O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirini qabul qild
Bugun, 1-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ShHTga a’zo davlatlar Hukumat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etish uchun Toshkentga tashrif buyurgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Asqar Maminni qabul qildi.
Prezidentimiz mehmonni samimiy qutlar ekan, qardosh mamlakatlarimiz rahbarlarining muntazamlik kasb etgan va ishonchga asoslangan uchrashuvlari hamda ularning natijasida erishilgan kelishuvlar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini, strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga xizmat qilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Asqar Mamin O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti - Elboshi Nursulton Nazarboyev va Prezident Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda konstruktiv siyosiy muloqot yo‘lga qo‘yilgani, o‘zaro savdo hajmi ortib, investitsiya, bank-moliya, transport-kommunikatsiya va boshqa sohalardagi hamkorlik kengayib borayotgani alohida ta’kidlandi. O‘zbekistonda o‘tayotgan Qozog‘iston yili doirasida hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashdi.
Ikki tomonlama hamkorlik, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatga oid dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.

Президент принял Премьер-министра Казахстана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял сегодня Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, прибывшего в Ташкент для участия в заседании Совета глав правительств государств-членов ШОС.
Приветствуя гостя, глава нашего государства с удовлетворением отметил, что регулярные доверительные встречи лидеров двух братских стран и достигнутые ими договоренности помогли укрепить узы многовековой узбекско-казахской дружбы и добрососедства. как стратегические партнерские отношения.
Аскар Мамин выразил искреннюю благодарность Президенту Узбекистана за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания от Первого Президента Казахстана - Эльбасы Нурсултана Назарбаева и Президента Касым-Жомарта Токаева.
В ходе встречи были подчеркнуты налаженный конструктивный политический диалог, растущая взаимная торговля и расширение сотрудничества в области инвестиций, банковского дела, финансов, транспорта и связи и других областях. В рамках Года Казахстана в Узбекистане активизировались отношения между регионами наших двух стран, а также культурные и гуманитарные обмены.
На встрече были рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, а также международной и региональной политики.