O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi mamlakatimizdagi ishlab chiqaruvchi va xizmat ko'rsatuvchi korxonalarni Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Davlat mukofotining 7 chi tanlovida ishtirok etish uchun taklif etadi.
Ushbu tanlov MDH mamlakatlarida 2007 yildan buyon o'tkazib kelinmoqda.
Tadbirdan ko'zlangan asosiy maqsad yuqori sifatli va raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni rag'batlantirish, ularning eksport imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek MDH ishlab chiqaruvchilarining Hamdo'stlik mamlakatlari hamda jahon bozorida o'z o'rinlariga ega bo'lishdan iborat.
MDHga a'zo davlatlarda ro'yxatdan o'tgan har qanday yuridik shakldagi ishlab chiqaruvchi yoki hizmat ko'rsatuvchi tashkilot tanlovda quyidagi 7 ta nominatsiya bo'yicha ishtirok etishlari mumkin (qurol-yaroq va harbiy texnika bundan mustasno).
1. Xodimlarning soni:
- 250 tagacha xodimlarga ega tashkilotlar,
- 251 dan 3000 tagacha xodimlarga ega tashkilotlar;
- 3000 dan ortiq xodimlarga ega tashkilotlar;
2. Faoliyat turlari bo'yicha:
- sanoat mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar,
- iste'mol tovarlari ishlab chiqaruvchilar,
- oziq-ovqat mahsulotlari va qishloq xo'jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar,
- xizmat ko'rsatuvchilar.
Tanlovda ishtirok etuvchilar kamida 2 yil davomida yuqori darajada xizmat ko'rsatish yoki sifatli mahsulotlar ishlab chiqarishlar bilan shug'ullangan bo'lishlari, hamda kamida 2 ta MDHga a'zo davlatlarga mahsulot yoki xizmatlarini eksport qilgan bo'lishlari lozim.
Mukofot har bir nominatsiya bo'yicha ishtirokchilar orasidan eng yaxshi tashkilotlarni tanlab olish yo'li bilan tanlov asosida amalga oshiriladi va joylarda ekspertizadan o'tkaziladi.
Batafsil ma'lumotni uchun Savdo-sanoat palatasining Eksportga ko'maklashish boshqarmasiga murojaat etishingiz so'raladi.

Объявляется проведение 7-го конкурса на соискание Премии Содружества Независимых Государств (СНГ) - 2019 за достижения в области качества продукции и услуг. Мероприятие проводится на территории СНГ с 2007 года, а в следующем году узбекские предприятия впервые смогут принять в нем участие.
Цель конкурса - стимулирование производства высококачественной и конкурентоспособной продукции, повышение ее экспортных возможностей, создание высокой репутации товаропроизводителей СНГ, как на рынке Содружества, так и на мировом рынке.
Принять участие в конкурсе могут юридические лица любой организационно-правовой формы, зарегистрированные в любом государстве - участнике СНГ, осуществляющие производство продукции (кроме производства вооружения и военной техники) или оказывающие услуги в каждой из следующих семи номинаций:
1.По численности работающих:
• организации с численностью работающих до 250 человек,
• организации с численностью работающих от 251 до 3000 человек;
• организации с численностью работающих более 3000 человек;
2. По видам деятельности:
• производство продукции производственного назначения,
• производство товаров народного потребления,
• производство продовольственных товаров и сельскохозяйственной продукции,
• услуги.
Принимающее участие в конкурсе юридическое лицо должно подтвердить высокое качество выпускаемой продукции или оказываемой услуги в течение не менее 2 лет и осуществлять поставки (экспорт) продукции (оказывать услуги) не менее чем в 2 государства – участника СНГ. Премия присуждается на конкурсной основе путем определения лучших организаций из числа участников конкурса в каждой номинации на основе проведения экспертных оценок материалов и экспертизы на местах.
Для получения подробной информации, просим обращаться в Управление содействия экспорту Г.Шерматовой.