Joriy yilning 22-avgust kuni Guliston shahrida Sirdaryo viloyatining Birinchi xalqaro investitsiya forumi bo'lib o'tdi, unda davlat idoralari, mahalliy va xorijiy ishbilarmon doiralar vakillari, xorijiy diplomatik vakolatxonalar, xalqaro tashkilotlar va moliyaviy institutlarning rahbarlari, shuningdek ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Forumning ochilish marosimida, O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi A. Ikromov forum qatnashchilariga mamlakatning iqtisodiy ahvoli, biznes imkoniyatlari, mamlakatimizda yaratilgan sarmoyaviy muhit, xorijiy sarmoyadorlar uchun Sirdaryo viloyatida biznes yuritishning afzalliklari to'g'risida ma'lumot berdi.
Ma'ruzalardada mintaqaning savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalardagi noyob imkoniyatlari, shuningdek, qulay jug'rofiy joylashuvi, resurs bazasi, infratuzilma va mehnat resurslari bilan ta'minlanganligi haqida ham so'z bordi.
Shuningdek, forum davomida Sirdaryo viloyatining investitsiyaviy salohiyati to'g'risidagi ma'lumotlarni o'z ichiga olgan "Invest in Sirdaryo" ma'lumotnomasi taqdim etildi.
Shuningdek, forum doirasida to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, iqtisodiy rivojlanish, qishloq xo'jaligini rivojlantirish, muqobil energetikani rivojlantirish, ekoturizm, agroturizm, shuningdek sanoat sektorini rivojlantirish kabi mintaqaviy rivojlanishning ustuvor yo'nalishlari bo'yicha sektsion yig'ilishlar bo'lib o'tdi.
Sirdaryo viloyati hokimiyatining diplomatik vakolatxonalari rahbarlari uchun alohida qabul tashkil etildi.
Dasturni davom ettirishda B2B kooperatsion birjasi tashkil etildi, milliy mahsulotlar ko'rgazmasi ochildi va Sirdaryo viloyati hokimiyati nomidan brifing bo'lib o'tdi, uning davomida forum yakunlari e'lon qilindi - Forum tadbirlari doirasida 200 million AQSh dollarga yaqin savdo va investitsiya shartnomalari imzolandi.

В Гулистане состоялся первый международный инвестиционный форум Сырдарьинской области
22 августа текущего года в городе Гулистане состоялся первый международный инвестиционный форум Сырдарьинской области, в котором приняли участие представители государственных структур, отечественных и зарубежных деловых кругов, главы иностранных дипломатических миссий, международных организаций и финансовых институтов, а также представители средств массовой информации.
На церемонии открытия Форума в ходе своей приветственной речи председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан А.Икрамов проинформировал участников форума об экономическом состоянии страны, возможностях для бизнеса, об инвестиционном климате, созданном в нашей стране, преимуществах ведения бизнеса в Сырдарьинской области для иностранных инвесторов и перспективах дальнейшего взаимного сотрудничества.
В ходе выступления также были озвучены уникальные возможности региона в торгово-экономической и инвестиционной сферах, имея в виду выгодное географическое положение, ресурсную базу, обеспеченность инфраструктурой и трудовыми ресурсами.
В ходе форума также был презентован справочник "Invest in Sirdarya", содержащий информацию об инвестиционном потенциале Сирдарьинской области.
Также в рамках форума были проведены секционные заседания по приоритетным направлениям развития региона, таким как привлечение прямых иностранных инвестиций, экономическое развитие, сельское хозяйство, развитие альтернативной энергетики, экотуризм, агротуризм, а также развитие промышленного сектора.
Отдельно был проведён приём для глав дипломатических миссий со стороны хокимията Сырдарьинской области.
В продолжение программы были организованы кооперационная биржа в формате B2B, открытие выставки национальных товаров и брифинг от имени хокимията Сырдарьинской области, в ходе которого были подведены итоги проведенного форума - в рамках мероприятий Форума были подписаны торговые и инвестиционные соглашения на общую сумму свыше 200 млн. долларов США.