“Startap-tashabbuslari”dasturida ishtirok eting
O’z startap loyihangiz haqida orzu qilasizmi? O’z kuchingizga ishonasizmi va qiyinchiliklardan cho’chimaysizmi? Tashabbusni qo’lga oling va “Startap-tashabbuslari”dasturida ishtirok eting. Biz esa sizni muvaffaqiyat sari ilk qadamlardan qo’llab quvvatlaymiz.
O‘zbekiston bo‘ylab yoshlar startap-tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash dasturining to’rtinchi davrida ishtirok etish uchun arizalar qabuli boshlandi. Joriy yilda eng yaxshi loyihalar startapni yaratishga oid bilim va tajribadan tashqari o‘z loyihalarini rivojlanitirish uchun dasturning korporativ hamkorlari resurslaridan foydalanish imkoniyati va mukofot pullariga ham ega bo‘ladilar.
2016 yildan buyon o‘tkazib kelinayotgan“Startap-tashabbuslari” dasturi yoshlarni o‘z startaplarini yaratishga hamda tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirishga ko’maklashishga qaratilgan. Dastur BMTTD va Savdo-sanoat palatasining qo‘shma faoliyati natijasi bo‘lib, joriy yilda to’rtinchi marotaba O’zbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan O’zbekiston Yoshlar ittifoqi, Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park) va O’zbekiston Savdo-sanoat palasi bilan hamkorlikda BMT Taraqqiyot Dasturi va O’zbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining Rossiya Federatsiyasi moliyalashtirayotgan “O’zbekistonda yoshlar bandligiga ko’maklashish” qo’shma loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda.
Qo'llab-quvvatlash dasturi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 24 maydagi PQ-3001-sonli qarori bilan tasdiqlangan vazifalarni bajarish, ya'ni kasb-hunar kollejlari, akademik litseylar va oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarini ish bilan ta'minlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Dastur nimani o'z ichiga oladi?
Hakamlar hay'ati tomonidan aniqlanadigan eng yaxshi loyihalar jamoalari dasturda ishtirok etishlari va bu yil yangi mavzular va amaliy mashg'ulotlar bilan boyitilgan “Lean Startup” (tejamkor startap) uslubi asosida startap loyihalarini yaratishga bag’ishlangan an'anaviy o'quv kursida qatnashishlari mumkin.
Oldingi davrlar tajribasidan kelib chiqgan holda, asosiy e'tibor tanlangan startap loyihalari jamoalari bilan yaqinroq ishlash, mutaxassislar va ekspertlar bilan maslahat uchrashuvlari o'tkazish va startap loyihalarini amalga oshirishda jamoalarni kuzatib borish uchun murabbiylarni jalb qilishga qaratiladi. Mutaxassislar loyiha g'oyalarini tasdiqlash, qiymat takliflari va loyiha tahminlarini tekshirish, MVP (mahsulotning kichim ishchi modeli) ni yaratish, loyihaning biznes modelini ishlab chiqish, savdo kanallarini topish va sarmoyachilarga taqdimotni tayyorlash bo'yicha maslahat beradilar.
Eng muvoffaqiyatli loyihalar jamoalari "Demo day" (Taqdimot-kuni) yakuniy tadbirida o'z loyihalarini hamkor tashkilotlar va istiqboldagi sarmoyachilarga taqdim etish imkoniyatiga ega bo'ladilar. "Demo day" natijalari bo'yicha eng yaxshi loyihalarga rag’batlantiruvchi sovg’alar va o'z startaplarini amalga oshirish uchun 50 million so’mgacha beg’araz pul mukofotlari beriladi. Mukofot mablag’lari Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va hamkor tashkilotlar tomonidan ajratilishi rejalashtirilgan.
Bu yil Toshkentdan tashqari Farg'ona, Qashqadaryo, Samarqand viloyatlari va Qoraqalpog'iston Respublikasida ham o’quv-mashg’ulotlar va mahorat darslari o'tkaziladi. Har bir hududda qo'llab-quvvatlash dasturida ishtirok etish uchun 20 tagacha eng yaxshi loyihalarni tanlash rejalashtirilgan. Dasturning hududiy bosqichi yakunlangach, mahalliy ekspertlar guruhi tomonidan tanlab olingan eng yaxshi loyihalar Toshkentdagi yakuniy "Demo day" da qatnashish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Tanlov qanday amalga oshiriladi?
