XIV Xalqaro “Ta’lim va mutaxassislik” ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi
Joriy yilning 31 mart kuni O‘zbekiston “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, Oliy va o‘rta maxsus kasb-hunar ta’limi vazirligi, O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi hamda Mehnat vazirligi bilan hamkorlikda Toshkent shahridagi “Yoshlar ijod saroyi”da XIV xalqaro “Ta’lim va mutaxassislik” ko‘rgazmasi ish boshladi. Mazkur ko‘rgazma 3 kun (31 martdan 1-2 aprelgacha) davomida o‘tkaziladi.
“Ta’lim va mutaxassislik” xalqaro ko‘rgazmasi mamlakatimizdagi hamda dunyodagi etakchi ta’lim muassasalarida mavjud bo‘lgan kasb va mutaxassislik yo‘nalishlari bilan yoshlarni tanishtirish, kasb tanlashga ko‘maklashish, hukumatimiz tomonidan ta’lim sohasida yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlarni targ‘ib qilish, bo‘sh ish o‘rinlari haqida yoshlarga ma’lumotlar berish, ularning bandligini ta’minlash maqsadida bir necha yillardan buyon tashkil etib kelinmoqda.
O‘zbekiston “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati Vasiylik Kengashi majlisining 2015 yil 10 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida 2016 yilda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar Dasturi”ning 33-bandiga asosan o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘quvchilarini kasbga yo‘naltirish, o‘qishini davom ettirish va ish bilan ta’minlanishiga ko‘maklashish maqsadida “Ta’lim va mutaxassislik” ko‘rgazmalari tashkil etilmoqda.
Mazkur ko‘rgazmada O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan oliy ta’lim muassasalari, xorijdagi nufuzli oliy o‘quv yurtlari va ularning O‘zbekistondagi filiallari, xorijda ta’lim olishga ko‘maklashuvchi tashkilotlar, o‘quv kurslari hamda bandlikka ko‘maklashuvchi markazlar ishtirok etadilar.
Shuningdek, ko‘rgazmada Toshkent shahridagi bandlikka ko‘maklashuvchi markazlar hamda respublikamizda faoliyat yuritayotgan davlat va nodavlat tashkilotlar, yirik kompaniyalarda mavjud bo‘sh ish o‘rinlari haqida ma’lumotlar beriladi.
Bugungi kungacha o‘tkazilgan “Ta’lim va mutaxassislik” xalqaro ko‘rgazmasiga tashrif buyuruvchilar soni 160 ming nafardan ortiqni tashkil etib, tashrif buyuruvchilarning asosiy qismini 14-25 yoshdagi yoshlarni tashkil etmoqda.
“Ta’lim va mutaxassislik” XIV xalqaro ko‘rgazmasida Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminster universiteti, Singapur menejmentni rivojlantirish instituti hamda Malayziya, AQSh, Xitoy, Latviya, Angliya, Vengriya, Ispaniya, Rossiya, Kanada, Shveytsariya, Singapur kabi davlatlarning o‘quv yurtlari ishtirok etmoqdalar.

Стартовала XIV Международная выставка «Образование и Карьера»
31 марта текущего года во Дворце творчества молодежи начала свою работу XIV Международная выставка «Образование и Карьера», организаторами которой выступили ОДМ «Камолот» совместно с Торгово-промышленной палатой Узбекистана при поддержке Министерства труда и социальной защиты населения Республики Узбекистан, а также Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан. Выставка будет проходить на протяжении 3 дней (31 марта и 1-2 апреля).
Выставка «Образование и Карьера» вот уже на протяжении нескольких лет проходит с целью ознакомления с существующими современными методами обучения в Республике Узбекистан и зарубежных странах, широкой пропаганды среди молодежи достигнутых успехов в сфере образования страны, ознакомления молодежи с этапами образования, осведомления молодежи о существующих вакансиях и обеспечения их работой.
Данная выставка организовывается в рамках реализации главы 33 «Программы дополнительных мероприятий направленных на обеспечение государственной молодежной политики Республики Узбекистан» Совета попечителей социального движения молодежи «Камолот» от 31 марта 2015 года с целью профессиональной ориентации, продолжения обучения, а также содействия трудоустройству учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений.
Участниками мероприятия являются высшие учебные заведения республики, ведущие иностранные высшие учебные заведения и их филиалы в Узбекистане, организации, содействующие обучению за рубежом, учебные курсы, а также центры содействия занятости и социальной защиты населения.
В работе XIV Международной выставке «Образование и Карьера» так принимают участие Международный Вестминстерский университет в Ташкенте, Сингапурский институт развития менеджмента, а также учебные заведения Малайзии, США, Китая, Латвии, Великобритании, Венгрии, Испании, России, Канады, Швейцарии и Сингапура.
Всего за время проведения Международной выставки «Образование и Карьера» её посетило более 160 тыс. посетителей, основную часть которой составляла молодежь от 14 до 25 лет.