O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 20 may kuni Toshkent shahrida amalga oshirilishi rejalashtirilgan istiqbolli investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashining 2018 yil 21 dekabr kuni bo'lib o'tgan navbatdan tashqari sessiyasida poytaxtimizni yirik ishbilarmonlik markaziga aylantirish, investitsiyalarni faol jalb qilib, zamonaviy korxonalar tashkil etish bo'yicha vazifalar belgilangan edi. Shunga muvofiq, joriy yil 4 yanvarda O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Toshkent shahrini infratuzilmaviy rivojlantirishga to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi qarori qabul qilindi.
Bugungi kunda poytaxtimizda kichik sanoat zonalari va texnoparklar infratuzilmasidan samarali foydalanib, yuqori texnologiyali quvvatlarni tashkil etish, qo'shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish bo'yicha izchil ishlar olib borilmoqda. Bu masala davlatimiz rahbarining doimiy e'tiborida turibdi.
13 may kuni Prezident huzurida bo'lib o'tgan yig'ilishda ham to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilgan holda Toshkent shahrida zamonaviy sanoat korxonalari tashkil etish ishlari tahlil qilingan edi.
Avval berilgan topshiriqlarga muvofiq, Toshkent shahrida amalga oshirish uchun umumiy qiymati 617 million AQSH dollaridan ziyod 19 ta yangi investitsiya loyihasi ishlab chiqildi.
Ahamiyatlisi shundaki, ushbu loyihalarning barchasi sanoat sohasiga oid bo'lib, ular ijrosi natijasida 10 mingdan ortiq ish o'rni yaratiladi. Har yili qariyb 1 milliard dollarlik bozorbop mahsulotlar ishlab chiqarish, 290 million dollardan ziyod eksport qilish imkoniyati paydo bo'ladi.
Loyihalar qo'shimcha qiymati va mahalliylashtirish darajasi yuqori bo'lgan mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan. Keng turdagi maishiy texnika, lift va eskalatorlar, nasoslar, suv isitgichlar, qog'oz, qurilish materiallari, oziq-ovqat mahsulotlari, maishiy kimyo vositalari, zargarlik va shisha buyumlari shular jumlasidandir.
Investorlar va tashabbuskorlar o'z loyihalari yuzasidan taqdimotlar o'tkazdi. Ushbu korxonalar Toshkent mexanika zavodining hozirda foydalanilmayotgan bino va maydonlarida tashkil etiladi. Ular 2019-2020 yillar davomida ishga tushiriladi.
Prezidentimiz ushbu loyihalar shaharning mavjud infratuzilmasidan samarali foydalangan holda bozorbop mahsulotlar ishlab chiqarish, aholini ish bilan ta'minlash jihatidan muhimligini ta'kidlab, ularni tezroq ishga tushirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi. Mutasaddilarga xaridorgir sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish bo'yicha umumiy qiymati kamida 1 milliard dollar bo'lgan qo'shimcha loyihalar shakllantirish vazifasi qo'yildi.

Обсуждены новые инвестиционные проекты, которые будут реализованы в столице.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 мая ознакомился с презентацией перспективных инвестиционных проектов, планируемых к реализации в городе Ташкенте.
На состоявшейся 21 декабря 2018 года внеочередной сессии Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов были определены задачи по превращению столицы в крупный деловой центр, активному привлечению инвестиций и созданию современных предприятий. 4 января текущего года было принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по привлечению прямых иностранных инвестиций в инфраструктурное развитие города Ташкента".
Сегодня в столице проводится последовательная работа по организации высокотехнологичных производств и расширению выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью с эффективным использованием инфраструктуры малых промышленных зон и технопарков. Данный вопрос находится под постоянным вниманием главы государства.
На совещании, проведенном Президентом 13 мая текущего года, также была проанализирована проводимая работа по созданию в Ташкенте современных промышленных предприятий с привлечением прямых иностранных инвестиций.
В соответствии с данными ранее поручениями разработаны 19 новых инвестиционных проектов на общую сумму более 617 миллионов долларов США для реализации в городе Ташкенте.
Самое важное, эти проекты относятся к промышленности и в результате их реализации будет создано свыше 10 тысяч рабочих мест. Появится возможность ежегодного производства востребованной продукции объемом порядка 1 миллиарда долларов и экспорта товаров на более 290 миллионов долларов в год.
Проекты предусматривают выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью и уровнем локализации, в том числе бытовой техники широкого ассортимента, лифтов и эскалаторов, насосов, водонагревателей, бумаги, строительных материалов, продуктов питания, средств бытовой химии, ювелирной и стеклянной продукции.
Инвесторы и инициаторы провели презентации своих проектов. Предприятия намечено ввести в строй на базе неиспользуемых сооружений и площадей Ташкентского механического завода в течение 2019-2020 годов.
Президент отметил, что такие проекты имеют важное значение для выпуска продукции с высоким спросом и обеспечения населения работой, дал указания по скорейшему запуску представленных проектов, эффективно используя существующую инфраструктуру города. Ответственным лицам поручено разработать дополнительные проектные предложения на общую сумму не менее 1 миллиарда долларов, предусматривающие организацию производства востребованной промышленной продукции.