O‘zbekiston bank tizimi salohiyatining taqdimoti
“O‘zko‘rgazmasavdo” markazida bank texnologiyalari, asbob-uskunalari va xizmatlari “BankEXPO – 2016” milliy ko‘rgazmasi boshlandi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Byudjet va iqtisodiy islohotlar hamda Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitalari, O‘zbekiston Banklar assotsiatsiyasi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati ko‘magida tashkil etildi.
Prezidentimiz rahnamoligida bank tizimini tubdan isloh etish va yanada erkinlashtirish borasida amalga oshirilayotgan izchil ishlar samarasida banklarning kapitallashuv darajasi yuksalib, investitsion faolligi kengayib borayotir. Masalan, 2015-yilda bank tizimining jami kapitali 2014-yilga nisbatan 23,3 foiz ko‘payib, 7,8 trillion so‘mga yetdi. So‘nggi 5-yilda bu ko‘rsatkich 2,4 barobar o‘sdi. Mamlakatimiz bank tizimi kapitalining yetarlilik darajasi qariyb 24 foizni tashkil qiladi va bu umumqabul qilingan xalqaro standartlardan 3-marta, likvidlik darajasi esa eng yuqori indikator ko‘rsatkichlardan 2-marta ko‘pdir.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki raisining o‘rinbosari A.Haydarov, Banklar assotsiatsiyasi raisi S.Abdullayev bugungi kunda mamlakatimizda 26 bank va ularning 800 dan ortiq filial va bo‘limlari samarali faoliyat ko‘rsatayotganini ta’kidladi. So‘nggi yillarda ushbu muassasalar tomonidan bozor stavkalari bo‘yicha turli depozitlar joriy etildi, plastik kartalar orqali hisob-kitob tizimi rivojlanmoqda.
«BankExpo – 2016» ko‘rgazmasida bank-moliya sektoridagi yangi texnologiya va xizmatlarni namoyish etayotgan tijorat banklari, yetakchi sug‘urta, lizing va investitsiya kompaniyalari, moliya muassasalari uchun IT mahsulotlar ishlab chiqish bilan shug‘ullanadigan kompaniyalar ishtirok etayotir.
“Asaka” davlat-aksiyadorlik tijorat banki stendi gavjum. Mamlakatimiz iqtisodiy hayotining barcha ishtirokchilari bilan hamkorlik qilishga intilayotgan mazkur bank mulkchilik shakli va faoliyatidan qat’i nazar, barcha xo‘jalik subyektlari, shuningdek, aholi ijtimoiy qatlamlarining turli talablariga javob berish vazifasini o‘z oldiga qo‘ymoqda. Ko‘rgazmada bank plastik kartalar, lizing, ta’lim kreditlari, omonatlar bo‘yicha xizmatlarni namoyish etmoqda, tadbirkorlarga investitsiya loyihalarini hayotga tatbiq etish uchun xorijiy liniyalar bo‘yicha kreditlar taklif qilmoqda.
“O‘zsanoatqurilishbank” aksiyadorlik tijorat banki ham jismoniy va yuridik shaxslarga keng turdagi xizmatlar taklif etayotir. Ko‘rgazmada ushbu moliya instituti mutaxassislari zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda mavjud imkoniyatlar haqida so‘zlab bermoqda. «Bank-mijoz», «Korporativ internet-banking», «Shaxsiy kabinet», «SMS-banking», «Mobil banking», «Mobil kommunal inspektor», «Call-markaz» shular jumlasidandir.
– Shu oydan omonat operatsiyalarini amalga oshirishda omonatchilarni biometrik identifikatsiyalash tizimini joriy etdik va bu aholi omonatlarini himoya qilishni kafolatlaydi, – deydi “O‘zsanoatqurilishbank” aksiyadorlik tijorat bankining bo‘lim boshlig‘i Sh.Gulto‘rayev. – Mazkur tizim hisobraqam egasining ishtirokisiz omonat operatsiyalarini amalga oshirishni istisno etadi. Ko‘rgazmada taqdim etilgan maxsus monitor orqali mijozlarimiz real vaqt rejimida ular omonatlari bo‘yicha amalga oshiriladigan operatsiyalar bilan tanishishi mumkin.
Ko‘rgazmada to‘qqizinchi marta ishtirok etayotgan «Aloqabank» aksiyadorlik tijorat banki aholining kreditlardan foydalanish darajasini oshirish, ularni qaytarishning turli usullarini taklif qilmoqda. Bundan tashqari, bank mamlakatimizga ilg‘or texnologiyalarni jalb etish, korxonalarni modernizatsiya qilish va texnik qayta jihozlashga yo‘naltirilgan investitsiya loyihasi hamda dasturlarini moliyalashtirmoqda.
– Biz interfaol xizmatlarni ommalashtirishga alohida e’tibor qaratmoqdamiz, – deydi “Aloqabank” raisining o‘rinbosari X.Rahmatov. – Bugungi kunda xizmatlarimiz soni o‘ndan oshdi. Masalan, «CLICK» mas’uliyati cheklangan jamiyati bilan hamkorlikda plastik kartalar egalariga turli xizmatlarni «CLICK» tizimi orqali real vaqt rejimida to‘lash imkoniyati taqdim etilgan. Shu bilan birga, mijozlarimizga bankdagi hisobraqamni mobil telefon orqali masofadan turib boshqarish xizmatini taklif etmoqdamiz.
