Lyuksemburg Savdo-sanoat palatasida uchrashuv
O'zbekistonning Benilyuks mamlakatlaridagi elchisi Dilyor Hakimov bilan Lyuksemburg Savdo-sanoat palatasining xalqaro hamkorlik masalalari bo'yicha direktori Jennot Erpelding o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Suhbat chog'ida tomonlar investitsiyaviy g'oyalarni birgalikda ilgari surish bo'yicha sa'y-harakatlarni yo'lga qo'yish, savdo nomenklaturasini kengaytirish, shuningdek, o'zaro sayyohlar oqimini oshirish choralarini ko'rish masalalar ikki davlat ishbilarmon doiralari e'tibori markazida ekanini qayd etdi.
Ta'kidlanganidek, Lyuksemburg Savdo-sanoat palatasi O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi bilan o'zaro manfaatli, xo'jalik yurituvchi sub'ektlar va palatalar a'zolari o'rtasidagi sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan sa'y-harakatlarni amalga oshirish maqsadida doimiy asosda hamkorlik qilishga tayyor.
Uchrashuv yakunida quyidagi kelishuvlarga erishildi:
– 2020 yilning birinchi yarmida O'zbekiston va Lyuksemburg savdo missiyasini tashkil etish;
– joriy yilning iyun-iyul oylarida O'zbekistondagi bugungi rivojlanish jarayoni, mavjud istiqbolli investitsion va savdo loyihalari haqida fikr almashish maqsadida Lyuksemburg Savdo-sanoat palatasida faol kompaniyalar va ishbilarmonlar ishtirokida ishchi uchrashuv o'tkazish;
– Lyuksemburg Savdo-sanoat palatasi bilan O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi o'rtasida o'zaro manfaatli hamkorlik o'rnatish va tegishli memorandumni imzolashga tayyorlash masalasini ishlab chiqish.

Посол Узбекистана Дильёр Хакимов встретился с представителями ТПП Люксембурга.
Посол Узбекистана в странах Бенилюкс Дильёр Хакимов встретился с директором по вопросам международного сотрудничества Торгово-промышленной палаты Люксембурга Женнотом Эрпелдингом.
В ходе состоявшейся беседы стороны подтвердили, что продвижение инвестиционного взаимодействия, расширение номенклатуры торговли, а также принятие мер по увеличению туристического обмена находятся в фокусе взаимных интересов деловых кругов двух стран.
Было подтверждено, что ТПП Люксембурга готова к тесному сотрудничеству с ТПП Узбекистана, в том числе в целях осуществления конкретных и ориентированных на результат мер, направленных на активизацию взаимодействия между хозяйствующими субъектами стран и членами палат.
По итогам встречи достигнуты договоренности:
- об организации торговой миссии Люксембурга в Узбекистан в первой половине 2020 года;
- о проведении в июне-июле в ТПП Люксембурга рабочей встречи с участием руководителей наиболее активных компаний и бизнес-структур в целях обмена мнением о текущем развитии Узбекистана, имеющихся перспективных инвестиционных и торговых проектах;
- о проработке вопроса установления взаимовыгодного сотрудничества между ТПП Узбекистана и ТПП Люксембурга и подготовке к подписанию соответствующего Меморандума.