O‘zbekiston sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi o'z ishini boshladi
Bugun, 18 noyabr kuni “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar majmuasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda qator tashkilotlar hamkorligida “O‘zbekiston sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi” ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi ochilish marosimi ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari E.G‘aniev, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vaziri B.Xodjaev, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikramov, ishtirok etishdi. Ko‘rgazma ochilishidan so‘ng vazirliklar vakillari maxalliy tadbirkorlar ishlab chikarayotgan maxsulotlar bilan tanishishdi.
Bu yilgi ko‘rgazma maydoni 18 000 kvadrat metrni tashkil etib, 1, 2, 3 va 4 pavil'onlarni o‘z ichiga qamrab oldi. Sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasida 1000 ga yaqin respublikadagi sanoat ishlab chiqarish korxonalari o‘zlarining  10 000 tadan ortiq maxsulotlar namunalari bilan ko‘rgazmali ishtirok etishmoqda. Ko‘rgazma ishtirokchilari o‘zlari ishlab chiqarayotgan yoki o‘zlashtirilishi rejalashtirilayotgan mahsulotlar, sanoat kooperatsiyasi orqali mahalliylashtirishga taklif qilinayotgan mahsulotlar turlari hamda istiqbolli loyihalari bilan qatnashmoqda. Barcha viloyatlar o‘zlarida mavjud bo‘lgan, biroq hali talab darajasida foydalanilmayotgan iqtisodiy, moliyaviy, mehnat resurslarini va istiqbolli loyihalarni taklif etmoqda.
Ko‘rgazma doirasida, “O‘zekspomarkaz” Xalqaro savdo markazi (ITC) binosida tarmoq va xududlarda sanoat saloxiyatini oshirishga qaratilgan taqdimotlar tashkil etilganligi, shuningdek yarmarkaga tashrif buyurgan mamlakatdagi ishbilarmon doiralar, xo‘jalik birlashmalari, yirik sanoat korxonalari xamda kichik biznes va tadbirkorlik sohasi vakillari o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlash va kengaytirishga qaratilgan В2В muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vaziri B.Xodjaev va O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikramov boshchiligida press-brifing tashkil etildi.
Unda, Botir Xodjaev ushbu nufuzli tadbirdan ko‘zlangan maqsad mamlakatimiz sanoati hamda kooperatsiyasi rivojlanishi, sohada amalga oshirilayotgan o‘zgarishlarning amaliy natijalarini keng ommaga targ‘ib qilishga qaratilganligini ta'kidlab o‘tdi.
Savdo-sanoat palatasi raisi Adxam Ikramov o‘z nutqida bugungi yarmarkani tashkil etish g‘oyasi 15 sentyabrda davlatimiz rahbari tomonidan bo‘lib o‘tgan videoselektordagi topshirig‘iga binoan tashkil etilganligini ta'kidlab, respublikamizda import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlarni ishlab chiqarishni yanada kengaytirish, iqtisodiyotning turli tarmoqlari va kichik biznes sub'ektlari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini jadal rivojlantirish, hududlarning sanoat salohiyatini yanada kengaytirishga xizmat qilishini aytib o‘tdilar. “Respublika sanoat yarmarkasini o‘tkazish mobaynida tadbirkorlik sub'ektlari, sanoat tarmoqlari va kichik biznes sub'ektlari, respublikamizda ishlab chiqarilayotgan va o‘zlashtirish yo‘lga qo‘yilgan ilgari import qilinayotgan mahalliy mahsulotlarni xarid qilish hamda butlovchi qismlar, materiallar va xom-ashyolarni yetkazib berish bo‘yicha xo‘jalik shartnomalari tuzish imkoniyatga xam ega bo‘lishadi” – dedi Savdo-sanoat palatasi raisi Adxam Ikrаmov
Shu bilan birga, press-brifing mobaynida Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzurida tashkil etilgan elektron kooperatsiya Portalinig ochiq oydinlik, oshkoralik va shaffoflik tamoyillari asosida faoliyat ko‘rsatadigan savdo maydonchasi ishga tushganligi to‘g‘risida ma'lumot berildi.
