O'zbekiston – Rossiya qo'shma komissiyasining birinchi majlisi boshlandi.
O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikning yangi shakli sifatida qayd etilayotgan ushbu tadbirda hukumatlar a'zolari, tegishli vazirlik va idoralar, yetakchi iqtisodiy tuzilmalar rahbarlari ishtirok etmoqda.
Majlis hukumat rahbarlarining tor doiradagi uchrashuvi bilan boshlandi.
O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Dmitriy Medvedev O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari, do'stlik ruhidagi ko'p qirrali amaliy hamkorlik jadal rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ikki davlat Prezidentlarining muntazamlik kasb etgan uchrashuv va muloqotlar mamlakatlarimiz vazirlik va idoralari, hududlari o'rtasida sheriklik munosabatlarini amaliy mazmun bilan boyitayotgani ta'kidlandi. Turli darajadagi delegatsiyalar almashuvlari va hududlararo hamkorlik faollashgani savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar aloqalarni yuqori darajada davom ettirish uchun qulay zamin yaratmoqda.
– O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi o'zaro manfaatli va do'stona munosabatlar hududlararo hamkorlik kengayayotganida o'z ifodasini topmoqda. O'tgan yili ilk bor O'zbekiston – Rossiya hududlararo hamkorlik forumi tashkil etildi. Uning doirasida hududlar rahbarlari va tadbirkorlar hamkorlikning aniq yo'nalishlarini belgilab oldi. Bugungi uchrashuv ushbu ishlarni sifat jihatdan yangi bosqichga olib chiqish imkonini berishiga ishonaman, – dedi O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov.
Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Dmitriy Medvedev O'zbekistonga kelish taklifi uchun minnatdorlik bildirib, hududlararo hamkorlik mamlakatlarimizning o'zaro munosabatlarini yangi yo'nalishlar hisobiga kengaytirishga xizmat qilayotganini alohida ta'kidladi. Bugungi kunda ikki davlatning 80 ga yaqin hududi o'rtasida faol sheriklik o'rnatilgani qayd etildi.

В Ургенче началось первое заседание узбекско – российской Совместной комиссии.
В мероприятии, оцениваемом в качестве новой формы двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Россией, участвовали члены правительств, руководители соответствующих министерств и ведомств, ведущих экономических структур.
Заседание началось со встречи глав правительств в узком формате.
Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и Председатель Правительства Российской Федерации Дмитрий Медведев с удовлетворением отметили, что отношения стратегического партнерства и союзничества, основанное на дружбе многоплановое практическое взаимодействие между Узбекистаном и Россией развиваются ускоренными темпами.
Отмечалось, что носящие регулярный характер встречи и диалоги Президентов двух стран наполняют партнерские отношения между министерствами и ведомствами, регионами наших стран новым практическим содержанием. Активизация обменов делегациями различных уровней и межрегионального сотрудничества закладывает прочную основу для продолжения торгово-экономических, инвестиционных, научно-технических и культурно-гуманитарных связей на высшем уровне.
– Взаимовыгодные и дружественные отношения между Узбекистаном и Россией находят свое отражение в расширении межрегионального сотрудничества. В прошлом году был впервые организован Узбекско – российский форум межрегионального сотрудничества. Верю, что сегодняшняя встреча позволит вывести работу в данном направлении на качественно новый уровень, – сказал Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов.
Председатель Правительства Российской Федерации Дмитрий Медведев выразил признательность за предложение посетить Узбекистан и особо отметил, что межрегиональное сотрудничество способствует расширению взаимных отношений за счет новых направлений. Подчеркивалось, что на сегодняшний день налажено активное сотрудничество почти между 80 регионами двух стран.
На заседании обсуждаются вопросы двустороннего сотрудничества, в том числе дальнейшего развития торгово-экономических связей.