Iqtisodiy taraqqiyotimizning muhim omili
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi tomonidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun mediatur tashkil etildi. Ushbu tadbir doirasida jurnalistlar O‘zbekiston Respublikasi hukumati va Jahon banki guruhining «Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish» qo‘shma loyihasi doirasida energiya samaradorligi yuqori texnologiyalarni joriy etish va energiya tejash jarayonlarini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi.
Bugun taraqqiy etgan va rivojlanayotgan mamlakatlarda barcha turdagi resurslar, jumladan, elektr energiyasi, xomashyo va materiallardan samarali foydalanish masalasi dolzarb bo‘lib turibdi. Qazilma boyliklarning ulkan zaxirasiga ega mamlakatimizda energiya tejash va hisobga olish tizimlarini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, ilg‘or texnologiyalarni qo‘llash va sanoatni boshqarish, energiya resurslarini tashish va foydalanishning samarali moliyaviy-iqtisodiy vositalarini ishlab chiqish orqali ushbu maqsadlarga erishilmoqda.
Prezidentimiz Islom Karimovning 2012 yil 21 noyabrdagi «O‘zbekiston Respublikasining 2013 yilga investitsiya dasturi to‘g‘risida»gi qarori va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2011 yil 25 iyuldagi «Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish» loyihasini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘lib xizmat qilmoqda. Ushbu hujjatlarga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Jahon banki Xalqaro taraqqiyot uyushmasining «Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish» qo‘shma loyihasi amalga oshirilmoqda.
Jahon bankining Xalqaro taraqqiyot uyushmasi va O‘zbekiston tijorat banklari kredit mablag‘lari samarasida mamlakatimiz sanoat korxonalarining aksariyati mahsulot ishlab chiqarish jarayonida elektr energiyasi va tabiiy gaz sarfini sezilarli qisqartirish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Mediatur mamlakatimiz sanoatida energetika resurslaridan samarali foydalanish borasidagi ishlar natijalari bilan ommaviy axborot vositalari vakillarini tanishtirish va buni keng jamoatchilikka etkazish maqsadida tashkil etildi.
Tadbir doirasida jurnalistlar «Toshkent yog‘-moy kombinati», «O‘zpaxtasanoat» AJ korxonalari, «Maksam-Chirchiq», «Ammofos-Maksam» aktsiyadorlik jamiyatlari va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati kabi poytaxtimiz va Toshkent viloyatidagi qator sanoat korxonalarida bo‘ldi.
«Toshkent yog‘-moy kombinati» aktsiyadorlik jamiyati faoliyati jurnalistlarda katta qiziqish uyg‘otdi. Bu erda mahsuldorlik hajmini kengaytirish maqsadida ishlab chiqarishning energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha loyiha amalga oshirilmoqda. Ushbu loyihada yillik energiya sarfini kamida 20 foizga qisqartirishga erishish ko‘zda tutilgan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bunga energiya resurslaridan kam foydalanish, ko‘p issiqlik va bug‘ ishlab chiqarish, atmosferaga bug‘xona gazini chiqarish hajmini qisqartirishni ta’minlaydigan yuqori samaradorlikka ega yangi avlod qozonlari o‘rnatilgan holda, qozonxona tsexining qayta jihozlanishi orqali erishilgan. Yangi texnologiyalarni xarid qilish uchun korxonaga 960 ming dollarlik kredit berildi.
Mamlakatimizning yirik sanoat korxonalaridan biri bo‘lgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif ham yanada qiziqarli bo‘ldi. Bugungi kunda kombinat 8 tog‘-kon korxonasi, 5 boyitish fabrikasi, 2 metallurgiya, ta’mirlash-mexanika va ohak zavodlari, oltingugurt kislotasi mahsulotlari ishlab chiqarish, 20 dan ortiq yordamchi tsex va boshqa ob’ektlarni o‘zida birlashtirgan.
– Kombinatda energiya samaradorligiga erishish, energiya resurslari sarfini kamaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda, – deydi kombinat bosh energetigi D.Timoshuk. – Bugungi kunda ikkita loyihani amalga oshirdik. Jumladan, mis boyitish fabirkasi qoldiqlarni joylash tsexining 2A pulьponasos stantsiyasida 6 kVli chastotali o‘zgartirgich o‘rnatildi. Shuningdek, rux va mis eritish zavodlarining kompressor stantsiyalari texnik qayta jihozlandi. Buning natijasida 2015 yilda erishilgan iqtisodiy samaradorlik 12,5 million kilovatt-soat elektr energiyasini tashkil qildi.
2016-2017 yillarda ham Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida bu boradagi ishlar davom ettiriladi. Tarkibida mis va oltin mavjud bo‘lgan kontsentratni filьtrlash hamda quritish uchastkasi, 54-nimstantsiyaning rekonstruktsiya qilinishi, mis eritish zavodi kompressor stantsiyasining texnik qayta jihozlanishi ko‘zda tutilmoqda. Mutaxassislarning fikricha, tabiiy gaz 17,4 million kub metr va elektr energiyasi esa 48 million kilovatt-soat tejalishi kutilmoqda.
