10 – 15 sentyabr kunlari Farg'ona viloyati Qo'qon shahri Markaziy bog'i hududidagi Xudoyorxon qarorgohida Xalqaro hunarmandchilik festivali bo'lib o'tadi.
Ushbu yirik tadbir "Hunarmand" uyushmasi, Savdo-sanoat palatasi, O'zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi, Farg'ona viloyat hokimligi, O'zbekiston Badiiy akademiyasi, Fanlar akademiyasi tomonidan tashkil etilmoqda.
Ilk bor o'tkazilayotgan mazkur Festival milliy va jahon madaniyati, amaliy san'atining eng yorqin namoyandalari, mohir, qo'li gul hunarmand ustalarini bir joyga jamlamoqda.
Festival "Xalqaro hunarmandchilik festivalini o'tkazish to'g'risida" 2018 yil 1 noyabrdagi Prezident Qarori hamda Tashkiliy qo'mitaning 2019 yil 19 avgustda Vazirlar Mahkamasida xalqaro hunarmandchilik festivaliga tayyorgarlik ko'rish va uni tashkil etishga bag'ishlangan yig'ilish Bayonnomasi ijrosini ta'minlash maqsadida o'tkazilmoqda.
Ushbu Festivalni milliy hunarmandchilikning qadimiy maktablaridan biri hisoblangan Qo'qon shahrida an'anaviy tarzda har ikki yilda bir marta xalqaro miqyosda o'tkazish belgilangangan.

10 – 15 сентября в городе Коканд Ферганской области пройдет Первый международный фестиваль народно-прикладного искусства
10 – 15 сентября в Резиденции Худоёрхона, площади Центрального парка города Коканд Ферганской области организовывается Первый международный фестиваль народно-прикладного искусства.
Организаторами мероприятия выступают Республиканская Ассоциация «Хунарманд», Торгово-промышленная палата, Министерство культуры Республики Узбекистан, Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, хокимият Ферганской области, Художественная академия РУз, Академия наук РУз.
Фестиваль проходит впервые, и в последующем будет проводиться каждые два года. Мероприятие соберет мастеров народных ремесел со всего мира, различных представителей культуры нашей страны и стран ближнего зарубежья.
Фестиваль проводится в рамках исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 1 ноября 2018 г. № ПП-3991 «О проведении международного фестиваля народно-прикладного искусства», а также Протокола заседания организационного комитета по подготовке и организации международного фестиваля народно-прикладного искусства, проведенного в Кабинете Министров Республики Узбекистан 19 августа 2019 г.