Shuningdek, ko‘rgazmada tadbirkorlikni, xususan, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining biznes-rejasini qo‘llab-quvvatlashda banklar bilan keng hamkorlik qilib kelayotgan O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, “Tadbirkor ayol”, “Hunarmand” uyushmalari va boshqa bir qator tashkilotlar o‘z xizmatlarini namoyish qilmoqda. Sug‘urta kompaniyalari ham zamonaviy xizmatlar taklif etayotir.
Ko‘rgazma yakunida tijorat banklarining kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari, yosh tadbirkorlar loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘tkazilgan tanlovlar g‘oliblari e’lon qilinadi. Ularga imtiyozli kredit olish uchun sertifikatlar topshiriladi.

Представлен потенциал банковской системы Узбекистана
В выставочном центре «Узкургазмасавдо» начала работу национальная выставка банковских технологий, оборудования и услуг «BankExpo-2016».
Ее организатором выступает Центральный банк Республики Узбекистан при содействии комитетов Законодательной палаты Олий Мажлиса по бюджету и экономическим реформам, по вопросам информации и коммуникационных технологий, Ассоциации банков Узбекистана и общественного движения молодежи «Камолот».
В нашей стране под руководством Президента Ислама Каримова коренным образом реформирована и ведется дальнейшая либерализация банковской системы, повышается уровень капитализации и расширяется инвестиционная активность банков. К примеру, только в 2015 году совокупный капитал банковской системы увеличился по сравнению с 2014 годом на 23,3 процента и достиг 7,8 триллиона сумов. За последние 5 лет данный показатель вырос в 2,4 раза. Уровень достаточности капитала отечественной банковской системы составляет почти 24 процента, что в 3 раза превышает общепринятые международные стандарты, а ее ликвидность – в 2 раза выше самых высоких индикаторных оценок.
Как отметили заместитель председателя Центрального банка Республики Узбекистан А.Хайдаров, председатель Ассоциации банков С.Абдуллаев, на сегодняшний день в нашей стране эффективно работают 26 банков, имеющих более 800 филиалов и отделений. В последние годы ими внедрены различные виды привлекательных депозитов по рыночным ставкам, развивается система расчетов по пластиковым карточкам.
В выставке «BankExpo-2016» принимают участие все коммерческие банки, ведущие страховые, лизинговые и инвестиционные компании Узбекистана, которые представляют новейшие технологии и услуги в банковско-финансовом секторе, а также компании, занимающиеся разработкой IT-продуктов для финансовых учреждений.
Многолюдно у стенда АКБ «Асака». Стремясь к сотрудничеству с самым широким диапазоном участников экономической жизни страны, он ставит перед собой задачу отвечать разнообразным нуждам хозяйствующих субъектов вне зависимости от формы собственности и масштабов деятельности, а также всех социальных слоев населения. Банк представляет услуги по пластиковым карточкам, лизингу, образовательным кредитам, вкладам, предлагает предпринимателям кредитование по зарубежным линиям для реализации инвестиционных проектов.
Широкий спектр услуг физическим и юридическим лицам предлагает АКБ «Узпромстройбанк». На выставке специалисты этого финансового института рассказывают об имеющихся возможностях с использованием самых современных технологий. В их числе: «Банк-клиент», «Корпоративный интернет-банкинг», «Персональный кабинет», «SMS-банкинг», «Мобильный банкинг», «Мобильный коммунальный инспектор» и «Call-центр».
– С начала этого месяца мы внедрили систему биометрической идентификации вкладчиков при совершении вкладных операций, что гарантирует защиту вкладов населения, – отметил начальник отдела АКБ «Узпромстройбанк» Ш.Гультураев. – Данная система исключает возможность осуществления вкладных операций без участия владельца счета. На выставке мы представляем специальный монитор, по которому наши клиенты имеют возможность в режиме реального времени ознакомиться с операциями, осуществляемыми по их вкладам.
Уже девятый год подряд в выставке принимает участие АК «Алокабанк», который повышает доступность кредитов населению, предлагая различные способы их погашения. Кроме того, банк финансирует инвестиционные проекты и программы, направленные на привлечение в нашу страну передовых технологий, модернизацию и техническое перевооружение предприятий.
– Мы делаем акцент на популяризацию наших интерактивных услуг, – говорит заместитель председателя АК «Алокабанк» Х.Рахматов. – На сегодняшний день их более десяти. К примеру, наш банк совместно с компанией OOO «Click» предоставляет возможность держателям пластиковых карт оплачивать различные услуги в режиме реального времени посредством системы «Click». Также мы предлагаем своим клиентам современную услугу дистанционного управления счетом в банке через мобильный телефон.
На выставке также широко представлены услуги Торгово-промышленной палаты Узбекистана, ассоциаций «Тадбиркор аёл» и «Хунарманд», других организаций, тесно сотрудничающих с банками в работе по поддержке предпринимательства, в частности, бизнес-планов выпускников профессиональных колледжей. Новые современные виды услуг предлагают и страховые компании.
По итогам выставки будут объявлены имена победителей конкурсов по поддержке коммерческими банками проектов субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, молодых предпринимателей. Им будут вручены сертификаты на получение льготного кредита.