Qishloq xo‘jaligi uchun o‘g‘itlar ishlab chiqaradigan «Maksam-Chirchiq» va «Ammofos-Maksam» aktsiyadorlik jamiyatlarida ishlab chiqarish ob’ektlarining energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Xususan, «Maksam-Chirchiq» aktsiyadorlik jamiyatida «Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish» loyihasi doirasida 103 pozitsiyasidagi tabiiy gaz bilan ishlaydigan olovli isitgich 107 pozitsiyasidagi riforming pechining issiqlik apparaturasi blokiga o‘tkazildi. Buning samarasida «zangori olov» tejaladi, atmosferaga chiqariladigan zararli gazlar miqdori qisqaradi. Shuningdek, riforming pechining tutun gazlari issiqligidan foydalanish darajasi oshadi va atmosferaga chiqarilayotgan tutunlar harorati kamayadi.
«Ammofos-Maksam» aktsiyadorlik jamiyatida jurnalistlarga quvvati 800 kilovatt bo‘lgan yuqori volьtli 5 elektr motorini ancha energiya tejamkor motorlarga almashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan loyiha natijalari xususida ma’lumot berildi. Avvallari eskirgan uskuna yiliga 24,8 million kilovatt-soat elektr energiyasi sarflagan bo‘lsa, quvvati 630 kilovattli yangi qurilmalarning o‘rnatilishi samarasida elektr energiyasi iste’molini yiliga 5,2 million kilovatt-soatdan ortiq kamaytirishga erishildi.
«O‘zpaxtasanoat» aktsiyadorlik jamiyati korxonalarida ham energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda. Jumladan, mediatur doirasida jurnalistlar «O‘zpaxtasanoat» aktsiyadorlik jamiyatining «O‘zbekiston» paxtani qayta ishlash zavodiga tashrif buyurdi. Foydalaniladigan elektr energiyasini qisqartirish maqsadida aktsiyadorlik jamiyati tomonidan quyosh batareyalarida ishlaydigan 1200 dona ko‘cha chiroqlari xarid qilindi. Bu yoritish texnikasi bilan jihozlanish darajasi, shuningdek, paxtani qayta ishlash zavodlari tayyorlov punktlarining tashqi qiyofasi va infratuzilmasini tubdan o‘zgartirish imkonini bermoqda. Shu bilan birga, energiya iste’molini kamaytirish, kompressor uskunalar va chastotali o‘zgartirgichlar qo‘llangan holda elektr dvigatellarini himoya qiladigan yangi avtomatlashtirilgan qurilmalarni joriy etishga qaratilgan chora-tadbirlar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Ayni paytda korxonalarni zamonaviy, elektr samaradorligi yuqori bo‘lgan linter uskunalari asosida texnik qayta jihozlash masalalari hal qilinmoqda.
«O‘zpaxtasanoat» aktsiyadorlik jamiyati prognozlash va iqtisodiy tahlil boshqarmasi boshlig‘i D.Rafiqovning ta’kidlashicha, mazkur loyihalarning amalga oshirilishi soha korxonalari energiya samaradorligini bir necha marta oshirish imkonini berdi. Xususan, quyosh batareyalarida ishlaydigan ko‘cha chiroqlarining o‘rnatilishi hisobiga paxtani qayta ishlash zavodlari tayyorlov punktlarining keng hududlarini yoritishda elektr energiyasi sarfi sezilarli darajada kamaydi. Yillik tejalgan elektr energiyasi 3,5 million kilovatt-soatdan oshdi.

Важный фактор экономического роста
Министерством экономики Республики Узбекистан для представителей СМИ организован медиатур, в ходе которого журналисты ознакомились с субпроектами по внедрению энергоэффективных технологий и совершенствованию процессов энергосбережения, реализуемыми в рамках совместного проекта правительства Республики Узбекистан и группы Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
Сегодня в большинстве развитых и развивающихся стран остро стоят вопросы эффективного использования всех видов ресурсов, включая электроэнергию, сырье и материалы. В Узбекистане, который богат полезными ископаемыми, решение этих задач обеспечивается путем проведения мероприятий по энергосбережению и внедрению систем учета, применения передовых технологий и разработки продуктивных финансово-экономических рычагов управления производством, потребления и транспортировки энергоресурсов.
Важным руководством к действию в этом направлении служат постановление Президента Ислама Каримова «Об инвестиционной программе Республики Узбекистан на 2013 год» от 21 ноября 2012 года и постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по реализации проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» от 25 июля 2011 года. В соответствии с этими документами началась реализация совместного проекта Министерства экономики Республики Узбекистан и Международной ассоциации развития Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
Следует отметить, что благодаря кредитным средствам Международной ассоциации развития Всемирного банка и участвующих в проекте коммерческих банков Узбекистана большинство энергоемких промышленных предприятий нашей страны получили возможность значительно сократить объемы потребляемой в процессе производства продукции электроэнергии и природного газа. Именно поэтому целью организации медиатура стало доведение до широкой общественности и ознакомление представителей СМИ с результатами деятельности в сфере эффективного использования энергетических ресурсов в национальной промышленности.
