Mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish orqali xalqning turmush darajasini yaxshilash, aholining real daromadlarini oshirish va bandligini ta’minlash bugungi kunning ustuvor vazifalaridan biri hisoblanadi. Shu bois respublikamizda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratilmoqda va bu ishlar o‘zining ijobiy natijalarini bermoqda.
Bugungi kunda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning iqtisodiyotimizda o‘ta muhim va salmoqli hissasi, roli va ta’siri bor. 2015 yilda mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti 8 foiz, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 8 foiz, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari qariyb 7 foiz, qurilish-montaj ishlari hajmi salkam 18 foizga oshishi ham aynan kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning rivojlanish darajasiga uzviy bog‘liqdir.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik mamlakatning ichki bozorini zaruriy mahsulot va xizmatlar bilan ta’minlash, mamlakat aholisining turmush farovonligini oshirish va aholi bandligini ta’minlash yo‘lida mamlakatning iqtisodiy hayotida asosiy o‘rinni egallagan.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning roli va o‘rni tobora mustahkamlanib borayotgani iqtisodiyotimizning tarkibida bo‘layotgan ijobiy o‘zgarishlardan dalolat beradi. Davlat organlari va tadbirkorlik sub’ektlari o‘rtasida o‘zaro munosabatlarning bevosita elektron shakllari joriy etilgani tufayli 2015 yilda 42 ming 800 ta tadbirkorlik sub’ekti Internet tarmog‘i orqali Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida ro‘yxatga olingan. Ular 260 turdagi interaktiv xizmatlardan foydalanish imkoniyatiga ega. 2013-2014 yillarda tadbirkorlar va fuqarolarga 102 mingdan ortiq xizmat ko‘rsatilgan bo‘lsa, 2015 yilda bu ko‘rsatkich 420 mingdan oshdi. Bundan tashqari soliq va statistika hisobotlari 100 foiz elektron shaklda Internet tarmog‘i orqali taqdim etilmoqda.
Shuningdek olib borilayotgan islohotlar natijasida mamlakat yalpi ichki mahsulotida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning ulushi 2000 yildagi 31 foizdan bugungi kunda 56,7 foizga etgani yoki 1,8 barobar oshganini alohida ta’kidlash lozim. Bugungi kunga kelib ushbu sohada jami sanoat mahsulotlarining uchdan bir qismi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining 98 foizi ishlab chiqarilayotgani, ish bilan band jami aholining 77 foizdan ortig‘i mazkur tarmoqda mehnat qilayotgani mazkur sohada amalga oshirilayotgan ijobiy islohotlarning mahsulidir.
Qishloq xo‘jaligi xomashyosini qayta ishlash, etishtirilgan mahsulotlarni saqlash infratuzilmasini rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘tgan yili qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlaydigan 230 ta korxona, 77 ming 800 tonna sig‘imga ega bo‘lgan 114 ta yangi sovutish kamerasi tashkil etildi va modernizatsiya qilindi. Mamlakatimizda meva-sabzavotlarni saqlashning umumiy quvvati 832 ming tonnaga etkazildi. Bu esa, yil davomida narxlarning mavsumiy keskin oshib ketishiga yo‘l qo‘ymasdan, aholini asosiy turdagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash, ushbu mahsulotlarni eksport qilishni kengaytirish, narx-navo barqarorligini saqlash imkonini bermoqda.
Iqtisodiyotimizning barcha jabhalarida kuzatilayotgan o‘sish sur’atlari bevosita aholi daromadlarining ortishiga va natijada ichki iste’mol talabi kengayishiga olib keldi. Chakana savdo aylanmasi bir yilda 15 foizdan ziyod, pullik xizmatlar hajmi esa 10,8 foizga o‘sdi.
