Hindistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Joriy yilning 19 sentyabr kuni O'zbekiston Savdo-sanoat palatasida Hindistonning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Santosh Dja bilan uchrashuv bo'lib o'tdi, unda ikki mamlakat o'rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik masalalari va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Hindistonga rasmiy tashrifi chog'ida erishilgan yuqori darajadagi kelishuvlar va joriy yilning yanvar oyida Bosh vazir Narendra Modining taklifiga binoan "Dinamik Gujarat-2019" IX xalqaro sarmoyaviy sammitida ishtirok etishdagi ikki tomonlama munosabatlarni har tomonlama ko'rib chiqdilar.
Suhbat chog'ida O'zbekiston-Hindiston munosabatlarining holati ko'rib chiqildi va hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar chog'ida hind tomonining O'zbekistonda amalga oshirilayotgan qo'shma sarmoyaviy loyihalarda ishtirok etishining amaliy jihatlari muhokama qilinib, birgalikda ishlashning yangi potentsial yo'nalishlari aniqlandi.
Uchrashuv yakunlariga ko'ra joriy yilning oktyabr oyi o'rtalarida Andijon, Buxoro, Samarqand viloyatlari va Toshkent shahrida ikki mamlakat ishbilarmonlari o'rtasida biznes-forum va ishbilarmonlik muzokaralarini tashkil etishga kelishib olindi.

Состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Индии в Узбекистане
19 сентября текущего года в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошла встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Индии в Узбекистане Сантошем Джа, в ходе которой были обсуждены вопросы и перспективы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества двух стран.
Стороны провели обстоятельный обзор двусторонних отношений в контексте реализации договоренностей на высшем уровне, достигнутых в ходе официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Индию и участия по приглашению Премьер-министра Нарендра Моди в январе текущего года в IX международном инвестиционном саммите «Динамичный Гуджарат-2019».
Стороны также рассмотрели состояние узбекско-индийских отношений и обменялись мнениями по перспективным направлениям развития сотрудничества.
В ходе переговоров также обсуждены практические аспекты участия индийской стороны в совместных инвестиционных проектах, реализуемых в Узбекистане, обозначены новые потенциальные направления для совместной работы.
По итогам встречи была достигнута договорённость организации бизнес-форума и деловых переговоров между предпринимателями двух стран в середине октября т.г. в Андижанской, Бухарской, Самаркандской областях и г.Ташкенте.