2015 yilda “Doing Business” Jahon banki baholash metodologiyasi qayta ko‘rib chiqilguniga qadar O‘zbekiston “Biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish” ko‘rsatkichi bo‘yicha reytingda 65-pog‘onani egallagan. 2014 yilda o‘z biznesini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun tadbirkor 7ta bosqichdan o‘tishi shart bo‘lgan (2015 yilda bu bosqichlar tartibi 5taga tushirildi) va o‘rtacha 7,5 kun vaqt egallagan (2015 yilda – 6,5 kun). Bu esa aholi boshiga 3,3% (2015 yilda – 3,4%) daromadga teng bo‘lgan. Oxirgi hisobotda esa mamlakat o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 22 pog‘onaga balandlab, 42-o‘rinni egalladi.
BMT Taraqqiyot dasturi “O‘zbekiston biznes-forumi (III faza)” loyihasi ekspertlari ushbu ko‘rsatkichning keskin o‘sishini bir nechta omillar bilan bog‘lamoqdalar.
Bu omillarning birinchisi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2014 yil 7 apreldagi Farmoniga binoan keng qamrovli islohotlar o‘tkazilayotganligi, shuningdek, tadbirkorlik sub’ektlarini Internet orqali davlat ro‘yxatidan o‘tkazish mexanizmining yo‘lga qo‘yilganligidir. Mazkur mexanizm Vazirlar mahkamasining 2013 yil 25 noyabrdagi №312-sonli Qaroriga binoan amalda qo‘llanilayotgan bo‘lib, yangi tashkil etilayotgan tadbirkorlik sub’ektlarini ro‘yxatga olish bilan bir vaqtda, vakolatli organ tomonidan soliq va statistika organlarida hisobga qo‘yish tartibini belgilab berdi.
Buning natijasida davlat tomonidan ro‘yxatga olish jarayonida, yangi korxonaga statistik kodlarni taqdim etish, soliq organlari hisobiga kiritish tartibi takomillashtirildi.
Ikkinchidan, tadbirkorlik sub’ektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish xizmatining Yagona davlat xizmatlari interaktiv portali (my.gov.uz) da joriy qilinishi ham xizmatdan foydalanishni osonlashtirib, O‘zbekistonda biznes tashkil etish jarayonini ancha qulaylashtirdi. Qonunchilikka binoan biznesni ro‘yxatga oluvchi organ vazifasini, tadbirkorlik sub’ektlariga “yagona oyna” tamoyili asosida davlat xizmatlarini ko‘rsatuvchi yagona darcha markazlar bajaradi va bu orqali davlat xizmatlarining sifati hamda shaffofligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Endilikda hisobga qo‘yish faqat ro‘yxatga oluvchi organ tomonidan Internet tarmog‘i orqali davlat registratsiyasi jarayonida amalga oshirilar ekan, JB jamoasi ushbu ko‘rsatkichni baholashda ikki jarayonni– statistika hamda soliq xizmati organlarida hisobga qo‘yishni olib tashladi. Bu o‘zgartirishlar ro‘yxatdan o‘tkazish muddatini bir kunga qisqartirdi. Ayni paytda ro‘yxatdan o‘tkazish narxining 0,1%ga o‘sganligi esa eng kam ish haqi miqdorining oshirilganligi bilan izohlanadi.
Bunday islohotlar davom etmoqda. Savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikdagi loyiha – “O‘zbekiston Biznes-forumi (III faza)” biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish tizimini to‘liq isloh qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqayapti.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 15 maydagi Farmonida belgilangan vazifalar asosida tadbirkorlik sub’ektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va hisobga qo‘yish tizimini tubdan isloh etish bo‘yicha takliflar tayyorlandi. Taklif etilayotgan tizim tashkilotni onlayn rejimida 30 daqiqa ichida ro‘yxatdan o‘tkazish imkonini beradi. Bunda tadbirkorning ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organga, davlat boji to‘lash uchun kassaga shaxsan borishi shart bo‘lmaydi, shuningdek, mazkur jarayondagi xarajatlar miqdori ham kamayadi.
Pensiyani jamg‘arish uchun onlayn hisobga qo‘yish tizimini amalga tatbiq qilish borasida olib borilayotgan islohotlar bilan birgalikda mazkur mexanizmning ham joriy etilishi respublikaning jahonda “Biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish” ko‘rsatkichi bo‘yicha reytingi sezilarli darajada o‘sishiga olib keladi.
Hamkorlikdagi loyiha ekspertlari prognozlariga ko‘ra, JB metodikasiga muvofiq, O‘zbekistonda biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish ikki bosqichda amalga oshirilishi mumkin (birinchisi – real vaqt rejimida, optimallashtirilgan tartibda ro‘yxatdan o‘tkazish, ikkinchisi – bank hisob raqami ochish). Muassasani biznes boshlash bilan bog‘liq rasmiyatchiliklar (bunga firma nomini band qilish, ro‘yxatdan o‘tkazganlik uchun davlat boji to‘lash, ro‘yxatdan o‘tkazilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma hamda ro‘yxatga olingan ta’sis hujjatlarini olish, muhr tayyorlatish, soliq va statistika idoralari, Xalq banki tomnidan hisobga qo‘yish, bankda hisob raqami ochish) ni nazarda tutgan holda tashkil etish bir kunni egallaydi. Ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organga taqdim etiladigan hujjatlar soni yuridik shaxs-tadbirkorlik sub’ektlari uchun oltitadan ikkitagacha, yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro‘yxatan o‘tmoqchi bo‘lgan jismoniy shaxslar uchun esa oltitadan bittagacha qisqarishi mumkin.
