O'zbekiston-Belorussiya biznes-mintaqaviy forumida hamda kooperatsion birjada o'zbek va belorus ishbilarmon doiralarining 500 ga yaqin vakillari, shuningdek, ikki mamlakat vazirliklari va idoralari vakillari ishtirok etdi. Tadbir 2018 yil 12 sentyabr kuni Toshkent shahrida, Belarus Respublikasi Prezidenti A.Lukashenkoning O'zbekistonga rasmiy tashrifi doirasida tashkil etildi. Tashkilotchilar O'zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi va ikki mamlakat savdo-sanoat palatalari bo'ldi.
Forumni savdo-iqtisodiy hamkorlik bo'yicha O'zbekiston-Belarus hukumatlararo komissiyasining hamraisi – O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari Nodir Otajonov va Belarus Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari Mixail Rusiy ochib berdi.
Tomonlar ikki yil davomida ketma-ket o‘zaro tovar ayirboshlash hajmining o'sish tendensiyasiga alohida urg‘u berdilar. Hozirda aynan ushbu ijobiy tendensiya yangi hamkorlik loyihalarini amalga oshirishga, investitsiyalar hamda tovar oqimlarini rag'batlantirishga imkon bermoqda. Ikki mamlakat o'rtasida sanoat kooperatsiyasining muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga misol sifatida Toshkent qishloq xo'jalik mashinasozlik zavodi negizida tashkil etilgan yo'l qurilishi va maxsus texnika ishlab chiqarish bo'yicha “Amkodor-Agrotexmash” qo'shma korxonasini aytib o’tishimiz mumkin.
Forum doirasida ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari yengil, elektr, qishloq xo'jaligi, tog'-kon sanoati, mashinasozlik, oziq-ovqat sanoati, shuningdek, qurilish materiallarini birgalikda ishlab chiqarishdir, – ta’kidladi O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjaev.
Forumda umumiy qiymati 193,3 million dollar bo'lgan 82 ta eksport-import shartnomalari imzolandi va umumiy qiymati 38 million dollar bo'lgan investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo'yicha kelishuvlarga erishildi. Kelgusi yillarda taxminan 20 ta investitsiya loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, Toshkent shahrining markazida Oloy bozori hududida Belarus mahsulotlari do'koni o'z faoliyatini boshladi va Minskda huddi shunday o'zbek mahsulolari do'konini ochish bo'yicha faol ish olib borilmoqda.
Biznes-forum davomida o'zaro manfaatli savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun ikki mamlakat o'rtasida mintaqalararo aloqalarni o'rnatish muhimligi ta'kidlandi. Tomonlar Minsk, Brest, Vitebsk, Mogilev va Gomel viloyatlarida va Minsk sharida O'zbekiston hududlari vakillarining tashrifi chog'ida o'tkazilgan uchrashuvlar va muzokaralar natijalarining yuqori samaradorligini qayd etdilar.
- O'zbekiston va Belarus ishbilarmonlari o'rtasidagi mintaqalararo hamkorlikni faollashtirish maqsadida Toshkent va Minsk savdo-sanoat palatalari, shuningdek, Toshkent va Gomel viloyatlaridagi hamkorlik to'g'risidagi bitimlar imzolandi, – O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov o'zining ma'ruzasida ta'kidladi.
Tomonlar standartlashtirish idoralari o'rtasida ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash, jahon standartlarini qo'llash bo'yicha o'zaro tajriba almashish, xalqaro sertifikatlashtirish idoralarida laboratoriyalarni akkreditatsiya qilish va kadrlarni tayyorlashning samarali tizimini yaratishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.

82 экспортно-импортных контракта подписаны на полях Узбекско-Белорусского делового и межрегионального форума
Около 500 представителей деловых кругов Узбекистана и Белоруссии, а также представители министерств и ведомств двух стран приняли участие в Узбекско-Белорусском форуме делового и межрегионального сотрудничества, а также в кооперационной бирже. Мероприятия прошли 12 сентября 2018 года в Ташкенте в рамках официального визита в Узбекистан Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко. Организаторами выступили Министерство внешней торговли РУ и Торгово-промышленные палаты двух стран.
Форум открыли сопредседатели узбекско-белорусской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству – заместитель Премьер-министра Узбекистана Нодир Отажонов и заместитель Премьер-министра Белоруссии Михаил Русый.
Стороны особо отметили, что уже второй год подряд наблюдается тенденция роста товарооборота между двумя странами. Данный положительный тренд позволяет реализовать новые кооперационные проекты и стимулировать инвестиционные и товарные потоки. Так, примером успеха промышленной кооперации двух стран является совместное предприятие «Амкодор-Агротехмаш» по производству полного цикла дорожно-строительной и специальной техники на базе «Ташкентского завода сельхозтехники».
Перспективными направлениями двустороннего сотрудничества в рамках форума обозначены легкая, электротехническая, сельскохозяйственная, горнодобывающая, машиностроительная, пищевая отрасли, а также совместное производство строительных материалов, – подчеркнул министр внешней торговли РУ Жамшид Ходжаев.
На полях форума стороны подписали 82 экспортно-импортных контракта на общую сумму 193,3 млн.долл., а также достигли договоренностей о реализации инвестиционных проектов на общую сумму 38 млн.долл. В ближайшие годы планируется реализовать около 20 инвестиционных проектов. Кроме того, в самом центре Ташкента на территории Алайского рынка уже начал свою деятельность магазин белорусских товаров и ведется активная работа по открытию аналогичного магазина узбекских товаров в Минске.
В ходе бизнес-форума подчеркнута важность налаживания межрегиональных связей между двумя странами в целях развития взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Сторонами отмечена высокая результативность итогов встреч и переговоров, состоявшихся в период пребывания представителей регионов Узбекистана в Минской, Брестской, Витебской, Могилевской и Гомельской областях и Минске.
- В целях активизации межрегионального сотрудничества между представителями бизнеса Узбекистана и Белоруссии сегодня подписаны соглашения о сотрудничестве Торгово-промышленных палат Ташкента и Минска, а также Ташкентской и Гомельской областей, - отметил в своей речи председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов.
Стороны выразили заинтересованность в дальнейшем укреплении двустороннего сотрудничества между органами стандартизации, взаимном обмене опытом в сфере применения мировых стандартов, аккредитации лабораторий в международных органах сертификации, а также создании эффективной системы подготовки кадров.