Startapni yo‘lga qo‘ymoqchimisiz? “Startap-tashabbuslari”da ishtirok eting!
O‘zbekiston bo‘ylab Yoshlar startap-tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash dasturining uchinchi davrida ishtirok  etish uchun arizalar qabuli boshlandi. Joriy yilda beshta  eng  yaxshi jamoa startapni  yaratishga oid ulkan tajribadan tashqari, o‘z loyihalarini rivojlanitirish uchun pullik sarmoyalarga ham ega bo‘ladilar.
2016 yildan buyon o‘tkazib kelinayotgan “Startap-tashabbuslari” dasturi yoshlarni o‘z shaxsiy startaplarini yaratishga hamda tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirishgako’maklashishga qaratilgan. Dastur BMTTD, O'zbekiston Savdo-sanoat palatasining qo‘shma faoliyati mahsuloti bo‘lib, joriy yilda Innovatsion rivojlanish vazirligi va Yoshlar ittifoqi hamkorligida "Yoshlar-kelajagimiz" davlat dasturida belgilangan vazifalar doirasida Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi Elchixonasi moliyaviy ko‘magida amalga oshirilmoqda.
Dasturga saralash qanday o‘tkaziladi?
Dasturga saralab olish onlayn arizalar va jamoalar bilan suhbat o‘tkazish asosida amalga oshiriladi. Xususan, qizlar rahbarligidagi yoki jamoalar tarkibida tasischi sifatida qizlar ishtirok  etayotgan jamoalar va loyihalar ustuvorlik kasb  etadi.
Dastur nimalardan iborat?
Hakamlar hay'ati tomonidan aniqlangan eng  yaxshi loyihalarning jamoalari Dasturda ishtirok  etishlari va Lean Startup (“Тejamkor startap”) uslubiyati asosidagi startap-loyihalarni rivojlantirish bo‘yicha tayanch ta'lim kursini o‘tishlari mumkin.
Dastlabki ikki davr tajribasidan kelib chiqqan holda, asosiy  e'tibor ekspertlar va mentorlar bilan uchrashuvlar o‘tkazish hamda tanlab olingan startaplarni hayotga tatbiq  etishda amaliy yordam ko‘rsatishga qaratiladi.  Ekspertlar loyiha g‘oyalarini hayotiyligini aniqlashda, qiymat takliflari va qabul qilingan tahminlarni sinashda, MVP (yakuniy mahsulotning minimal ishga layoqatli ko’rinishii)ni yaratishda, loyihaning biznes-modelini ishlab chiqishda, savdo kanallarini izlashda va sarmoyachilalar uchun taqdimotni tayyorlashda yordam beradilar.
Eng muvaffaqiyatli loyihalarning jamoalari “Demo Day”  yakuniy tadbiri istiqboldagi investorlarga o‘z loyihalarini taqdim  etish hamda innovatsiyalar forumida ishtirok etish imkoniga  erishadilar. “Demo Day” yakunlari bo‘yicha  eng  yaxshi deb topilgan beshta loyiha o‘z startaplarini rivojlantirish uchun beg’araz sarmoya shaklida mablag‘ga  ham ega bo‘ladilar. Bunda moliyaviy ko‘mak Innovatsiyalarni rivojlantirish vazirligi va Yoshlar ittifoqi tomonidan ko‘rsatiladi.
Joriy yilda alohida seminarlar va mahorat darslari Toshkent shahridan tashqari, Namangan va Samarqand viloyatlarida hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida ham o‘tkaziladi. Har bir hududda Qo‘llab-quvvatlash dasturida ishtirok  etish uchun 30 tagacha  eng  yaxshi loyihani tanlab olish rejalashtirilgan. Dasturning hududiy bosqichi yakunlanganidan so‘ng,  ekspert guruhi tomonidan saralab olingan 3 tagacha  eng  yaxshi loyiha Toshkentda bo‘lib o‘tadigan “Demo Day” yakuniy tadbirida ishtirok  etish imkonini qo‘lga kiritadi.
Qanday qilib ishtirokchiga aylanish mumkin?
Dasturda qanday ishtirok  etish, loyihalarni saralab olish mezonlari va ishtirokchilarga qo‘yilgan talablar haqidagi ma'lumot bu yerda joylashtirilgan.
Ariza topshirishning  yakuniy sanasi – 2018 yil 17 sentyabr.
Dastur  yangiliklaridan xabardor bo‘lish uchun dasturning Facebook ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasiga a'zo bo‘ling: https://www.facebook.com/startupuzb/

Хотите запустить стартап? Подавайте заявку для участия в «Стартап-инициативы»
В Узбекистане начался прием заявок для участия в третьем цикле Программы поддержки молодежных стартап-иницатив. В этом году помимо колоссального опыта в создании стартапа, пять лучших команд получат денежные инвестиции на развитие своего проекта.
Программа «Стартап-инициативы» реализуется с 2016 года и направлена на оказание поддержки молодежи в создании собственного стартапа и развитии навыков предпринимательства. Программа является продуктом совместной деятельности ПРООН, Торгово-промышленной палаты, и в этом году реализуется совместно с Министерством инновационного развития и Союза молодежи в рамках реализации задач, определенных в государственной программе «Yoshlar-kelajagimiz», при финансовой поддержке Посольства Великобритании в Узбекистане.
Как будет проходить отбор в Программу?
Отбор в Программу будет осуществляться на основе онлайн заявок и интервью с командами. Приветствуются проекты и команды, возглавляемые девушками или в составе команд которых участвуют молодые женщины в качестве со-основателей.
Что включает в себя Программа?
Команды лучших проектов, определенных членами жюри, смогут принять участие в Программе и пройти базовый курс обучения по развитию стартап-проектов на основе методологии Lean Startup («бережливый стартап»).
С учетом опыта первых двух циклов, акцент будет сделан на проведение встреч с экспертами и менторами и оказание практической поддержки в реализации отобранных стартапов. Эксперты окажут помощь при валидации идей проектов, тестировании ценностных предложений и предполагаемых гипотез, разработке MVP (минимальной работоспособной версии продукта), проработке бизнес-модели проекта, поиске каналов продаж и подготовке презентации для инвесторов.
Команды самых успешных проектов получат возможность представить свои проекты перед потенциальными инвесторами на завершающем мероприятии «Demo Day» и форуме по инновациям. Лучшие пять проектов по итогам «Demo Day» получат денежные средства в виде безвозмездных инвестиций на развитие своих стартапов. В этом финансовую поддержку окажут Министерство инновационного развития и Союз молодежи.
В этом году отдельные семинары и мастер-классы будут проведены, помимо Ташкента, в Наманганской и Самаркандской областях и в Республике Каракалпакстан. В каждом регионе планируется отобрать до 30 лучших проектов для участия в Программе поддержки. По завершению регионального этапа программы, по 3 лучших проекта, выбранных экспертной группой, получат возможность участвовать в финальном «Demo Day» в Ташкенте.
Как стать участником?
Информация о том, как принять участие в программе, о критериях отбора проектов и требованиях к участникам размещена здесь.
Крайний срок подачи заявок – 17 сентября 2018 года.
Чтобы быть в курсе новостей, подписывайтесь на страницу программы в социальной сети Facebook: https://www.facebook.com/startupuzb/