Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Suma Chakrabarti boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, Oʻzbekiston bilan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki oʻrtasidagi sheriklik munosabatlari izchil rivojlanib, oʻzaro manfaatli hamkorlik jadallashayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oxirgi ikki yilda ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut rahbari mamlakatimizga uchinchi bor tashrif bilan kelgani oʻzaro almashinuvlar faollashganidan dalolat beradi.
Oʻtgan yil oktyabr oyida bankning Oʻzbekiston boʻyicha mamlakat strategiyasi qabul qilindi. YETTB ekspertlari koʻmagida energetika, bank va moliya sohalari, kapital bozorini rivojlantirish va mamlakatimizda raqobat muhitini yaxshilash boʻyicha islohotlar ishlab chiqilmoqda va amalga oshirilmoqda.
Qoʻshma loyihalar portfeli kengaymoqda. Zayom kelishuvlari imzolanib, qiymati jami 600 million dollardan ziyod kredit mablagʻlarini jalb etgan holda mamlakatimiz hududlarida energetik va kommunal infratuzilmani modernizatsiya qilish boʻyicha ustuvor investitsiya loyihalari tayyorlanmoqda. Xususiy sektor loyihalariga 100 million dollardan ziyod investitsiya kiritildi.
Bundan tashqari, umumiy qiymati 800 million dollarga yaqin boʻlgan ijtimoiy ahamiyatga molik istiqbolli dastur va loyihalar ishlab chiqilmoqda.
YETTBning Toshkent shahridagi vakolatxonasi faol ishlamoqda, uning Andijon shahrida va mamlakatimizning boshqa hududlarida filiallarini ochish rejalashtirilgan.
Uchrashuvda amaliy hamkorlikni rivojlantirishning asosiy yoʻnalishlari, jumladan, mamlakatimizda investitsiya loyihalarini va kreditlarni oʻzlashtirishni tezlashtirish, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishga, qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhitini shakllantirishga koʻrsatilayotgan koʻmakni kengaytirish masalalari batafsil koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Xorijiy investorlar kengashini tashkil etish va uning birinchi majlisiga tayyorgarlik koʻrish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
YETTB rahbari samimiy qabul uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirib, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning surʼati, koʻlami va amaliy natijalarini yuksak baholadi.
Suma Chakrabarti Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Oʻzbekiston Respublikasi bilan koʻp qirrali sheriklikni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash va davom ettirish borasida qatʼiy ekanini taʼkidladi.

Шавкат Мирзиёев принял президента ЕБРР.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июня принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с его президентом Сумой Чакрабарти.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостей, с глубоким удовлетворением отметил динамично развивающиеся партнерские отношения и набирающее обороты взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и ЕБРР.
Подтверждением активизации взаимных обменов является третий за последние два года визит главы этого авторитетного международного финансового института в нашу страну.
В октябре прошлого года принята страновая Стратегия банка по Узбекистану. При поддержке экспертов ЕБРР сегодня ведутся разработка и реализация реформ в энергетическом, банковском и финансовом секторах, в области развития рынка капитала и улучшения конкурентной среды в нашей стране.
Увеличивается портфель совместных проектов. Подписаны заемные соглашения и ведется подготовка приоритетных инвестиционных проектов по модернизации энергетической и коммунальной инфраструктуры в регионах Узбекистана с привлечением кредитов на сумму более 600 миллионов долларов. Вложены инвестиции в проекты частного сектора на сумму свыше 100 миллионов долларов.
Кроме того, осуществляется проработка перспективных социально значимых программ и проектов на сумму порядка 800 миллионов долларов.
Активную деятельность ведет представительство ЕБРР в Ташкенте, запланировано открытие его филиалов в Андижане и других регионах страны.
В ходе встречи предметно рассмотрены основные направления развития практического взаимодействия, в том числе вопросы ускорения инвестиционных проектов и освоения кредитов, расширения оказываемого содействия в продвижении экономических реформ, формировании благоприятной деловой среды и инвестиционного климата в стране.
Особое внимание уделено созданию Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан и подготовке его первого заседания.
Глава ЕБРР искренне поблагодарил Президента нашей страны за теплый прием и дал высокую оценку темпам, масштабам и практическим результатам проводимых социально-экономических реформ.
От имени Европейского банка реконструкции и развития Сума Чакрабарти подтвердил приверженность продолжению всемерной поддержки и многопланового партнерства с Республикой Узбекистан.