Istiqbolli boshqaruv kadrlarini tanlab olish bo'yicha «Taraqqiyot» respublika tanlovi
Joriy yilning 30 may kuni “Istiqbolli boshqaruv kadrlarini tanlov asosida tanlab olishning zamonaviy tizimini yaratish chora-tadbirlari to'g'risida” PQ-3755-sonli Prezident Qarori qabul qilindi. Hujjatda davlat va xo'jalik boshqaruvi organlari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, boshqa davlat organlari va tashkilotlari tizimida kadrlarning kasbiy malakasini uzluksiz oshirib borishga ko'maklashish ko'zda tutilgan. Mazkur Qarorga ko'ra O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va “Buyuk kelajak” xalqaro nodavlat notijorat tashkilotining har uch yilda perspektiv boshqaruv kadrlarini saralash bo'yicha “Taraqqiyot” tanlovini o'tkazish to'g'risidagi taklifi ma'qullandi.
Tanlov natijalari bo'yicha davlat va xo'jalik boshqaruvi organlarining, mahalliy ijro etuvchi hokimiyatlarning va boshqa tashkilotlarning yuqori malakali kadrlari aniqlanib, rag'batlantiriladi. Tanlovda tayanch oliy ma'lumotga va tegishli sohada rahbarlik lavozimida kamida uch yil ish tajribasiga ega, 30 yoshdan 45 yoshgacha bo'lgan (45 yosh ham qo'shilgan holda) O'zbekiston Respublikasi fuqarolari ishtirok etishi mumkin.
Tanlov g'oliblariga eng kam ish haqining 50 baravari miqdorida, final bosqichining qolgan ishtirokchilariga esa — eng kam ish haqining 25 baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti to'lanadi. Bunda final bosqichining qolgan ishtirokchilari tegishli sohaning boshqaruv kadrlari zaxirasiga kiritiladi.
Davlat tashkilotlarida mehnat qilayotgan ishtirokchilarning tanlovda ishtirok etish davrida ularning egallab turgan lavozimi va o'rtacha oylik ish haqi saqlab qolinadi.
Tanlov g'oliblari rivojlangan xorijiy mamlakatlarning sohaga oid tashkilotlarida tanlovning tegishli nominatsiyalari yuzasidan stajirovka o'tashni o'z ichiga oladigan «Boshqaruv kadrlarini tayyorlash bo'yicha Prezident dasturi»ga muvofiq uch oylik kurslarda o'qiydi. So'ng tegishli yo'nalishlar bo'yicha davlat tashkilotlarida rahbarlik lavozimlariga tayinlanadi.

Республиканский конкурс по отбору перспективных управленческих кадров «Тараккиёт»
30 мая т.г. принято Постановление Президента № ПП-3755 “О мерах по созданию современной системы отбора на конкурсной основе перспективных управленческих кадров”. Документом установлено содействие непрерывному росту профессиональной компетентности кадров в системе органов государственного и хозяйственного управления, органов исполнительной власти на местах, других государственных органов и организаций. Одобрено предложение Министерства инновационного развития, Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и Международной негосударственной некоммерческой организации «Буюк келажак» о проведении раз в 3 года республиканского конкурса по отбору перспективных управленческих кадров «Тараккиёт».
В конкурсе могут принимать участие граждане Республики Узбекистан в возрасте от 30 до 45 лет включительно, имеющие базовое высшее образование и не менее трех лет опыта работы на руководящей должности в соответствующей сфере.
За участниками, работающими в государственных организациях, на период участия в конкурсе сохраняется занимаемая ими должность и среднемесячная заработная плата.
Победителям конкурса выплачивается разовое денежное вознаграждение в размере 50 минимальных заработных плат, а оставшимся финалистам — 25 минимальных заработных плат. При этом оставшиеся финалисты конкурса включаются в резерв управленческих кадров в соответствующей сфере.
Победители конкурса проходят обучение на трехмесячных курсах по «Президентской программе подготовки управленческих кадров», включающее стажировку в профильных организациях развитых зарубежных стран по соответствующим номинациям конкурса, после чего они назначаются на руководящие должности в государственных организациях по соответствующим направлениям.