Navoiy viloyati hududi (keyinchalik muddatini uzaytirish imkoniyati bilan) 1.01.2030 yilga qadar innovatsion, yuqori texnologiyalarga asoslangan, eksportga yo'naltirilgan va import o'rnini bosadigan ishlab chiqarishlar uchun erkin iqtisodiy zona etib belgilandi.
Navoiy viloyatining hududiy chegaralari ichida investitsiya dasturlarini amalga oshirayotgan korxonalarga «Navoiy» EIZ ishtirokchisi maqomi beriladi. Ishlab chiqarishlar hududda mavjud bo'lgan yoki yengil barpo etiladigan infratuzilmalarda ixcham joylashtiriladi. O'z zimmasiga olgan investitsiya majburiyatlarini bajarmagan ishtirokchilar bilan investitsiya bitimlarini bekor qilish, to'xtatib turish va ularni maqomdan mahrum etish faqatgina sud tartibida amalga oshiriladi.
Navoiy viloyatidagi Erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari ma'muriy kengashi qanday loyihalar innovatsion, yuqori texnologiyalarga asoslangan, eksportga yo'naltirilgan va import o'rnini bosadigan loyihalar hisoblanishini mustaqil ravishda belgilaydi, «Navoiy» EIZ direksiyasining ijobiy xulosasi mavjud bo'lganda – ularga «Navoiy» EIZ ishtirokchisi maqomini taqdim etadi. Belgilash, tanlab olish hamda qatnashchilarni ro'yxatga olishning soddalashtirilgan tartibi bir oy muddatda tasdiqlanadi.
«Navoiy» EIZ ishtirokchisi maqomini olgan Navoiy viloyatidagi korxonalar Prezidentning 26.10.2016 yildagi PF–4853-son Farmoni 3 va 4-bandlarida belgilangan hajmda, tartibda va muddatda soliq va bojxona imtiyozlaridan foydalanadilar. Bunda o'z ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun olib kiriladigan uskunalar, xom ashyo, materiallar hamda butlovchi buyumlarni bojxona to'lovlaridan (bojxona rasmiylashtiruvi yig'imlaridan tashqari) ozod etish tarzidagi imtiyoz ular uchun maqsadli tusga ega. Bo'shab qoladigan mablag'lar yangi korxonalarni tashkil etish: mavjud ishlab chiqarishlarni modernizatsiyalash, rekonstruksiya qilish va texnik, texnologik qayta jihozlash, kengaytirish, ishlab chiqarish binolarini qurish, o'z ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun zarur xom ashyo va materiallar xarid qilishga, mahsulot eksport qilinganda vujudga keladigan qo'shilgan qiymat solig'ining manfiy summasi qaytarilmasligi huquqi bilan yo'naltiriladi.
Bundan tashqari, quyidagi preferensiyalar nazarda tutilgan:
• «Navoiy» EIZ ishtirokchisi maqomini olgan xo'jalik yurituvchi sub'ektlarga eksport va import qilinadigan tovarlar uchun haq to'lash va hisob-kitoblarning o'zi uchun qulay shart va shakllaridan foydalanishiga ruxsat etiladi;
• «Navoiy» EIZ ishtirokchisi maqomini olgan xo'jalik yurituvchi sub'ektlarga nisbatan soliq to'lovchining holatini yomonlashtiradigan soliq qonunchiligi hujjatlari qo'llanilmaydi, aksiz solig'iga tortiladigan tovarlarga soliq solishni tartibga soluvchi hujjatlar bundan mustasno;
• 2019 yil 1 iyundan boshlab xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi korxonalarning ta'sischilari – «Navoiy» EIZ qatnashchilari va ularning oila a'zolariga respublika hududidan chiqmasdan uzaytirish imkoniyati bilan, amal qilish muddati 3 yilgacha bo'lgan «investitsiya vizasi» beriladi.
«Navoiy» EIZ direksiyasi tuzilmasida Eksportni qo'llab-quvvatlash markazi tashkil qilinadi, u qatnashchilarga o'z mahsulotlarini eksport qilishda ko'maklashadi. Bu yerda maslahat, vositachilik xizmatlarini ko'rsatish, marketing tadqiqotlarini o'tkazish mumkin bo'ladi va h.k.

Вся Навоийская область – Свободная экономическая зона.
Территория Навоийской области определена свободной экономической зоной для инновационных, высокотехнологичных, экспортоориентированных и импортозамещающих производств на срок до 1.01.2030 г. (может быть продлен впоследствии).
Предприятия, реализующие в территориальных границах Навоийской области инвестпроекты, получат статус участника СЭЗ «Навои». Производства будут компактно размещаться в местах, где есть необходимая инфраструктура или ее легко создать. Расторжение инвестиционных соглашений с участниками, приостановление и лишение их статуса при невыполнении принятых на себя инвестиционных обязательств – исключительно в судебном порядке.
Определять, какие проекты являются инновационными, высокотехнологичными, экспортоориентированными и импортозамещающими Административный совет свободных экономических и малых промышленных зон в Навоийской области будет самостоятельно, предоставлять статус участника СЭЗ «Навои» – при наличии положительного заключения Дирекции СЭЗ «Навои». Порядок определения, упрощенный порядок отбора и регистрации участников утвердят в месячный срок.
Предприятия в Навоийской области, получившие статус участника СЭЗ «Навои», пользуются налоговыми и таможенными льготами в объеме, порядке и в течение сроков, установленных пунктами 3 и 4 Указа Президента от 26.10.2016 г. № УП-4853. При этом льгота в виде освобождения от таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) оборудования, сырья, материалов и комплектующих, завозимых для собственных производственных нужд, для них носит целевой характер. Высвобождаемые средства направляются на создание новых: модернизацию, реконструкцию, техническое и технологическое перевооружение, расширение действующих производств, строительство производственных зданий, приобретение сырья и материалов, необходимых для собственных производственных нужд, без права возврата отрицательной суммы налога на добавленную стоимость, возникающей при экспорте продукции.
Помимо этого, предусмотрены следующие преференции:
• хозяйствующим субъектам, получившим статус участника СЭЗ «Навои», разрешается использовать удобные для них условия, формы оплаты и расчетов за экспортируемые и импортируемые товары;
• в отношении хозяйствующих субъектов, получивших статус участника СЭЗ «Навои», не применяются акты налогового законодательства, ухудшающие положение налогоплательщиков, за исключением актов, регламентирующих налогообложение подакцизных товаров;
• для учредителей предприятий с иностранными инвестициями – участников СЭЗ «Навои» и членов их семей с 1 июня 2019 года вводится «инвестиционная виза» сроком действия до 3 лет с возможностью ее продления без выезда за пределы страны.
В структуре Дирекции СЭЗ «Навои» создан Центр поддержки экспорта, который будет помогать участникам экспортировать свою продукцию. Здесь можно будет получить консультационные, посреднические услуги, заказать маркетинговые исследования и т.д.