Investitsiya va biznes forumi
5 oktyabr kuni Ishbilarmonlar kengashi doirasida Savdo-sanoat palatasi tomonidan Investitsiya va biznes forumi ham bo'lib o'tdi, unda 500 dan ortiq ishtirokchilar, shu jumladan TDKga a'zo davlatlar Savdo-sanoat palatalari raislari, yuqori darajadagi hukumat vakillari, Turk kengashi mamlakatlarining ishbilarmonlari ishtirok etishdi.
Ta'kidlash joizki, ushbu forum turkiy dunyoning ishbilarmon doiralari o'rtasida ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash uchun platformani yaratishga, shuningdek, O'zbekiston va turkiyzabon davlatlar o'rtasida tadbirkorlik, savdo, investitsiya va turizm sohalaridagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishga qaratilgan.
Tadbir davomida ishtirokchilar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar, iqtisodiyot va valyuta bozorini liberallashtirish, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, biznesni qo‘llab-quvvatlash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, mamlakat iqtisodiyotining investitsiyaviy jozibadorligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar bilan tanishdilar.
Oliy martabali mehmonlar O'zbekistonda iqtisodiy o'sishning ijobiy dinamikasini ta'kidladilar, respublikamiz hukumatining iqtisodiyotning turli sohalarini erkinlashtirish, xorijiy sarmoyadorlar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish borasidagi sa'y-harakatlarini olqishladilar.
Investitsiya va biznes forumi doirasida, shuningdek, turkiyzabon davlatlar ishbilarmon doiralari ishtirokida "B2B" uchrashuvi bo'lib o'tdi, unda tomonlar hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlarini, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda, xususan, qurilish materiallari ishlab chiqarish, farmatsevtika, qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishni muhokama qilishdi.
Delegatsiya, shuningdek, "Crafers", "Artel" va "Yakkasaroy" kichik sanoat zonasi faoliyati bilan tanishdi.

В Ташкенте проведен Тюрский Инвестиционный и бизнес форум.
В рамках состоявшегося Делового совета 5 октября Торгово-промышленной палатой Узбекистана также проведен Инвестиционный и бизнес форум, в котором участие приняли свыше 500 участников в том числе, председатели Торгово-промышленных палат государств-членов ССТГ, высокопоставленные представители правительства, предприниматели и бизнесмены стран Тюркского Совета.
Надо отметить, что данный форум нацелен на создание платформы для укрепления деловых связей между бизнес-кругами тюркского мира, а также для обсуждения перспектив сотрудничества Узбекистана с тюркоязычными странами в сфере предпринимательства, торговли, инвестиций и туризма.
В ходе мероприятия участники были ознакомлены с проводимыми в Узбекистане широкомасштабными экономическими реформами, принимаемыми мерами по либерализации экономики и валютного рынка, улучшению деловой среды, поддержке бизнеса, защите прав и законных интересов малого бизнеса и частного предпринимательства, повышению инвестиционной привлекательности экономики страны, а также условиями для иностранных инвесторов в действующих и вновь созданных СЭЗ.
Высокопоставленные гости подчеркнули положительную динамику экономического роста Узбекистана, приветствовали усилия правительства нашей республики по либерализации различных секторов экономики, созданию необходимых условий для иностранных инвесторов.
В рамках Инвестиционного и бизнес форума также состоялась «В2В» встреча с участием деловых кругов тюркоязычных государств, в которые стороны обсудили приоритетные направления развития сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах, в частности производство строительных материалов, фармацевтика, сельское хозяйство, пищевая, нефтегазовая, химическая, автомобильная промышленность, текстиль, машиностроение и электротехника, туризм и ИКТ.
Делегация также посетила такие предприятия как: "Crafers", "Artel" и малую промышленную зону "Яккасарай"