O'zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi yoshlar turizmni rivojlantirish bo'yicha tanlov e'lon qiladi.
Siz Oʻzbekiston boʻylab sayohat qilishni va bu sayohat orqali qoʻshni mamlakatlar va mamlakat boʻylab bepul sayohat yoʻllanmasini qoʻlga kiritishni hohlaysizmi? Unda bu tanlov aynan Siz uchun!
Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi mamlakatimizda ichki turizmni rivojlantirish, mamlakatimizning boy
turizm salohiyatini yoshlar orasida keng targʻib qilish maqsadida
Tourism challenge (Turizm chorlovi) loyihasini
EʼLON QILADI
Tanlovda mamlakatimiz taʼlim muassasalarida tahsil olayotgan oʻquvchi va talabalaridan iborat jamoalar ishtirok etishlari mumkin.
Tanlov quyidagi bosqichlarni oʻz ichiga oladi:
- Tanlovda ishtirok etish istagini bildirgan yoshlar (taʼlim muassasasi nomidan) tanlovning tourchallenge.uz veb sayti orqali roʻyxatdan oʻtadilar;
- Sayohatga borgan hududga borgach, tanlovning masʼul vakilidan tegishli atributni(taʼlim muassasasining raqami yoki nomi yozilgan bayroq) oladilar va tanlov uchun maxsus tayyorlagan xaritaga joylashtiradilar;
- Shundan soʻng, xarita yonida va turizm obyektlarida oʻz jamoasi bilan suratga tushib, ommaviy axborot vositalari, shuningdek ijtimoiy tarmoqlar(facebook, instagram, telegram va boshqalar) orqali chorlov yoʻllaydilar va oʻz sayohatlarini keng yoritadilar;
Ishtirokchilarning sayohatlari hakamlar hayʼati tomonidan quyidagi mezonlar asosida koʻrib chiqiladi:
- sayohatlarni tashkil etish davri (turizm mavsumi past davrlarga - fevral, mart ustunlik beriladi);
- sayohatlarning umumiy masofasi;
- sayohatlar marshrutlarining yangiligi va oʻziga xosligi (kreativligi);
- sayohatlarning davomiyligi (ketma-ketligi);
- sayohatlar soni;
- sayohatchilar soni;
- sayohatlarning OAVda yoritilganligi (soni va OAV turi);
- sayohatlarning ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqatilishi (qancha foydalanuvchi koʻrganligi).
- sayohat davrida olingan foto surat va video materiallarning sifati.
Tanlov gʻoliblari oliy taʼlim muassasalari, akademik litsey va
kasb-hunar kollejlari hamda umumiy oʻrta taʼlim maktablari boʻyicha alohida aniqlanadi va eʼlon qilinadi.
Tanlov gʻoliblari quyidagicha taqdirlanadilar:
1-oʻrinlar: Qoʻshni ikkita mamlakatga 7 kunlik sayohat uchun 6 kishilik (sayohatlarni tashkil etishda eng faol qatnashgan va keng yoritgan ishtirokchilar) yoʻllanma, faxriy yorliqlar hamda kitoblar jamlanmasi (100 dona);
2-oʻrinlar: Qoʻshni bitta mamlakatga 5 kunlik sayohat uchun 6 kishilik (sayohatlarni tashkil etishda eng faol qatnashgan va keng yoritgan ishtirokchilar) yoʻllanma, faxriy yorliqlar hamda kitoblar jamlanmasi
(50 dona);
3-oʻrinlar: Oʻzbekistonning 3 ta shahriga 5 kunlik sayohat uchun 6 kishilik yoʻllanma, faxriy yorliqlar hamda kitoblar jamlanmasi (50 dona) bilan taqdirlanadi.

Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма объявляет конкурс Tourism challenge.
Вы бы хотели путешествовать по Узбекистану и получить возможность бесплатно путешествовать по всей стране, а также в соседные страны? Тогда это объявление именно для вас!
В конкурсе могут участвовать команды из учеников и студентов, обучающиеся в учебных заведениях страны.
Конкурс включает в себя следующие этапы:
- Участник регистрируется на сайте конкурса challengetour.uz (от имени учебного заведения);
- Во время путешествия участники получат соответствующий атрибут (флаг с номером или названием учебного заведения) от ответственного представителя конкурса и размецают его на карте Узбекистана, специально подготовленной для конкурса. Место размещения: родной город или область участника;
- После этого необходимо сделать фотографию со своей командой рядом
с картой и туристическими объектами и выложить фото в социальных сетях (Facebook, Instagram, Telegram и др);
Туры участников будут рассматриваться со стороны жюри по следуюшим критериям:
- период организации путешествий (для периода низкого туристического сезона - январь, февраль, март является преимуществом);
- протяженность маршрута;
- особенность маршрута (новые маршруты);
- длительность маршрута;
- количество поездок;
- количество путушественников;
- освещение путешествий в СМИ (количество и виды СМИ);
- широкое распространение в социальных сетях (количество просмотров);
- качество фото и видеоматериалов, снятых во время путешествий.
Победители конкурса определяются и объявляются отдельно по учебным завведениям: ВУЗам, академическим лицеям, профессиональным колледжам и средним общеобразовательным школам.
Победители конкурса будут награждены следующим образом:
1-место: Путёвка на 6 человек (самые активные участники в организации и широком освещении путешествия) для 7-дневной поездки в 2 соседние страны, похвальные листы и коллекция книг (100 штук);
2-место: Путёвка на 6 человек (самые активные участники в организации и широком освещении путешествия ) для 5-дневной поездки в 1 соседную страну, похвальные листы и коллекция книг (50 штук);
3-место: Путёвка на 6 человек для 5-дневной поездки в 3 города Узбекистана, похвальные листы и коллекция книг (50 штук).
Подробную информацию можно получить на сайте www.tourchallenge.uz, а также по номеру телефона +998951933402.