Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) mamlakatlari Hukumat rahbarlari Kengashining yig‘ilishi yakunlandi. Uchrashuv yakunlari bo‘yicha o‘ndan ortiq hujjatlar imzolandi.
Jumladan:
- ShHT Kotibiyatining ShHTning ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlik dasturini amalga oshirish to‘g‘risidagi hisoboti to‘g‘risida;
- ShHTning 2018 yilgi byudjeti ijrosi to‘g‘risidagi moliyaviy hisobot to‘g‘risida;
- Shanxay hamkorlik tashkilotining 2020 yilgi byudjeti to‘g‘risida;
- ShHTga a'zo davlatlar tashqi auditorlari komissiyasining Shanxay hamkorlik tashkilotining doimiy faoliyat yurituvchi organlarining moliyaviy-xo‘jalik faoliyati tashqi auditini o‘tkazish to‘g‘risidagi hisoboti to‘g‘risida;
- Shanxay hamkorlik tashkilotining doimiy faoliyat ko‘rsatadigan organlarining tarjimon ta'minoti to‘g‘risida;
- A'zo davlatlarning ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorligi dasturining yangi tahririni tasdiqlash to‘g‘risida;
- ShHTning Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha hamkorlik dasturini amalga oshirish rejasini tasdiqlash to‘g‘risida;
- ShHT mamlakatlari temir yo‘l ma'muriyatlari o‘rtasida temir yo‘l transporti sohasida o‘zaro hamkorlik konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida;
- ShHTga a'zo davlatlar o‘rtasida uzoq va olis qishloqlarni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik konsepsiyasini va uni amalga oshirish bo‘yicha harakatlar rejasini tayyorlash to‘g‘risida;
- Shanxay hamkorlik tashkiloti Iqtisodiy tahlil markazlari konsorsiumi qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida;
- ShHTga a'zo davlatlar Hukumat rahbarlari kengashining 18-yig‘ilishidan keyingi qo‘shma kommyunike;
- ShHT mamlakatlari hukumatlari o‘rtasida transportni boshqarishning yaxlit tizimini shakllantirish to‘g‘risidagi doiraviy bitim;
- ShHT davlatlari bojxona xizmatlari o‘rtasida milliy tranzit tizimlarining o‘zaro integratsiyasi to‘g‘risida memorandum;
- ShHT va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) o‘rtasida anglashuv memorandumi;
- ShHT Kotibiyati va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yevropa Iqtisodiy Komissiyasi o‘rtasida anglashuv memorandumi.

По итогам заседания Совета глав правительств государств-членов ШОС подписано 15 документов
В Ташкенте завершилось заседание Совета глав правительств стран Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). По итогам встречи было подписано более десяти документов.
В том числе:
- Об отчете Секретариата ШОС о реализации Программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества ШОС;
- О финансовой отчетности ШОС об исполнении бюджета за 2018 год;
- О бюджете Шанхайской организации сотрудничества на 2020 год;
- Об отчете комиссии внешних аудиторов государств-членов ШОС о проведении внешнего аудита финансово-хозяйственной деятельности постоянно действующих органов Шанхайской организации сотрудничества;
- Переводческое обеспечение постоянно действующих органов Шанхайской организации сотрудничества;
- Об утверждении новой редакции Программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества государств-членов;
- Об утверждении Плана реализации совместной программы по продовольственной безопасности ШОС;
- Об утверждении концепции взаимодействия в сфере железнодорожного транспорта между железнодорожными администрациями стран ШОС;
- О подготовке Концепции сотрудничества между государствами-членами ШОС по развитию отдаленных и отдаленных сел и плана действий по ее реализации;
- Об утверждении Правил Консорциума центров экономического анализа Шанхайской организации сотрудничества;
- Совместное коммюнике после 18-го заседания Совета глав правительств государств-членов ШОС;
- Рамочное соглашение между правительствами стран ШОС о формировании целостной системы управления транспортом;
- Меморандум о взаимной интеграции национальных транзитных систем между таможенными службами стран ШОС;
- Меморандум о взаимопонимании между ШОС и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций (ФАО);
- Меморандум о взаимопонимании между Секретариатом ШОС и Европейской экономической комиссией Организации Объединенных Наций.