Toshkentda mahalliy ishlab chiqaruvchilar raqobatbardoshligini oshirish va tashqi savdoni rag'batlantirish yo'llari muhokama qilindi.
Toshkentda tashqi va ichki mahsulot hamda xizmatlar bozorlarida o'zbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish masalalari bo'yicha xalqaro ilmiy-amaliy seminar bo'lib o'tdi. Tadbir yakunlari bo'yicha bojxona ma'muriyati tizimini hamda O'zbekistonda tashkil etilgan erkin iqtisodiy hududlarning faoliyatini takomillashtirishga oid tavsiyalar tayyorlandi.
Seminar tarmoq vazirliklari, idoralari, ta'lim sektori, NNT, ITI sohasining yuzga yaqin mutaxassisi va ommaviy axborot vositalari vakillarini bir yerga to'pladi. Ma'ruzachilar sifatida yetakchi mahalliy ekspertlar bilan bir qatorda Vengriya, Germaniya, AQSH, Rossiya, xalqaro tashkilotlarning vakillari ishtirok etdilar.
Birinchi sessiya doirasida xalqaro savdoni rivojlantirishda Yevropa Ittifoqi va MDH davlatlarining ilg'or tajribasini qo'llash masalalari, shuningdek O'zbekistonning Butunjahon savdo tashkilotiga a'zo bo'lishi istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, ma'ruzachilarning chiqishlari xalqaro savdoni ilgari surish uchun zarur hisoblangan bojxona islohotlariga qaratildi. Bu mamlakatimiz uchun dolzarb mavzu, chunki ekspertlarning baholashlariga ko'ra, eksport-import operatsiyalarini amalga oshirishda aynan bojxona tartib-taomillariga sezilarli mablag' va vaqt sarflanadi.
Ikkinchi sessiya O'zbekistonning eksport salohiyatini va mahalliy qishloq xo'jaligi ishlab chiqaruvchilari mahsulotining eksportini oshirish masalalariga bag'ishlandi. Ekspertlar mamlakat agrosektorining raqobatga oid ustunliklarini qayd etib, shuningdek O'zbekiston uchun potensial jozibaga ega bo'lgan tashqi bozorlar taqdimotini o'tkazdilar.
Jumladan, erkin iqtisodiy hududlarni rivojlantirish, tarmoq klasterlari va texnoparklarni shakllantirish masalalari bo'yicha sessiya seminarni yakunlab berdi. Bugungi kunda davlatimizda 21ta erkin iqtisodiy hudud faoliyat yuritayotgan bo'lib, ularning 9tasi sanoat, 7tasi farmatsevtika, 2tasi qishloq xo'jaligi, shuningdek turizm, transport-logistika va sport jihozlarini ishlab chiqarishga yo'naltirilgan. O'zbekistonda erkin iqtisodiy hududlarning rivojlanish tezligidan kelib chiqqan holda, ekspertlarning taqdimotlari erkin iqtisodiy hududlarnni samarali boshqarish, sanoat hududlari va klasterlarini rivojlantirish bo'yicha ilg'or tajriba, kichik sanoat hududlari faoliyatini yanada rivojlantirish istiqbollari kabi dolzarb mavzularni qamrab oldi.
Seminar yakunlari bo'yicha mahalliy ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish hamda ularning tashqi bozorlardagi pozitsiyalarini kuchaytirish masalalari bo'yicha takliflar va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Seminar Savdo-sanoat palatasi, Iqtisodiy tadqiqotlar markazi, BMTTD, shuningdek Buyuk Britaniyaning O'zbekistondagi Elchixonasi tomonidan tashkil etildi.

В Ташкенте обсудили пути повышения конкурентоспособности локальных производителей и стимулирования внешней торговли.
В Ташкенте состоялся международный научно-практический семинар по вопросам обеспечения конкурентоспособности узбекских производителей на внешних и внутренних рынках товаров и услуг. По итогам мероприятия подготовлены рекомендации по совершенствованию системы таможенного администрирования и деятельности созданных свободных экономических зон в Узбекистане.
Семинар объединил около ста специалистов, представляющих профильные министерства, ведомства, образовательный сектор, ННО, НИИ и средства массовой информации. В качестве спикеров, наряду с ведущими отечественными экспертами, выступили представители из Венгрии, Германии, США, России, международных организаций.
В рамках первой сессии были обсуждены вопросы применения передового опыта стран Европейского Союза и СНГ в развитии международной торговли, а также перспективы вступления Узбекистана в ВТО. В частности, выступления спикеров были сфокусированы на таможенных реформах, необходимых для продвижения международной торговли. Для страны это актуальная тема, поскольку, по оценкам экспертов, при осуществлении экспортно-импортных операций именно таможенные процедуры требуют значительных финансовых и временных издержек.
Вторая сессия была посвящена вопросам повышения экспортного потенциала Узбекистана и увеличения экспорта продукции отечественных сельхозпроизводителей. Эксперты представили конкурентные преимущества агросектора страны, а также ппрезентовали потенциально привлекательные для Узбекистана внешние рынки.
Завершением семинара стала сессия по вопросам развития свободных экономических зон, формирования отраслевых кластеров и технопарков. Сегодня в стране функционирует 21 свободная экономическая зона, из них 9 промышленных, 7 фармацевтических, 2 сельскохозяйственные, а также туристическая, транспортно-логистическая и по производству спортивного инвентаря. Учитывая интенсивность развития СЭЗ в Узбекистане, презентации экспертов включали такие актуальные темы, как эффективное управление СЭЗ, передовой опыт по развитию промышленных зон и кластеров, перспективы дальнейшего развития деятельности малых промышленных зон и другое.
По итогам семинара были разработаны предложения и рекомендации по вопросам повышения конкурентоспособности отечественных производителей и усиления их позиций на внешних рынках.
Организаторами семинара выступили Торгово-промышленная палата, Центр экономических исследований, ПРООН, а также Посольство Великобритании в Узбекистане.