Bularning barchasi 2015 yilda amalga oshirilgan keng ko‘lamli, uzoqni ko‘zlab amalga oshirilgan islohotlarni hayotga tatbiq etish, erkin tadbirkorlikka keng imtiyoz va preferentsiyalar yo‘lini ochib berish, investitsiyalar, avvalo, chet el investitsiyalarining hajmini oshirish va iqtisodiyotning real sektoriga joriy etish iqtisodiyotimizning barqaror o‘sish sur’atlarini va uning makroiqtisodiy mutanosibligini ta’minlash yo‘lida olib borilgan oqilona siyosatning natijasi deb aytsak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik bundan keyin ham rivojlanishda davom etishi shubhasizdir. Zero Prezidentimiz ta’biri bilan aytganda, “Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasi vakillari, mulkdorlar sinfi nafaqat o‘zini, oilasini boqayotgan, ayni paytda xalqimiz farovonligini ta’minlashga, milliy armiyamizni qo‘llab-quvvatlashga, bir so‘z bilan aytganda, milliy taraqqiyotimizga hissa ko‘shayotgan ekan, ular, avvalambor, erkin va yana bir bor erkin bo‘lishi shart”, “O‘z kuchi va imkoniyatiga suyanib va tayanib yashaydigan, o‘zini, oilasini boqayotgan va davlatga ham katta naf keltirayotgan, o‘zining mustaqil tijorat ishiga ega bo‘lgan mulkdorlar tadbirkorlar, fermerlar va hunarmandlardir”.
Shu ma’noda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun har yili o‘tkazib kelinayotgan “Tashabbus” ko‘rik-tanlovi ham kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga, soha vakillari erishayotgan ilg‘or natijalarni targ‘ib qilishga, yoshlarda mulkdor bo‘lish hissini kuchaytirishga, tadbirkorlarning imkoniyatlarini yuzaga chiqarishga muhim xizmat qilmoqda deyish mumkin.
Prezidentimiz rahnamoligida tashkil etilgan “Tashabbus” ko‘rik-tanlovi O‘zbekistondagi kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab quvvatlash va rivojlantirish dasturini amalga oshirishdagi asosiy tadbirlardan hisoblanadi.
2016 yil 24-25 mart kunlari Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun tadbirkorlar, fermerlar va hunarmandlar o‘rtasida o‘tkaziladigan “Tashabbus-2016” ko‘rik-tanlovining yakuniy, respublika bosqichi bo‘lib o‘tdi.
20 marotaba o‘tkazilayotgan ushbu ko‘rik-tanlovning tuman (shahar) bosqichlarida jami 7 701 nafar tadbirkorlik sub’ektlari ishtirok etgan, shundan 3 132 nafarini tadbirkor, 2 149 nafarini fermer va 2 410 nafarini hunarmandlar tashkil qilgan.
“Tashabbus-2016” ko‘rik-tanlovining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar bosqichlari joriy yilning 11 martdan 17 martga qadar o‘tkazilgan. Ushbu bosqichda jami 544 nafar tadbirkorlik sub’ektlari ishtirok etgan bo‘lib, shundan 193 nafari tadbirkor, 159 nafari fermer va 192 nafari hunarmandlardir.
Dastlabki bosqichlarning eng munosib deb topilgan va omadli ishtirokchilari “Tashabbus-2016” ko‘rik-tanlovning respublika bosqichiga yo‘llanma olishdi.
“Tashabbus-2016” ko‘rik-tanlovining respublika bosqichiga yo‘llanma olgan jami ishtirokchilar soni 41 nafarni tashkil qilib, shundan 14 nafari tadbirkor, 14 nafari hunarmand hamda 13 nafari fermerlardir. Ishtirokchilarning 6 nafari (14%) ayollardan iborat bo‘lib, qolgan 35 nafari (86%) erkaklardir.
Tanlovning respublika bosqichi ishtirokchilari, 3ta asosiy:
- Yilning eng yaxshi tadbirkori;
- Yilning eng yaxshi fermeri;
- Yilning eng yaxshi hunarmandi – yo‘nalishlarida bellashadilar.
Shuningdek faol ishtirokchilarga “Yilning eng yaxshi yosh tadbirkori”, “Eng yaxshi tadbirkor ayol”, “Eng yaxshi innovatsion loyiha”, “Yoshlarga eng ko‘p ish joyi yaratgan tadbirkor”, “Mening yurtim – mening iftixorim”, “Eng yaxshi oilaviy biznes sohibi”, “Oziq-ovqat sanoatidagi eng yaxshi yil tadbirkori”, “Yilning eng yaxshi mahsuloti”, “Eng yaxshi eksportchi”, “Eng mas’uliyatli ijtimoiy sherik” kabi nominatsiyalarda mahsus mukofotlar berish ko‘zda tutilgan.
