Joriy yilning 16 dekabrь kuni O‘zbekiston Milliy matbuot markazida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi qoshidagi Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturining O‘zbekiston Biznes forumi hamda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi tomonidan “Yagona darcha imkoniyatlar markazi” nomli matbuot anjumani o‘tkazildi.
Mamlakatimiz Prezidentining 2015 yil 15 mayda qabul qilingan «Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, ularni jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PF-4725 sonli Farmoni va 2015 yil 28 sentyabrda «Tadbirkorlik sub’ektlariga «yagona darcha» tamoyili bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-2412 sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida tadbirkorlik tuzilmalariga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalangan holda davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifati hamda ulardan foydalanish imkoniyatlarini tubdan oshirish va shaffofligini ta’minlash, hokimliklar huzuridagi tadbirkorlik sub’ektlarini ro‘yxatdan o‘tkazish inspektsiyalari negizida tadbirkorlik sub’ektlariga «yagona darcha» tamoyili bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatuvchi yagona markazlari tashkil etish anjumanning bosh mavzulari bo‘ldi.
Ushbu qarorga asosan, 2016 yilning 1 yanvaridan boshlab vazirliklar, davlat qo‘mitalari, boshqa davlat organlari va tashkilotlarida mavjud «yagona darcha» xizmatlarining faoliyati to‘xtatilishi belgilangan.
Tashkil etilayotgan «Yagona darcha» markazlarining asosiy vazifalari nimalar, bu tadbirkorlik sub’ektlari faoliyatiga qanday qulayliklar olib keladi, degan savol tug‘iladi. Darhaqiqat, mutaxassislar ushbu savollar yuzasidan batafsil ma’lumot berish bilan birga, «Yagona darcha» orqali tashkil etiladigan xizmatlar haqida ham atroflicha to‘talib o‘tdilar. Qarorga muvofiq 2016 yil 1 yanvardan boshlab «yagona darcha» orqali ko‘rsatiladigan barcha xizmatlar tavsiflandi. Jumladan, yangi yil boshidan tadbirkorlar muhandislik-kommunikatsiya tizimlariga ulanish, bino va inshoatning tashqi ko‘rinishini o‘zgartirish, ob’ektni qayta ixtisoslashtirish va rekonstruktsiya qilish, qurilish-montaj ishlariga ruxsat berishdan tortib tashqi reklamalarni joylashtirish, o‘simlik dunyosi ob’ektlaridan maxsus foydalanishga ruxsat berish kabi ko‘plab o‘zlarini qiynaydigan savollarga shu joyning o‘zidan javob topishlari mumkin bo‘ladi.
Anjumanda mazkur qarorda belgilangan vazifalarni to‘laqonli hayotga tatbiq etish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Savdo-sanoat palatasi va boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar hamkorlikda davlat xizmatlarini ko‘rsatish tartiblarini targ‘ib qilish yuzasidan doimiy ravishda mintaqaviy seminarlar o‘tkazishlari lozimligi alohida ta’kidlandi.

Проведена пресс-конференция на тему: «Единое окно – центр возможностей»
16 декабря этого года в Национальном пресс-центре Торгово-промышленной палатой совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, Министерством экономики и проектом ПРООН «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)» была проведена пресс-конференция на тему: «Единое окно – центр возможностей».
Основными темами мероприятия стали вопросы внедрения  современных информационных и коммуникационных технологий в предпринимательскую деятельность,  улучшения качества оказания государственных услуг, значительного увеличения возможностей их использования, открытия единых центров по оказанию государственных услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно» на базе инспекций по регистрации субъектов предпринимательства при хокимиятах.
Реализация вышеуказанных мер осуществляется в целях исполнения Указа Президента «О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития» от 15 мая 2015 года и Постановления Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка оказания государственных услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно» от 28 сентября 2015 года.
Согласно принятым решениям, с 1 января 2016 года в министерствах, государственных комитетах и иных государственных органах и организациях будет прекращена деятельность по оказанию услуг, включенных в перечень услуг центров “одно окно”.
При этом возникает вопрос, каковы основные функции создаваемых центров “одно окно”, какие выгоды получат субъекты предпринимательства. В ходе мероприятия специалисты ответили на эти вопросы, а также представили информацию об услугах, которые будут предоставляться через центры “одно окно”. Согласно указу уже сейчас подготовлены описания всех услуг, которые будут доступны в центрах “одно окно”, начиная с 1 января 2016 года.
В частности, с нового года по вопросам о процедурах подключения к инженерно-коммуникационным системам, об измненении внешнего вида здания или постройки, реконструкции объектов, получение разрешений на строительно-монтажные работы, вопросам, связанным с размещением рекламы, специальным использованием объектов растительного мира и по многим  другим интересующим вопросам предприниматели смогут получать информацию также в центрах “одно окно”.
В ходе мероприятия представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты и других заинтересованных министерств и ведомств особо подчеркнули, что в целях комплексного внедрения задач, отмеченных в указе,  необходимо проведение регулярных региональных семинаров по вопросам разъяснения порядка оказания государственных услуг.