Eksport hajmini oshirish maqsadida
2016 yilning 5 aprel kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tadbirkorlik sub’ektlarini xalqaro tashkilotlar xaridlariga jalb etish, hamda O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqariladigan mahsulotlar (xizmatlar)ning eksport hajmini oshirish maqsadida «Tadbirkorlik sub’ektlarining xalqaro tashkilotlar xaridlarida ishtirok etishlari uchun imkoniyatlar» mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ishtirok etgan o‘zbek kompaniyalar vakillari O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan xalqaro tashkilotlar orqali xarid qilish tartibi bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Tadbir davomida Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA), Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Germaniya jamiyati (GIZ), Jahon banki mintaqaviy vakolatxonasi (XTTB), Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dastur (BMTTD)lari taqdimotlarini namoyish qildilar. Ushbu taqdimotlar orqali O‘zbekiston kompaniyalar vakillari xaridlar tartibi, shuningdek xalqaro tenderlarda ishtirok etish shartlari haqida ma’lumot oldilar.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) O‘zbekistonda 1995 yildan buyon o‘z faoliyatini yuritib, Koreya Respublikasi Hukumatining beg‘araz ko‘mak va texnik hamkorlik dasturlarini amalga oshirib kelmoqda.
Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Germaniya jamiyati (GIZ) Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish Fedaral vazirligi (BMZ), Tashqi aloqalar vazirligi, Ichki ishlar vazirliga kabi boshqa fedaral idora va vazirliklar buyurtmasiga asosan hamkorlik dasturlarini amalga oshirib keladi. Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Germaniya jamiyatining O‘zbekistondagi vakolatxonasi 1992 yildan buyon o‘z faoliyatini yuritmoqda. Uning Andijon, Surxondaryo viloyati va Qorakalpog‘iston Respublikasida vakolatxonalari ochilgan bo‘lib, o‘zining maqsadli dasturiy faoliyatini olib bormoqda.
O‘zbekiston Respublikasi 1992 yil sentyabrь oyidan Jahon bankining to‘laqonli a’zosi hisoblanadi. 1992 yilning 2 iyulidan “O‘zbekiston Respublikasining Xalqaro Valyuta Fondi, Rekonstruktsiyalash va Rivojlanish Xalqaro Banki, Rivojlanish Xalqaro Assotsiatsiyasi, Xalqaro Moliya Korporatsiyasi, Ko‘p Tomonlama Sarmoya Ajratishni Kafolatlovchi Agentlikka a’zoligi to‘g‘risida”gi Qonun kuchga kirgan. Toshkentda Jahon bankining vakolatxonasi ochilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi 1993 yildan buyon O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatmoqda. BMT va uning tuzilmalari turli jabhalardagi masalalarda amaliy ko‘mak berib kelmoqda. Buni xalqaro va milliy miqyosda tashkil etilayotgan, istiqbol ko‘lamini kengaytirishga qaratilgan tadbirlarda, bilim va xalqaro tajriba almashinuvi misolida ko‘rish mumkin.
Tadbirda tegishli vazirlik va idoralar, aktsionerlik jamiyatlari, xalqaro tashkilotlar vakillari va kichik biznes sub’ektlari ishtirok etdilar.

В целях увеличения объемов экспорта
5 апреля 2016 года в Федерации Профсоюзов Узбекистана состоялся круглый стол на тему: «Возможности участия субъектов предпринимательства в закупках международных организаций» в целях вовлечения субъектов предпринимательства Узбекистана в процесс международных закупок, а также увеличения объемов экспорта товаров и услуг, производимых в республике.
Мероприятие, организованное Торгово-промышленной палатой Узбекистана, открыла и.о. заместителя председателя палаты Назира Дадаханова. В своей вступительной речи особо отметила, что в результате проводимых экономических реформ последовательно растет экспортный потенциал нашей страны.
В ходе мероприятия представители узбекских компаний были ознакомлены с возможностями процедуры закупок через международные организации, функционирующие в Узбекистане.
В рамках мероприятия были представлены презентации Корейского агентства по международному сотрудничеству (KOICA), Германского общества по международному сотрудничеству (ГИЦ), Регионального представительства Всемирного банка (МБРР), Программы развития ООН (ПРООН). Представители узбекских компаний были проинформированы о процедурах закупок, а также об условиях участия в международных тендерах.
Корейское агентство по международному сотрудничеству (KOICA) ведёт свою деятельность в Узбекистане с 1995 года и реализовывает программы безвозмездной помощи и технического сотрудничества Правительства Республики Корея.
Германское общество по международному сотрудничеству (GIZ) реализует в Узбекистане проекты по заказу Федерального министерства экономического сотрудничества и развития (BMZ), а также других федеральных ведомств, таких как Министерство иностранных дел и Министерство внутренних дел. GIZ работает в Узбекистане с 1992 года. Филиалы, находящиеся в Андижанской, Сурхандарьинской областях и в Республике Каракалпакстан целенаправленно осуществляют свою проектную деятельность.
С сентября 1992 года Республика Узбекистан является полноправным членом Всемирного банка. 2 июля 1992 года введен в действие Закон «О членстве Республики Узбекистан в Международном валютном фонде, Международном банке реконструкции и развития, Международной ассоциации развития, Международной финансовой корпорации, Многостороннем агентстве по гарантиям инвестиций». В Ташкенте открыто представительство Всемирного банка.
Представительство ПРООН функционирует в Узбекистане с 1993 года, система ООН оказывает помощь Узбекистану в решении широкого спектра вопросов посредством мероприятий, проводимых как на международном, так и на национальном уровне, а также консультаций в области реформ и развития потенциала, обмена знаниями и международным опытом.
На мероприятии приняли участие представители профильных министерств и ведомств, вовлечённых в продвижение экспорта отечественной продукции, акционерных компаний, международных организаций, а также субъектов малого бизнеса.