Qo‘qonda katta bayram: Eta tongdan tantanali yurish boshlandi
Qo‘qonda tong. Bugun quyosh ham bu hududga o‘zgacha mehr bilan nur sochayotgandek. Ertalabdan ko‘chalarga chiqqan xorijiy mehmonlar qo‘llarida o‘z davlatlarini, hunarmandlar va mahalliy aholi esa O‘zbekiston bayrog‘ini tutgancha tantanali yurishni boshladi. Ya’ni xalqaro ilmiy-amaliy festival qatnashchilarining tantanali yurishlari (parad-shestvie) Xudoyorxon o‘rdasi maydonidan markaz yo‘nalishida harakatlanmoqda. Unda qiziqchilar, jarchilar va xon saroy ayonlari libosidagi aktyorlar jamoasi ishtirokchilarda o‘zgacha kayfiyat, ko‘tarinkilik bag‘ishlamoqda.
Xudoyorxon o‘rdasi joylashgan maydondagi Hunarmandlar shaharchasi Xalq sayllari, qo‘g‘irchoqbozlik, dorbozlar folklor jamoalari, viloyatlar madaniyat boshqarmalari tayyorlangan konsert dasturlari bilan o‘zgacha qiyofa kasb etmoqda.
Yurishdan keyin barcha ishtirokchilar Jahon hunarmandlar kengashi Osiyo va Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha Prezidenti Kadda Kadumi xonimning kitobi taqdimotiga yig‘ilishadi.
Bugun o‘z ishining mohir ustalari o‘z qo‘li bilan amaliy san’at buyumlari yasashni istaganlarga mahorat saboqlari namoyishi va trening o‘tkazadi. Bunda Xudoyorxon o‘rdasi joylashgan maydondagi hunarmandlar shaharchasi Rishton, G‘ijduvon, Urgut, Toshkent, Kattabog‘, Madir, Samarqand, Andijon, G‘urumsaroy, Shahrisabz kulolchilik maktablari namoyondalari ishtirok etadi.
Kun davomida festival ishtirokchilarini Farg‘ona viloyatini diqqatga sazavor qadimiy va zamonaviy maskanlariga sayyohat kutmoqda. Misol uchun, Marg‘ilon shahriga sayohat, Said Ahmadxo‘ja eshon madrasasida joylashgan Hunarmandlar markazi, Yodgorlik korxonasi hamda kandakor Abdulhamid Madaliev, to‘quvchi Rasuljon Mirzahmedov va Abdunabi Toshtemirov ustaxonalari shular sirasidan. Madrasai Mir, Xo‘jaxon qozi, Xaziniy madaniy meros ob’ektlari Rassomchilik va miniatyura maktablari namoyondalari mahorat saboqlari namoyishi va treninglar ko‘pchilik uchun unutilmas taassurotlar qoldirsa, ajab emas.

В Коканде большой праздник
Сегодня и солнце в этом городе светит иначе. Вышедшие на улицу с раннего утра зарубежные гости с флагами своих стран, ремесленники и жители города – с флагами Узбекистана начали торжественный парад.
Глашатаи и актеры в костюмах придворных дарят участникам приподнятое настроение.
Городок ремесленников, расположенный на площади "Худоёрхон урдаси", совершенно преобразился. Здесь проходят народные гулянья, представления кукольных и фольклорных коллективов, эквилибристов, а также концертная программа, подготовленная областными управлениями культуры.
После парада все участники соберутся на презентацию книги Президента Всемирного ремесленного совета по Азиатскому и Тихоокеанскому региону Гады Каддуми.
Сегодня талантливые мастера своего дела проведут мастер-классы и тренинги для желающих своими руками изготовить предметы прикладного искусства. В них примут участие представители гончарных школ Риштана, Гиждувана, Ургута, Ташкента, Каттабога, Мадира, Самарканда, Андижана, Гурумсароя, Шахрисабза и городка ремесленников на площади "Худоёрхон урдаси".
В течение дня участников ждут экскурсии к древним и современным достопримечательностям Ферганской области, в частности, экскурсия в Маргилан, Центр ремесленников в медрессе Саида Ахмадходжи, на предприятие по изготовлению памятников, а также в мастерские чеканщика по металлу Абдулхамида Мадалиева, вязальщиков Расулжона Мирзахмедова и Абдунаби Тоштемирова. Запомнятся презентации представителей Школы художеств и миниатюры объектов культурного наследия Мадраси Мир, Хужахон кози, Хазини.
Для участников фестиваля также запланировано проведение конкурса плова.
Следите за нашим сайтом и вы узнаете самые интересные и горячие новости с I международного фестиваля народно-прикладного искусства.