Ko‘rik-tanlovning dastlabki yillarida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarayotgan, qurilish sohasida xizmat ko‘rsatayotgan tadbirkorlar, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini etishtirayotgan ilg‘or fermerlar va kulolchilik sohasidagi hunarmandlargina ishtirok etgan bo‘lsalar, bugungi kunda faoliyat yo‘nalishlari kengayib, yildan yilga ishtirokchilar soni oshib bormoqda.
Jumladan, eksportga mo‘ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarayotgan, ichki va tashqi bozorda o‘z tovarlarining mashhur brendiga ega bo‘lgan, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida faoliyat ko‘rsatayotgan tadbirkorlar ishtirok etmoqda.
Fermerlik yo‘nalishi bo‘yicha esa qishloq xo‘jaligi mahsulotlari etishtirayotgan, etishtirilayotgan mahsulotlarni to‘liq qayta ishlab, ichki bozordagi oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarayotgan, ko‘p tarmoqli, dehqonchilik, chorvachilik, meva-sabzavotchilik, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlayotgan, issiqxona faoliyati bilan shug‘ullanayotgan fermerlar ishtirok etmoqda.
Hunarmandchilikda esa xalq amaliy san’atining eng yuksak namunalari asosida eksportga mo‘ljallangan mahsulot ishlab chiqarayotgan, jumladan, miniatyura, zardo‘zliq, kulolchilik, yog‘ochga ishlov berish orqali turli asarlar yaratish bilan shug‘ullanayotgan hunarmandlar ishtirok etmoqda.
Bir so‘z bilan aytganda, ko‘rik-tanlovda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun bellashadigan tadbirkorlar, fermerlar va hunarmandlar soni ko‘payib, tanlovning ko‘lami kengaymoqda.
Shunday ekan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun har yili o‘tkazib kelinayotgan “Tashabbus” ko‘rik-tanlovi kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, ular erishayotgan ilg‘or natijalarni targ‘ib qilish, yoshlarda mulkdor bo‘lish hissini kuchaytirish, tadbirkorlarning imkoniyatlarini yuzaga chiqarishga xizmat qilmoqda deyishga to‘la haqlimiz.
“Tashabbus-2016” ko‘rik-tanlovining ochilish marosimining rasmiy qismi davomida tanlovning hududiy bosqichlari g‘oliblari, ya’ni respublika bosqichi ishtirokchilariga laureatlik diplomi, ishtirokchi ko‘krak nishoni, “Tashabbus-2016” ko‘rik-tanlovi Tashkiliy qo‘mitasi tomonidan maxsus papka, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ona yurtimizning baxtu-iqboli va buyuk kelajagi yo‘lida xizmat qilish - oliy saodatdir” nomli kitobi va boshqa mukofotlar topshirildi.
An’anaga ko‘ra, bu yilgi ko‘rik-tanlov ham O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, O‘zbekiston Fermerlari Kengashi, Xalq ustalari, hunarmandlari, musavvirlari “Hunarmand” uyushmasi, shu bilan birga turli vazirlik va idoralarning hamkorligi hamda moliyaviy ko‘magi asosida tashkil etildi.
2016 yil 24 mart kuni soat 09:30 da Toshkent shahrining “Turkiston” san’at saroyida tanlovning respublika bosqichi ishtirokchilari mahsulotlari ko‘rgazmasining rasmiy ochilishi bo‘lib o‘tdi. Ko‘rgazma 25 mart kuni soat 16.00 gacha davom etadi.
2016 yil 6 aprelь kuni soat 18:00 da muhtasham “Turkiston” san’at saroyida o‘zbek estradasi yulduzlari ishtirokida “Tashabbus-2016” g‘oliblari va sovrindorlarini aniqlash va taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tadi.

В Ташкенте прошел республиканский этап смотра-конкурса “Ташаббус-2016”
На сегодняшний день одним из приоритетных направлений, проводимых в Республике Узбекистан экономических реформ, является развитие малого бизнеса и частного предпринимательства, который призван создать реальную базу для формирования класса собственников - важнейшего источника создания новых рабочих мест, конкурентной среды.