Dasturga tanlov onlayn arizalar va jamoalar bilan suhbat o‘tkazish asosida amalga oshiriladi. O'tgan yildagi kabi, qizlar rahbarligidagi yoki jamoalar tarkibida tasischi sifatida qizlar ishtirok etayotgan jamoalar va loyihalar ustuvorlik kasb etadi.
Qanday qilib ishtirok etish mumkin?
Dasturda ishtirok etish shartlari, loyihalarni tanlash mezonlari va ishtirokchilarga qo'yiladigan talablar to'g'risida ma'lumotni http://startup.mehnat.uz sahifasidan olishingiz mumkin.

Примите участие в программе «Стартап-инициативы»
Мечтаешь о своем стартап-проекте? Веришь в себя и не боишься трудностей? Брось вызов самому себе – прими участие в программе «Стартап-инициативы». Мы поможем сделать тебе первые шаги к успеху
Узбекистане начался прием заявок для участия в четвертом цикле Программы поддержки молодежных стартап-инициатив. В этом году помимо знаний и опыта в создании стартапа, лучшие проекты получат доступ к ресурсам (клиентской базе, каналам продвижения, AP и т.д.) корпоративных партнеров (Eastlink, Узстройматериалы) программы и денежные призы на реализацию своего проекта.
Программа «Стартап-инициативы» реализуется с 2016 года и направлена на оказание поддержки молодежи в создании собственного стартапа и развитии навыков предпринимательства. Программа является результатом совместной деятельности ПРООН и Торгово-промышленной палаты, и в этом году реализуется четвертый цикл Министерством занятости и трудовых отношений (МЗТО) совместно с Союзом молодежи Узбекистана, Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий (IT-Парк) и Торгово-промышленной палатой Узбекистана в рамках совместного проекта с Программой Развития ООН «Содействие занятости молодежи в Узбекистане», финансируемого Российской Федерацией.
Программа поддержки реализуется в целях выполнения задач, утвержденных постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2017 года № ПП–3001, а именно обеспечение трудоустройства выпускников профессиональных колледжей, академических лицеев и вузов.
Что включает в себя Программа?
Команды лучших проектов, определенных членами жюри, смогут принять участие в программе и пройти наш традиционный базовый курс обучения по развитию стартап-проектов на основе методологии Lean Startup («бережливый стартап»), который в этом году наполняется новыми контентом и практическими занятиями.
С учетом опыта предыдущих циклов, акцент будет сделан на более близкую работу с командами отобранных стартап проектов, проведению консультативных встреч с экспертами и менторами и привлечению наставников для сопровождения команд в реализации стартап-проектов. Эксперты будут консультировать по вопросам валидации идей проектов, тестировании ценностных предложений и предполагаемых гипотез, разработке MVP (минимальной работоспособной версии продукта), проработке бизнес-модели проекта, поиске каналов продаж и подготовке презентации для инвесторов.
Команды самых успешных проектов получат возможность представить свои проекты перед партнерскими организациями и потенциальными инвесторами на завершающем мероприятии «Demo Day». Лучшие проекты по итогам «Demo Day» получат поощрительные призы и безвозмездные денежные средства до 50 миллионов сумов на реализацию своих стартапов. В этом финансовую поддержку окажут Министерство занятости и трудовых отношений и партнерские организации.
В этом году отдельные семинары и мастер-классы будут проведены, помимо Ташкента, в Ферганской, Кашкадарьинской и Самаркандской областях и в Республике Каракалпакстан. В каждом регионе планируется отобрать до 20 лучших проектов для участия в Программе поддержки. По завершению регионального этапа программы, лучшие проекты, выбранные местной экспертной группой, получат возможность участвовать в финальном «Demo Day» в Ташкенте.
Как будет проходить отбор в Программу?
Отбор в Программу будет осуществляться на основе онлайн заявок и интервью с командами. Как и в прошлом году приветствуются проекты и команды, возглавляемые девушками или в составе команд которых участвуют молодые женщины в качестве со-основателей.
Как стать участником?
Информация о том, как принять участие в программе, о критериях отбора проектов и требованиях к участникам размещена http://startup.mehnat.uz.