O‘zbekistonda kiyim dizayni markazi ochilmoqda
Namanganda kiyim-kechak modeli va dizayni asoslari bo‘yicha O‘zbekistonda kiyim dizayni markazi ochilishi kutilmoqda. Markazning maqsadi ayollar va yoshlarning kasbiy ko‘nikmalari va qobiliyatlarini yaxshilash, aholining ish topish imkoniyatlarini kengaytirish, tayyor maxsulotlarning raqobatbardoshligi va sifatini oshirishdan iborat.
Tadqiqotlar natijalariga ko‘ra, butun dunyoda yangi libos, kiyim modellariga bo‘lgan talab nihoyatda kuchayib, hozirda iloji boricha qisqa vaqt ichida arzon narxda yangi modellarni ishlab chiqarish talab qilinadi. Ushbu talabni qondirishda an’anaviy texnologiyalar ojizlik qiladi. Dizayn sohasida paydo bo‘layotgan yangi texnologiyalar va innovatsiyalar tufayli hozirda ishlab chiqaruvchilar mavjud bo‘lgan talablarni qondirib, o‘z maxsulotlarini raqobatbardosh va yuqori sifatli bo‘lishiga erishmoqda.
O‘zbekistonning YaIMida to‘qimachilik sanoatining ulushi tobora o‘sib bormoqda. Ushbu sanoatning tez sur’atlar bilan rivojlanib borayotganligi tufayli ishlab chiqarish kengayib, yangi ish joylar yaratilmoqda.
Mamlakatimiz Prezidenti Islom Karimov o‘z nutqlarida tovarlarni ishlab chiqarishda yangi texnologiya va uslullarni o‘zlashtirib, dunyo bozorlarida munosib o‘rin egallashimiz, maxsulotni ishlab chiraqishda bozordagi sharoitni o‘rganib chiqish, dizayn masalalariga alohida e’tibor berish, eng muhimi – dunyo bozorida o‘zimizning brendimizni yaratishimiz lozimligini ko‘p marotaba ta’kidlagan.
Markazning asosiy vazifasi qo‘yilgan masalalani yechishga hissa qo‘shish, sohaga tegishli xodimlarning malakasini oshirish, ishlab chiqarishni kengaytirish, ishlab chiqarilayotgan maxsulot sifatini oshirishdan iborat.
Markaz klassik kiyim ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi fabrikalardan birining asosida yaratilib, amaliy ko‘nikma va qoibiliyatlarga ega bo‘lgan va ishlab chiqarishning talablariga javob beradigan dizaynerlarni tayyorlaydi. Shuningdek, “Istiqlol Dizayn Markazi” zamonaviy uskunalar bilan jihozlanib, unda zamnaviy CAD tizimi yordamida kerakli modellarni yaratish, 3D o‘lchamda modellash, raqamlash, turli eskizlarni o‘z kattaligida bosib chiqarish va dizaynerlar ishini ancha yengillashtiruvchi va maxsulot sifatini yaxshilashga yordam beruvchi boshqa imkoniyatlar mavjud bo‘ladi.
O‘quv markazining o‘quvchilari kasb-hunar kollejlari, oliygohlar bitiruvchilari orasidan olinib, o‘quv mashg‘ulotlarni va isjlab chiqarish amaliyotini xorijda malakasini oshirib kelgan o‘qituvchilar olib boradi. Rejaga ko‘ra, markazda dizayner va modelyer kasbini yiliga 48 nafar mutaxassis o‘zlashtiradi. Markaz bitiruvchilari keyinchalikda boshqa fabrikalarga ishga kirib, yoki o‘zlarining xususiy tadbirkorlik faoliyatida markazda o‘zlashtirgan ko‘nikma va bilimlarini qo‘llay olishi kutiladi. Markazda ta’lim olgan o‘quvchilarning tahminan 15 nafar eng iste’dodlilari “Istiqlol Dizayn Markazi” fabrikasida ish bilan ta’minlanishi ham ko‘zda tutilgan.