Xususan, elektron kooperatsiya Portali statistika, bojxona,soliq, sertifikatlashtirish idoralari ma'lumotlar bazasi bilan integratsiyalashgan bo‘lib, ushbu orqali foydalanuvchilar, ayniqsa tadbirkorlik soxasi vakillari onlayn tarzda muhim axborotlarga, jumladan respublikada  ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlarining turlari, texnik tavsiflari va sifat ko‘rsatkichlari haqida batafsil ma'lumotga ega bo‘lish kabi qulayliklar xaqida to‘xtalib o‘tildi.
Ko‘rgazma o‘z ishini 22 noyabrga qadar davom etadi, uning doirasida taqdimot va seminarlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Промышленная ярмарка и кооперационная биржа Узбекистана начала свою работу
Сегодня, 18 ноября, в национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр», при поддержке Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан, Министерства инвестиций и внешней торговли, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан прошла церемония открытия выставки «Промышленная ярмарка и кооперационная биржа Узбекистана».
На выставке приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Э.Ганиев, министр экономики и промышленности Республики Узбекистан Б.Ходжаев, Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан А.Икрамов. После церемония открытия выставки представители министерств ознакомились с продукцией местных предпринимателей.
В этом году выставочная площадь составила 18 000 квадратных метров и охватила 1, 2, 3 и 4 павильоны. В ходе выставки около 1000 производственных предприятий представители более 10 тысяч видов собственной продукции. Кроме этого, демонстрация участниками ярмарки продукцию собственного производства, которая будет осваиваться в ближайшем будущем, а также образцов импортируемых ими товаров, создает возможность отечественными производителями поставлять данную продукцию на основе промышленной кооперации.
Были организованы презентации в здании Международного торгового центра (ITC) о промышленном потенциале отраслевых и региональных предприятий, а также встречи в формате В2В с представителями деловых кругов, бизнесменов, крупных промышленных предприятий и субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, направленные на укрепление и расширение дальнейшего сотрудничества.
После этого, прошел пресс-брифинг под председательством министра экономики и промышленности Республики Узбекистан Б.Ходжаева и председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан А.Икрамова.
В своем выступлении Ботир Ходжаев отметил, что главной целью этой ярмарки является содействие развитию промышленности и кооперации в стране, информирование о практических результатах изменений в отрасли.
Председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов в своем выступлении отметил, что идея организации сегодняшней ярмарки была создана в соответствии с поручением Главы нашего государства, состоявшимся 15 сентября на видео селекторе, подчеркнув, что в республике будет способствовать дальнейшему расширению производства импортозамещающей и экспорто-ориентированной продукции, ускоренному развитию промышленной кооперации между различными отраслями экономики и субъектами малого бизнеса, дальнейшему расширению промышленного потенциала регионов. “В ходе проведения республиканской промышленной ярмарки субъекты предпринимательства, промышленные отрасли и субъекты малого бизнеса имеют возможность заключать хозяйственные договоры на закупку и поставку комплектующих, материалов и сырья, производимой в республике и ранее импортируемой местной продукции, освоение которой налажено”, – сказал председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов.
Вместе с тем, в ходе мероприятия было проинформировано о запуске торговой площадки электронного кооперационного Портала, созданного при Министерстве экономики и промышленности, функционирующей на принципах открытости и прозрачности.
В частности, было упомянуто о возможностях электронного кооперационного Портала, которая интегрирована с базой данных статистических, таможенных, налоговых органов и агентства по сертификации, на котором пользователи, особенно представили деловых кругов, могут получить доступ к важной информации в режиме онлайн, включая подробную информацию о видах, технических характеристиках и качествах промышленных товаров, производимых в стране.