O'zSSPda “O'zbekiston-Estoniya” biznes-forumi va «B2B» formatidagi uchrashuv bo'lib o'tdi.
192019 yil 31 may kuni O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va sanoat vazirligi bilan xamkorlikda O'zbekiston-Estoniya biznes-forumi va ikki mamlakat ishbilarmon doira vakillari o'rtasida «B2B» formatidagi uchrashuv bo'lib o'tdi.
Asosiy maqsad - savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-kommunikatsiya va axborot texnologiyalari sohalarida hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Estoniya delegatsiyasi tarkibida o'ndan ortiq etakchi kompaniyalar, shu jumladan infratuzilma va logistika va AKT kompaniyalarining vakillari ishtirok etdi.
Estoniya iqtisodiyot va kommunikatsiyalar vaziri Taavi Aas, Estoniya O'zbekistonni mintaqadagi asosiy hamkor sifatida ko'rib chiqayotganini va samarali hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi. Xususan, O'zbekistondagi iqtisodiy o'sish sur'atlari, biznes aloqalarni rivojlantirish uchun yaxshi asos bo'lib xizmat qilishi e'tirof etildi.
Estoniya ishbilarmon doiralari delegatsiyasining tashrifining asosiy vazifalari savdo-iqtisodiy hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlarini aniqlash va potensial imkoniyatlarni birgalikda ko'rib chiqishdan iborat ekani qayd etildi.
Forum davomida ikki mamlakatning iqtisodiy salohiyati, investitsiya loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, savdo, transport va logistika sohalarida hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha takliflar taqdim etildi.
Ikki mamlakat ishbilarmon doira vakillari ishtirokidagi «В2В» uchrashuvida O'zbekiston va Estoniya o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish istiqbollari, jumladan, ikki mamlakat korxonalarining hamkorlik aloqalarini yanada jadallashtirish bo'yicha o'zaro fikr almashildi.
Unda mamlakatimizda faoliyat yurituvchi 30 ga yaqin tadbirkorlik sub'ektlari hamda Estoniyaning 10 dan ortiq yetakchi kompaniya vakillari ishtirok etdi. Muzokaralarning asosiy mavzusi transport-logistika sohasidagi hamkorlik, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari va boshqa qator sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish bo'ldi. O'zbekiston-Estoniya savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari, jumladan, O'zbekiston va Estoniya korxonalari o'rtasida sheriklik munosabatlarini chuqurlashtirish bo'yicha fikr almashish masalalari xam muhokama qilindi.
O'zbekiston Respublikasida Estoniya sarmoyadorlari ishtirokida 8 ta korxona faoliyat yuritmoqda, ulardan 2 tasi 100% Estoniya kapitali bilan.
Bitta Estoniya kompaniyasi vakolatxonasi akkreditatsiya qilingan.
Faoliyatining asosiy yo'nalishlari qurilish materiallari, mashinasozlik (avtomobillar va traktorlar uchun treylerlar), elektr va farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, dasturiy ta'minotni ishlab chiqish xizmatlarini taqdim etish hisoblanadi.

В ТПП состоялся Узбекско-Эстонский бизнес-форум и "В2В" встреча.
Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Министерством экономики и промышленности 31 мая 2019 года организован Узбекско-Эстонский бизнес-форум и «В2В» встреча с деловыми кругами двух стран.
Цель - обсуждение вопросов дальнейшего расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и информационно-технологической сферах.
В состав эстонской делегации вошли руководители более десяти ведущих компаний, включая инфраструктурные и логистические компании, фирмы в сфере ИКТ.
Министр экономики и коммуникаций Эстонии, господин Таави Аас подчеркнул, что эстонская сторона рассматривает Узбекистан в качестве ключевого партнера в регионе и заинтересована в дальнейшем расширении плодотворного сотрудничества. Особо отмечены впечатляющие темпы экономического роста в Узбекистане, которые закладывают хорошую основу для развития деловых контактов.
В качестве основных целей визита делегации деловых кругов Эстонии обозначены совместное рассмотрение потенциальных возможностей и определение конкретных перспективных направлений торгово-экономического сотрудничества.
В ходе Форума были проведены презентации экономического потенциала двух стран, возможностей реализации конкретных инвестиционных проектов, предложений по развитию сотрудничества между субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства, в сфере торговли, транспорта и логистики.
Между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» участие приняли свыше 10 ведущих эстонских компаний, а также около 30 субъектов предпринимательства.
Основными темами переговоров стали развитие транспортного и логистического сотрудничества, проектов в области химической промышленности, информационных технологий и ряда других сфер.
Обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Эстонского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Эстонии.
В Республики Узбекистан осуществляют свою деятельность 8 предприятий с участием инвесторов из Эстонии, из них 2 - со 100% эстонским капиталом.
Аккредитовано представительство 1 эстонской компании. Основные направления их деятельности - производство строительных материалов, машиностроительной (прицепы к автомобилям и тракторам), электротехнической и фармацевтической продукции, а также предоставление услуг по разработке программного обеспечения.