SSPda turk ishbilarmon doiralari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
13 noyabr 2019 yil O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida Turkiya ishbilarmon doira vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda O‘zbekiston va Turkiya davlatlari o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustaxkamlash to‘g‘risida istiqbolli rejalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda Savdo palatasi raisining birinchi o‘rinbosari I. Jasimov va “Turk dunyosi muhandislari va me'morlari uyushmasi” raisi o‘rinbosari R.Etim turk delegasiyasi boshchiligida ishtirok etdishdi.
Islom Jasimov mexmonlarni iliq kutib olib, O‘zbekiston savdo-iqtisodiy va investision saloxiyatga ega ekanligi xaqida to‘xtalib o‘tdilar. Shuningdek, xozirgi kunda O‘zbekistonda barcha soxalarda tadirkorlik kilish uchun sharoitlar mavjudligi va bunda  xorijiy investisiyalarning o‘rni muximligini xam takidlab o‘tdilar.
O‘z nutqi davomida Islom Jasimov o‘tkazilgan O‘zbekiston va Turkiya biznes forumi va B2B uchrashuvlari juda katta axamiyatga ega bo‘lganligini va ijobiy natijalarni ko‘rsatganligini takidlab o‘tdi.
Shundan so‘ng tomonlar qadimiy shaxarlarimizda juda katta inshootlar qurilayotganligi va bunda yangi binolar o‘z tarixini saqlab qolishi muximligini takidlab o‘tishdi.
Turkiya delegasiyasi bosh vakili Raif Yetim Savdo-sanoat palatasiga mexmondorlik uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi va O‘zbekistonga o‘zinig investision loyixalari bilan tashrif buyurganligini aytib o‘tdi. Turkiya korxonalari vakillari bir qator loyixalarini taqdimot davomida tanishtirib o‘tishdi. Ikki tomon vakillari qurilish va memorchilik soxasidagi xamkorlik va o‘zaro tajriba almashinishini davom etishini takidlashdi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘z takliflarini bildirishdi va bu takliflar  o‘rganib chiqilib, foydali natijalarga olib kelishiga ishonch bildirishdi.

В ТПП прошла встреча с деловыми кругами Турции
13 ноября 2019 года в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялась встреча с деловыми кругами Турции, на которой были обсуждены перспективные планы дальнейшего укрепления отношений между двумя странами.
На встрече приняли участие первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты И.Жасимов и турецкая делегация во главе председателя “Ассоциации союза инженеров и архитекторов турецкого мира” Р.Етим.
Ислам Жасимов тепло приветствуя гостей, отметил, что Узбекистан имеет торгово-экономический и инвестиционный потенциал. Он также подчеркнул, что на сегодняшний день в Узбекистане имеются все условия для ведения и развития во всех сферах бизнеса.
В ходе своего выступления, он также подчеркнул, что состоявшиеся узбекско-турецкий бизнес-форум и встречи В2В имели большое значение и показали положительные результаты.
В свою очередь, Раиф Етим выразил свою благодарность Торгово-промышленной палате за тёплый приём и отметил, что Узбекистан является самым ближайшим партнёром Турецкой Республики. Он также рассказал о новых инвестиционных проектах реализуемых совместно с компанией "EMAY" который является ведущей компанией по строительству железных дорог,туннелей, зданий,спорт комплексов, системы водоснабжения и т.д.
В ходе встречи, представители турецких компаний выступили с презентациями на которых рассказали о своих новых проектах.
В ходе беседы обсуждены вопросы дальнейшего развития двустороннего взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. А также стороны отметили, что сотрудничество и обмен опытом в области строительства и архитектуры будут продолжены.
По итогам встречи стороны выразили надежду на дальнейшее сотрудничество, которое внесет существенный вклад в укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Турции.