В настоящее время необходимо отметить важный и существенный вклад, а также немаловажную роль и значение малого бизнеса и частного предпринимательства в экономике страны. В 2015 году объем ВВП страны вырос на 8%, производство промышленной продукции – на 8%, сельскохозяйственной продукции – практически на 7%, а также объем строительно-монтажных работ – почти на 18%.
Сфера малого бизнеса и частного предпринимательства занимает основное место в экономической жизни страны, также является одним из существенных факторов в наполнении внутреннего рынка необходимыми товарами и услугами, повышении благополучия населения и обеспечении занятости населения.
Последовательное укрепление роли и значения малого бизнеса и частного предпринимательства свидетельствует о положительных изменениях в структуре экономики страны. В результате внедрения прямых электронных форматов взаимодействия между государственными органами и субъектами предпринимательства, в 2015 году в Едином портале интерактивных государственных услуг посредством сети зарегистрировано 42 тысячи 800 субъектов предпринимательства, которые имеют возможность пользоваться 260 видами интерактивных услуг. Если в 2013-2014 годах предпринимателям и гражданам было предоставлено более 102 тысячи услуг, то в 2015 году данный показатель превысил 420 тысяч. На сегодняшний день с помощью Интернета налоговая и статистическая отчетность полностью предоставляется в электронном формате.
Следует отметить, что сегодня в результате проводимых реформ доля малого бизнеса и частного предпринимательства в структуре валовой внутренней продукции выросла с 31% в 2000 году до 56,7% или в 1,8 раза. В настоящее время в данном секторе производиться треть промышленной продукции и 98% сельскохозяйственной продукции, а также свыше 77% занятого населения страны трудится именно в этом секторе и обеспечивает свою семью, а также увеличивает богатство страны, что является ярким примером возможностей, последовавших после независимости.
В свою очередь, отдельное внимание уделяется глубокой переработке сельскохозяйственного сырья, развитию инфраструктуры хранения выращенной продукции. Так, в прошлом году создано и модернизировано 230 предприятий по переработке сельскохозяйственного сырья, а также 114 новых холодильных камер с вместимостью 77 тыс. 800 тонн. Общая мощность хранения плодоовощной продукции в стране доведена до 832 тыс. тонн. Это способствует предотвращению резкого повышения сезонных цен в течение года, бесперебойному обеспечению населения основными видами сельскохозяйственной продукции, расширению экспорта, сохранению стабильности ценообразования.
Увеличение доходов населения поспособствовало расширению внутреннего потребительского спроса. За год оборот розничной торговли вырос на более 15%, а объем платных услуг – на 10,8%.
Реализация широкомасштабных и целевых реформ, обеспечение широких возможностей и преференций для свободного предпринимательства, увеличение объема инвестиций, в первую очередь зарубежных, оказало положительный эффект в обеспечении темпов стабильного роста и макроэкономической пропорциональности экономики.
Безусловно, сектор малого бизнеса и частного предпринимательства будет развиваться и в последующем. Ведь, по словам Президента страны, “Представители сферы малого бизнеса и частного предпринимательства, класс собственников кормит не только себя или собственную семью, но одновременно вносит посильный вклад в обеспечение благополучия населения, поддержку национальной армии – одним словом в национальное развитие страны, что особо требует предоставления им свободы и еще раз свободы действия”, “Предприниматели, фермеры и ремесленники – это собственники, живущие опираясь на свои возможности, прокармливающие себя, семью и вносящие большую пользу стране, а также владеющие независимой коммерческой деятельностью”.
В этом контексте созданный по инициативе Президента Республики Узбекистан смотр-конкурс “Ташаббус” является главным мероприятием в сфере реализации программы по поддержке и развитию малого бизнеса и частного предпринимательства в Узбекистане.
24-25 марта 2016 года в Ташкенте прошел заключительный, республиканский этап смотра-конкурса “Ташаббус-2016” среди предпринимателей, фермеров и ремесленников, по итогам которого присуждается приз Президента Республики Узбекистан.
В районных (городских) этапах смотра-конкурса, проводимого в 20-й раз, приняли участие 7 701 субъектов предпринимательства; из них – 3 132 предпринимателей, 2 149 фермеров и 2 410 ремесленников.
