Xalqaro hunarmandchilik festivali mehmonlarni chorlamoqda
Qo'qon shahrida joriy yilning 10-15 sentyabrida bo'lib o'tadigan Xalqaro hunarmandchilik festivaliga qizg'in tayyorgarlik ko'rilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 1 noyabrdagi “Xalqaro hunarmandchilik festivalini o'tkazish to'g'risida”gi hamda Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 27 noyabrdagi “Xalqaro hunarmandchilik festivalini o'tkazishning tashkiliy chora-tadbirlari to'g'risida”gi qarorlari bu borada dasturilamal bo'lmoqda.
Shahar ahli katta shodiyonaga uzoq-yaqin xorij davlatlari, mamlakatimizning barcha hududlaridan tashrif buyuradigan mehmonlarni o'ziga xos tarzda kutib olishga alohida hozirlik ko'rayotir.
Festival dasturiga binoan xorijiy va mahalliy hunarmandlarning ko'rgazma-savdosi, ko'rik-tanlovi, mahorat darslari, ilmiy-amaliy konferensiya hamda folklor-etnografik guruhlarining chiqishlari bo'lib o'tadi.
Turli xalq o'yinlari, teatr tomoshalari, an'anaviy kurash, chavandozlik, qo'g'irchoqbozlar hamda mahalliy dizaynerlarning moda namoyishlari, palov tayyorlash, o'zbek an'anaviy musiqa va raqs konsert dasturlari o'tkaziladi.

Международный фестиваль народно-прикладного искусства призывает гостей
Ведется активная подготовка к Международному фестивалю народно-прикладного искусства, который пройдет в городе Коканде 10-15 сентября текущего года.
Важным руководством к действию в этом направлении служат постановления Президента Республики Узбекистан «О проведении международного фестиваля народно-прикладного искусства» от 1 ноября 2018 года и Кабинета Министров «Об организационных мерах по проведению международного фестиваля ремесленничества» от 27 ноября 2018 года.
Население города по-особенному готовится к встрече гостей, которые приедут из ближнего и дальнего зарубежья, со всех регионов нашей страны.
Согласно программе фестиваля состоится торговая ярмарка, смотр-конкурс, уроки мастерства зарубежных и местных ремесленников, научно-практическая конференция, а также выступления фольклорно-этнографических групп.
Также состоятся различные народные игры, театральные представления, выходы спортсменов по традиционной борьбе, конному спорту, артистов кукольного театра, модные показы дизайнеров, приготовление плова, узбекская традиционная музыкальная и танцевальная концертная программа.
Заслуживает внимания тот факт, что с каждым днем растет число гостей, желающих принять участие в фестивале.