va ma'ruzachilar tomonidan  hakamlik muhokamasi-ning  huquqiy asoslarini takomillashtirish, vakolatli sudlar bilan hakamlik sudlari  o'rtasida o'zaro hamkorlikni rivojlantirish, hakamlik sudyalari va hakamlik sudyaligiga nomzodlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, nizolarni qo'rib chiqish bo'yicha hakamlik sudyalari o'rtasida tajriba almashish, hakamlik sudlari  xal  qiluv  qarorlari  ijrosini ta'minlash  kabi masalalar bo'yicha taklif va mulohazalar bildirildi.

В Намангане состоялся регионалный семинар на тему: “Роль третейских судов в защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства”
20 августа 2018 года в Намангане состоялся регионалный семинар на тему: “Роль третейских судов в защите прав и законных интересов субъектов пред-принимательства”, организованный Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и ее территориальным управлением по Наманганской области, Гене-ральной прокуратурой Республики Узбекистан и Наманганской областной прокуратурой.
В работе семинара приняли участие ответственные работники Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан и ее территориальных управлений по Андижанской, Наманганской и Ферганской областей, прокуратуры и управления юстиции Наманганской области,  суды Наманганского областного и межрайонных судов по гражданский делам и экономических судов Наманганской  области, третейские судьи, предприниматели, а также представители средств массовой информации.
В ходе семинара заслушаны доклады на темы: “Правовые основы деятель-ности третейских судов в Узбекистане, их роль и значение в разрешении споров”, “Роль органов прокуратуры в защите прав и законных интересов предпринима-телей”, “Особенности рассмотрения экономических споров третейскими судами”, “Преимущества третейского разбирательства и порядок ведения дел в третейских судах”.
Как отмечалось на семинаре, в настоящее время в Узбекистане наблюдается период устойчивого развития экономики. Возрастает предпринимательская активность, коммерческий оборот ускоряется и расширяет свою сферу. Естественно, что чем интенсивнее развиваются связи между предпринимателями, тем больше вероятность возникновения правовых коллизий между ними. В то же время любой конфликт в экономических отношениях замедляет развитие предпринимательской активности. В этих условиях очень важно, чтобы в обществе были сформированы юридические механизмы, которые бы обеспечивали оперативное, справедливое и законное разрешение возникающих споров и защиту нарушенных прав.
Наиболее распространенным и надежным способом защиты нарушенных гражданских прав является судебная защита, которая осуществляется государ-ственными судами (судами по гражданским делам и экономическими  судами). Вместе с тем общество, которое основывает свою жизнь на принципах рыночной экономики, пришло к выводу о необходимости формирования альтернативных способов разрешения споров. Одним из наиболее популярных и эффективных альтернативных способов разрешения гражданско-правовых споров является третейский суд.
Кроме того, в Законе «О Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан», принятого в новой редакции 9 июля текущего года впервые третейские суды включены в систему Палаты, а также отдельная статья определяет порядок функционирования и осуществления деятельности третейских судов.
В ходе семинара докладчики отметили, что преимуществами третейского суда являются: возможность выбора самого третейского суда и конкретного третейского судьи, место и время рассмотрения спора; конфиденциальность разбирательства дела; беспристрастность судей; экономичность; оперативность; наличие гарантии принудительного исполнения решений третейского суда. Кроме того размер третейского сбора составляет 0,5 процентов от суммы иска, а членам Палаты установлены льготы при обращении  с исковым заявлением в Третейский суд, т.е. они уплачивает третейский сбор в размере 75 процентов от установленной суммы, а также решения Третейских судов в основном (около 90 процентов) исполняется добровольно.
В своем докладе председатель Третейского суда при Торгово-промышленной палате Узбекистана Фозилжон Отахонов отметил, что Третейскими судами Палате и ее территориальных управлениях за 2007-2018 гг. рассмотрены 12827 дел на общую сумму 756,3 млрд. сум, 55,6 млн. долл.США и 195,1 тысяч евро, а за 6 месяцев 2018 года рассмотрено 2381 дело на общую сумму  252,7 млрд. сум и 1,4 млн.долларов США. Если сравнивать его с аналогичным периодом 2017 года это больше на 1704 дела.
Органами прокуратуры проводится определенная работа  по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства. Во исполнение законодательных актов в данной сфере: проводится мероприятия по пропаганде законодательства, принесению протестов на незаконные решения, внесению представлений об устранении причин нарушений закона и предъявлению исков в суды, кроме того по привлечению к дисциплинарной, административной и материальной ответственности должностных лиц, по фактам грубых нарушений закона возбуждаются уголовные дела.
Участниками семинара озвучены конкретные предложения: по пропаганде и агитации деятельности третейских судов; обобщению материалов практики третейских судов и изданию сборника;  развитию взаимодействий третейских судов с компетентными судами; подготовке, переподготовке и повышению квалификации кандидатов в третейские судьи и третейских судей; установлению обмена опыта третейских судьей по разрешению споров; обеспечению исполнения решений третейских судов; совершенствованию правовых основ третейского разбирательства.