Modellash usullarini o‘rgatish, yangi ishlab chiqarish texnologiyalarni hayotga tadbiq qilish, zamonaviy jihozlardan foydalanish orqali mehnat unumdorligini, to‘qimachilik sanoatining ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirishga erishiladi. Mazkur markazni ochish orqali, shuningdek, yoshalr, xususan, qizlar, bozorda talabdor bo‘lgan qobiliyatlarni o‘zlashtirib, munosib ish topib, turmush darajasini oshirishiga yordam beriladi.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, Dizayn markazi Savdo-sanoat palatasi va BMTTDning “O‘zbekiston biznes-forumi (3-bosqich)” loyihasi doirasida hamda “Sasol” kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi taqdim etgan moliyaviy yordam evaziga tashkil etilmoqda.

В Узбекистане будет запущен Центр дизайна одежды
В Намангане будет запущен центр по обучению основам моделирования и дизайна швейных изделий. Основная цель центра – повысить профессиональные навыки молодежи и женщин, создать для них дополнительные возможности трудоустройства, повысить конкурентоспособность и качество готовой продукции.
Исследования показывают, что в мире потребность в новых моделях одежды достигла того уровня, когда удовлетворить спрос традиционными технологиями и методами моделирования становится все труднее: потребители желают получать готовую продукцию в кратчайшие сроки и за меньшую стоимость. Благодаря развитию технологий и инноваций в сфере дизайна производители способны отвечать требованиям их целевой аудитории и сохранять конкурентоспособность и востребованность на рынке.
В Узбекистане доля текстильной промышленности в ВВП страны постоянно растет. Ускоренное развитие текстильной отрасли позволяет расширять производство и создавать новые рабочие места.
Президент нашей страны Ислам Каримов в своем выступлении отмечал необходимость осваивать новые виды производства товаров в целях обретения достойного места на мировом рынке, производить продукцию на основе изучения его конъюнктуры, обратить особое внимание на вопросы дизайна, самое главное – создать собственный бренд на мировом рынке.
Основной задачей центра является внесение вклада в решение поставленных вопросов, включая укрепление кадрового потенциала, расширение производства и повышение качества производимой продукции.
Центр будет создан на базе ведущей фабрики по производству классической одежды, что позволит готовить дизайнеров с практическими навыками в соответствии с требованиями производства. Кроме того, центр «Istiqlol Dizayn Markazi» будет оснащен современным оборудованием с возможностью конструирования моделей с использованием современной CAD системы (Computer Aided Design), 3D-моделирования, цифрования, печати эскизов в реальных размерах и другими функциями, которые значительно облегчат работу дизайнеров и повысят качество изготавливаемой продукции.
Ученики центра, среди которых будут учащиеся и выпускники профильных колледжей, университетов, пройдут производственную практику под руководством тренера, предварительно повысившего свою квалификацию за границей. Планируется, что в год навыки дизайна и моделирования освоят около 48 специалистов. В дальнейшем они смогут применить полученные знания и опыт, получив работу на других фабриках или же основав собственный бизнес. Ожидается, что из обученных специалистов около 15 талантливых учеников будут трудоустроены на фабрике «Istiqlol Dizayn Markazi».
Обучение навыкам моделирования, дальнейшее внедрение новых производственных технологий, использование современного оборудования позволят повысить производительность труда, обеспечить рост объемов промышленного производства текстильной продукции, а также увеличить объемы экспорта. Запуск дизайн-центра – это также возможность обучить молодежь, в частности, девушек, навыкам, востребованным на рынке, создать им условия для дальнейшего трудоустройства и улучшения их уровня жизни.
Отметим, что создание центра дизайна одежды реализуется в рамках совместного проекта ТПП и ПРООН «Бизнес-форум Узбекистана (фаза 3)» и при финансовой поддержке представительства компании «Sasol» в Узбекистане.