Uyushma “O'zeltexsanoat” AK negizida tashkil etiladi. Ixtiyoriy asosda a'zo bo'lgan elektrotexnika sanoati korxonalari va tashkilotlari uning a'zolari bo'lishi mumkin (4.01.2019 yildagi PQ-4090-son qarorga qarang).
Uyushmaga mol-mulk va davlatga tegishli boshqa vositalar, debitor va kreditor qarzdorligi bilan birga o'tkaziladi. “O'zeltexsanoat” AKga tegishli xo'jalik jamiyatlarining ko'chmas mulki va ustav kapitalidagi aksiyalar paketi (ulushi) Davlat raqobat qo'mitasiga o'tkaziladi.
“O'zeltexsanoat” uyushmasining asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilandi:
xom ashyoni qayta ishlash, yuqori qo'shilgan qiymatli tayyor mahsulot ishlab chiqarish va eksport qilish bo'yicha yagona kompleks sifatida, shu jumladan, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va qo'llab-quvvatlash asosida sanoatni barqaror rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish;
ichki va tashqi bozorlarda elektrotexnika mahsulotlariga bo'lgan talab kon'yunkturasini o'rganish va shu asosda mahsulotning yangi turlarini o'zlashtirishda ko'maklashish, ichki bozorni yuqori sifatli milliy elektrotexnika mahsulotlari bilan to'ldirish va uning eksport geografiyasini, shu jumladan, turli axborot resurslari va ko'rgazma tadbirlarida milliy brendlarni ilgari surish va elektrotexnika sanoati korxonalari salohiyatini namoyon etish orqali kengaytirish bo'yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish;
elektrotexnika mahsulotlarini ishlab chiqarish bo'yicha yuqori texnologik ishlab chiqarishni o'zlashtirish uchun investitsiyalar, birinchi navbatda, chet el investitsiyalarini keng jalb qilishga ko'maklashish, sanoatni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, ixtisoslashgan yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan qo'shma ishlab chiqarishni tashkil etish;
elektrotexnika sanoati sohasidagi standartlashtirish va sertifikatlashtirish tizimini xalqaro talablar va standartlar bilan uyg'unlashtirish orqali uni takomillashtirish bo'yicha kompleks chora-tadbirlarni qabul qilish;
hududlar salohiyatini yanada rivojlantirish istiqbollari, xom ashyo bazasi, infratuzilma, mehnat resurslari va bozorlarning mavjudligidan kelib chiqqan holda elektrotexnika sanoati korxonalarini joylashtirishga ko'maklashish;
elektrotexnika sanoati sohasida kadrlarni tayyorlashga bo'lgan real ehtiyoj va istiqbolli yo'nalishlarni aniqlash, mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish bo'yicha o'quv dasturlarni takomillashtirishda ishtirok etish, mazkur sohada ilmiy-tadqiqot ishlarini chuqurlashtirish;
sanoatni jadal rivojlantirishga va elektrotexnika sanoati korxonalarining barqaror faoliyat ko'rsatishiga to'sqinlik qiluvchi tizimli muammolarni aniqlash va bartaraf etish, mazkur sohadagi qonunchilikni yanada takomillashtirish bo'yicha takliflar ishlab chiqish.
“O'zeltexsanoat” uyushmasi Toshkent shahar, Shayxontohur tumani, Furqat ko'chasi, 1-uyda joylashtiriladi.

Создана ассоциация предприятий электротехнической промышленности
Ассоциация образуется на базе АК «Узэлтехсаноат». Ее членами на добровольной основе могут стать предприятия и организации электротехнической промышленности (см. ПП-4090 от 4.01.2019 г.).
Ассоциации будет передано имущество и другие средства, принадлежащие государству, вместе с дебиторской и кредиторской задолженностью. А недвижимое имущество и пакеты акций (долей) в уставных капиталах хозяйственных обществ, принадлежащих АК «Узэлтехсаноат», перейдут к Госкомконкуренции.
Основными задачами Ассоциации «Узэлтехсаноат» определили:
- выработку стратегии устойчивого развития промышленности в качестве единого комплекса по переработке сырья, производству и экспорту готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, в том числе на основе расширения и поддержки промышленной кооперации;
- проведение изучения конъюнктуры спроса на электротехническую продукцию на внутреннем и внешних рынках сбыта и на этой основе осуществление комплексных мер по содействию в освоении новых видов продукции, насыщению внутреннего рынка отечественной электротехнической продукцией высокого качества и расширению географии ее экспорта, в том числе посредством продвижения национальных брендов и представления потенциала предприятий электротехнической промышленности на различных информационных ресурсах и выставочных мероприятиях;
- содействие в широком привлечении инвестиций, в первую очередь иностранных, для освоения высокотехнологичных производств по выпуску электротехнической продукции, модернизации, техническому и технологическому переоснащению промышленности, организации с ведущими профильными зарубежными компаниями совместных производств;
- принятие комплексных мер по совершенствованию системы стандартизации и сертификации в области электротехнической промышленности посредством ее гармонизации с международными требованиями и стандартами;
- оказание содействия в размещении предприятий электротехнической промышленности исходя из перспектив дальнейшего развития потенциала территорий, наличия сырьевой базы, инфраструктуры, трудовых ресурсов и рынков сбыта;
- определение реальной потребности и перспективных направлений подготовки кадров в сфере электротехнической промышленности, участие в совершенствовании учебных программ по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов, углубление научно- исследовательской работы в данной сфере;
- выявление и устранение системных проблем, препятствующих ускоренному развитию промышленности и стабильному функционированию предприятий электротехнической промышленности, выработку предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства в данной сфере.
Ассоциация «Узэлтехсаноат» разместится по адресу: город Ташкент, Шайхантохурский район, улица Фурката, 1