Региональные этапы смотра-конкурса “Ташаббус-2016” были проведены
в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте с 11 по 17 марта текущего года. В них приняли участие 544 субъектов предпринимательства. Из них – 193 предпринимателей, 159 фермеров и 192 ремесленников.
Направления на республиканский этап смотра-конкурса “Ташаббус-2016” получили самые достойные и высоко оцененные успешные участники первых этапов.
Количество победителей второго этапа конкурса, то есть участников республиканского этапа “Ташаббус-2016” составило 41 человек: 14 – предпринимателей, 14 – ремесленников и 13 – фермеров. В заключительном этапе участвовали 6 женщин (14%) и 35 мужчин (86%).
Лауреаты республиканского этапа состязались по трем следующим направлениям:
– “Лучший предприниматель года”;
– “Лучший фермер года”;
– “Лучший ремесленник года”.
Также имеются дополнительные номинации – “Лучший молодой предприниматель года”, “Лучшая женщина-предприниматель”, “Лучший инновационный проект”, “Предприниматель, создавший большее количество рабочих мест для молодежи”, “Моя страна – моя гордость”, “Лучший владелец семейного бизнеса”, “Лучший предприниматель года в продовольственной промышленности”, “Лучший продукт года”, “Лучший экспортер года”, “Лучший ответственный социальный партнер”.
Если в первые годы проведения смотра-конкурса в основном участвовали предприниматели, работающие в сфере производства промышленной продукции
и строительства, передовые фермеры, выращивающие сельскохозяйственную продукцию и ремесленники по керамическим изделиям, то с каждым годом направления деятельности участников значительно расширяются и развиваются.
В настоящее время среди участников имеются действующие предприниматели
в сфере производства экспортоориентированной продукции, фармацевтических, текстильных изделий под собственным известным брендом, а также успешные предприниматели из других отраслей экономики.
По направлению фермерства можно отметить сельских собственников, дехканских и фермерских хозяйств, занимающихся выращиванием, полной переработкой сельскохозяйственной продукции, наполнением внутреннего рынка, многопрофильной переработкой плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, а также владельцев парников.
В направлении ремесленничества участвуют мастера, производящие экспортоориентированную продукцию на основе высоких образцов прикладного искусства – ремесленники, создающие разнообразные произведения путем переработки дерева, занимающиеся миниатюрами, златоткачеством, гончарным делом.
Словом, количество предпринимателей, фермеров и ремесленников, участвующих в смотре-конкурсе за приз Президента Узбекистана увеличивается
с каждым годом.
Принимая во внимание вышеизложенное полагаем целесообразным отметить, что ежегодно проводимый смотр-конкурс “Ташаббус” за приз Президента Республики Узбекистан способствует развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, широкой популяризации передовых результатов, достигнутых представителями сферы, усилению среди молодежи чувства становления собственниками, расширению возможностей предпринимательства.
Во время официальной части церемонии открытия смотра-конкурса “Ташаббус-2016” победителям региональных этапов конкурса – участникам республиканского этапа были вручены диплом лауреата, нагрудной знак участника, специальная папка, книга Президента Республики Узбекистан “Она юртимизнинг бахту-иқболи ва буюк келажаги йўлида хизмат қилиш – энг олий саодатдир” (“Высшее счастье - служить во имя счастья и великого будущего родной страны”) от Организационного комитета смотра-конкурса “Ташаббус-2016”, а также другие призы.
Согласно традиции, основными организаторами смотра-конкурса выступили Торгово-промышленная палата Узбекистана, Совет фермеров Узбекистана, Ассоциация народных мастеров, ремесленников, художников “Хунарманд” при сотрудничестве и финансовой поддержке ряда министерств и ведомств.
24 марта 2016 года в 09:30 часов во Дворце искусств “Туркистон” столицы состоялось официальное открытие выставки продукции участников республиканского этапа конкурса. Выставка продлится до 16:00 часов 25 марта текущего года.
6 апреля 2016 года в 18:00 часов во Дворце искусств “Туркистон” пройдет церемония определения и награждения победителей и призеров “Ташаббус-2016”