В рамках мероприятия журналисты посетили ряд промышленных предприятий столицы и Ташкентской области. В их числе АО «Тошкент ёг-мой комбинати», «Максам-Чирчик», «Аммофос-Максам» и Алмалыкский горно-металлургический комбинат, предприятия АО «Узпахтасаноат».
Особую заинтересованность представители средств массовой информации проявили к деятельности АО «Тошкент ёг-мой комбинати». В целях повышения производительности здесь начата реализация проекта по повышению энергоэффективности производства с достижением экономии не менее 20 процентов от годового потребления энергоресурсов. Как пояснили специалисты, это удалось достичь путем передислокации котельного цеха с установкой высокоэффективных котлов нового поколения, обеспечивающих низкое потребление энергоресурсов с большей производительностью тепла и пара, а также уменьшение выбросов парникового газа в атмосферу. Для приобретения новых технологий предприятию был выдан кредит на общую сумму, эквивалентную 960 тысячам долларов.
Не менее интересным стало посещение Алмалыкского горно-металлургического комбината – одного из крупнейших промышленных локомотивов Узбекистана. Сегодня он объединяет 8 горнодобывающих предприятий, 5 обогатительных фабрик, 2 металлургических, ремонтно-механический и известковый заводы, сернокислотные производства, более 20 вспомогательных цехов и другие объекты.
- На комбинате особое внимание уделяется решению вопросов энергоэффективности, снижению затрат на энергоресурсы, - отметил главный энергетик Алмалыкского горно-металлургического комбината Д.Тимощук. – На сегодняшний день нами реализованы два проекта, в частности, на пульпонасосной станции 2А цеха складирования хвостов медной обогатительной фабрики произведена установка шестикиловаттного частотного преобразователя и техническое перевооружение компрессорных станций цинкового и медеплавильного заводов. За счет этого экономический эффект за 2015 год составил 12,5 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
Стоит особо подчеркнуть, что в 2016-2017 годы эти работы на АГМК продолжатся. Предполагается реконструкция участка фильтрации и сушки медного и золотосодержащего концентрата, подстанции №54 и техническое перевооружение компрессорной станции медеплавильного завода. По прогнозам специалистов, ожидаемая экономия природного газа составит 17,4 миллиона кубических метров и 48 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
Большая работа по повышению энергоэффективности производственных объектов была проведена на АО «Максам-Чирчик» и «Аммофос-Максам», выпускающие удобрения для сельского хозяйства. Например, на первом предприятии в рамках проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» был осуществлен перенос огневого обогревателя природного газа позиции 103 в блок теплоиспользующей аппаратуры печи риформинга позиции 107, благодаря чему будут обеспечены экономия природного газа, уменьшение валового выброса вредных веществ в атмосферу, увеличение степени полезного использования тепла дымовых газов печи риформинга и снижение температуры дымовых газов, выбрасываемых в атмосферу.
На «Аммофос-Максам» журналистам представлена информация по результатам проекта по замене пяти высоковольтных электромоторов мощностью 800 киловатт на менее энергоемкие. Если раньше устаревшее оборудование потребляло более 24,8 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год, то за счет установки нового устройства мощностью 630 киловатт удалось снизить потребление на более чем 5,2 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год.
Проекты по повышению энергоэффективности осуществляются и на предприятиях АО «Узпахтасаноат». Так, в ходе медиатура представители СМИ посетили хлопкоперерабатывающий завод «Узбекистон». В целях сокращения потребления электроэнергии в сфере акционерным обществом было закуплено 1200 уличных фонарей на солнечных батареях. Это позволило коренным образом изменить светотехническую оснащенность, а также внешний облик, инфраструктуру вокруг заготовительных пунктов хлопкозаводов. Вместе с тем успешно реализуются меры по снижению энергопотребления, внедрению новых автоматизированных устройств защиты электродвигателей с применением компрессорных установок и частотных преобразователей, а также решаются вопросы технического перевооружения предприятий на основе современного энергоэффективного оборудования – линтерных установок.
По словам начальника управления прогнозирования и экономического анализа АО «Узпахтасаноат» Д.Рафикова, реализация этих проектов позволила в разы повысить энергоэффективность предприятий сферы. Так, только за счет установки уличных фонарей на солнечных батареях значительно снижен расход электроэнергии на освещение обширных территорий на заготовительных пунктах хлопкозаводов, годовая экономия составила свыше 3,5 миллиона киловатт-часов.
По итогам медиатура журналистам сообщили, что всего в рамках проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» реализуется 81 субпроект на 32 отечественных промышленных предприятиях, которые, по предварительным расчетам, обеспечат ежегодную экономию более 539 миллионов киловатт-часов электроэнергии и свыше 252 миллионов кубометров природного газа. Таким образом, будет внесен значительный вклад в устойчивое развитие экономики нашей страны и достижение целей Программы мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы.