Prezidentlar O'zbekiston mahsulotlari ko'rgazmasi bilan tanishib chiqdi
Prezident Shavkat Mirziyoev Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko hamrohligida Minskda tashkil etilgan O'zbekiston milliy sanoat ko'rgazmasi bilan tanishib chiqdi.
Mamlakatimizning keng turdagi mahsulot va xizmatlari uchun «BelEkspo» milliy ko'rgazmalar markazida alohida majmua ajtildi.
Maydoni 3 ming kvadrat metr bo'lgan usti yopiq manejda 25 ta eksklyuziv stendlar qurilib, “O'zeltexsanoat”, “O'zto'qimachiliksanoat”, “O'zcharmsanoat”, “O'zbekoziqovqatxolding”, “O'zkimyosanoat”, “O'zbekneftgaz”, “O'zsanoatqurilishmateriallari”, “O'ztreyd”, Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari kabi yetakchi kompaniya va uyushmalar, Farmatsevtika tarmog'ini rivojlantirish, Uzumchilik va vinochilikni rivojlantirish agentliklari mahsulotlari ko'rgazmaga qo'yilgan. 500 kvadrat metr ochiq maydonda esa avtomobillar, qishloq xo'jaligi texnikalari, yuk mashinalari, avtobuslar va boshqa tovarlar namoyish etildi.
Ko'rgazmada o'nta viloyatimizdan yuzdan ziyod korxona va tadbirkorlik sub'ektlari o'z mahsulot va xizmatlari bilan ishtirok etmoqda. Yurtimizning turizm salohiyati targ'ibotiga ham alohida e'tibor qaratildi.
29 iyul kuni ochilgan ushbu ko'rgazmaga Belarusning barcha hududlaridan ishbilarmon doiralar, savdo va sanoat tashkilotlari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Aleksandr Lukashenkoga mamlakatimiz kompaniyalarining quvvati va salohiyati, mahsulotlarning sifati haqida so'zlab berdi.
Davlatimiz rahbari O'zbekiston kompaniya va agentliklarining mutasaddilariga Belarusdagi manfaatdor korxonalar bilan kooperatsion aloqalarni o'rnatish, qo'shma savdo va investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.

Президенты ознакомились с продукцией Узбекистана.
Президент Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Александра Лукашенко ознакомился открывшейся в Минске Национальной промышленной выставкой Узбекистана.
Для демонстрации широкого ассортимента продукции и услуг нашей страны был отведен целый комплекс в Национальном выставочном центре “БелЭкспо”.
В крытом манеже общей площадью более 3 тысяч квадратных метров сооружены 25 эксклюзивных стендов, на которых представлены товары таких ведущих компаний и ассоциаций предприятий, как “Узэлтехсаноат”, “Узтукимачиликсаноат”, “Узчармсаноат”, “Узбекозиковкатхолдинг”, “Узкимёсаноат”, “Узбекнефтегаз”, “Узсаноаткурилишматериаллари”, "Узтрейд", Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты, Агентство по развитию фармацевтической отрасли, Агентство по развитию виноградарства и виноделия, а также экспозиции наших регионов. На территории в 500 квадратных метров под открытым небом выставлены автомобили, сельскохозяйственная техника, грузовые машины, автобусы и другая продукция.
Свою продукцию и услуги предложили свыше 100 предприятий и субъектов предпринимательства из десяти областей Узбекистана. Особое внимание было уделено продвижению туристического потенциала нашей страны.
Выставку, открывшуюся 29 июля, посетили многочисленные делегации деловых кругов, представители администраций и предприятий, широкой общественности со всей Беларуси.
Александр Лукашенко был проинформирован о производственных мощностях и потенциале узбекских компаний, качестве продукции.
Глава нашего государства дал ответственным лицам компаний и агентств Узбекистана указания по установлению партнерских связей с заинтересованными предприятиями Беларуси, реализации совместных торговых и инвестиционных проектов.