Kelgusida Singapur hamda Koreya Respublikasi tajribasi asosida tadbirkorlik sub’ektlari interaktiv davlat xizmatlaridan foydalanishini rag‘batlantirish taklif etilmoqda. Masalan, O‘zbekistonda AKT sektorining keng qamrovli taraqqiyoti davlat xizmatlari ko‘rsatish uchun to‘lanadigan boj (yig‘im va boshqa to‘lovlar)ning differensiallashtirilgan stavkalarini qo‘llash tartibini o‘rnatishga imkon beradi. Bu, Internet tarmog‘i, xususan, Interaktiv davlat xizmatlari yagona portali orqali xizmatdan foydalanilganda, davlat boji miqdorini pasaytirish imkonini beradi.
Taklif etilayotgan chora-tadbirlarni amalga oshirish qog‘oz hujjat aylanishining pasayishiga, davlat organlari tomonidan arizalarni ko‘rib chiqish va ular asosida qaror qabul qilish muddatlarining qisqarishiga xizmat qiladi. Afzalliklar qatorida murojaat etuvchilar va davlat organlar xodimlari o‘rtasida bevosita muloqotni istisno etish va internet tarmog‘idan keng foydalanish, shuningdek, davlat xizmatlaridan foydalanuvchilarni AT bo‘yicha savodxonligini oshirishga rag‘batlantirishni ajratib o‘tish mumkin.
Ta’kidlash joizki, Jahon banki (JB)ning “Doing Business”reytingi, biznes yuritish sohasida umume’tirof etilgan xalqaro me’yor va standartlarga erishish yo‘lida mo‘ljal bo‘lib xizmat qiladi. Reyting ishbilarmonlik muhiti o‘zgarishlarini, tadbirkorlik faoliyati uchun yaratilgan sharoitlarni, tashkilotlar faoliyati bilan bog‘liq jarayonlarni soddalashtirish, shaffoflik darajasini oshirish amallarini baholash imkonini beradi. Shunday qilib, islohotlar samarasi o‘laroq, O‘zbekistonning xalqaro reytingi ko‘tarilishi jahonning 189 davlati orasida a’lo ko‘rsatkichga qadar bo‘lgan masofani ko‘rsatadi.
“Doing Business-2016” Jahon banki tadqiqotlari natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston 2013-2015 yillar mobaynida ishbilarmonlik muhitini rivojlantirish borasida eng ko‘p islohot o‘tkazgan mamlakatlar o‘nligidan joy oldi. Mamlakatda kuzatilgan davr davomida o‘tkazilgan keng qamrovli islohotlar, shuningdek, baholanadigan uch ko‘rsatkich: biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish, mulkni ro‘yxatdan o‘tkazish hamda kredit olish bo‘yicha O‘zbekiston ana shunday pozitsiyani egalladi. Alohida ko‘rsatkichlarni baholash metodologiyasini takomillashtirishda esa mamlakat hukumatining hissasi ham muhim ahamiyatga ega.

Регистрация бизнеса: что улучшилось?
В 2015 г. до пересмотра методологии оценки Всемирного Банка «Doing Business» Узбекистан по индикатору «Регистрация бизнеса» занимал в рейтинге 65 место. Чтобы зарегистрировать свой бизнес в 2014 году, предпринимателю необходимо было пройти 7 процедур (в 2015 году число процедур снизилось до 5), что занимало в среднем 7,5 дней (в 2015 году – 6,5) и стоило порядка 3,3% (в 2015г. – 3,4%) дохода на душу населения. В последнем же отчете страна уверенно расположилась на 42 месте, что на 22 позиции выше прошлогоднего показателя.
Эксперты проекта ПРООН «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)» связывают столь значительный скачок по данному индикатору с несколькими факторами.
Во-первых, это проведение масштабных реформ по Указу Президента Республики Узбекистан от 7 апреля 2014 г., включая внедрение механизма государственной регистрации субъектов предпринимательства через сеть Интернет. Механизм был внедрен согласно постановлению Кабинета Министров от 25 ноября 2013 г. № 312 и определил порядок одновременной постановки регистрирующим органом вновь созданного предприятия на учет в органах налоговой службы и статистики через сеть Интернет в процессе регистрации. Таким образом была усовершенствована процедура постановки на учет в налоговых органах и присвоения статистических кодов в процессе государственной регистрации.
Во-вторых, внедрение услуги по регистрации бизнеса на Едином портале интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) значительно упростило процесс открытия бизнеса в Узбекистане, сделав услугу существенно доступней. Согласно законодательству функции регистрирующего органа выполняют единые центры по оказанию государственных услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно», обеспечивая доступность, повышение прозрачности и качества государственных услуг.
Поскольку постановка на учет теперь осуществляется через сеть Интернет исключительно регистрирующим органом в процессе государственной регистрации, то команда ВБ при оценке этого индикатора исключила две процедуры – постановка на учет в органах статистики и налоговой службы. Данные изменения повлияли и на сокращение сроков регистрации на 1 день. При этом увеличение стоимости регистрации на 0,1% связано с повышением минимального размера заработной платы.
Проведение реформ на этом не завершено. Торгово-промышленная палата при поддержке совместного проекта «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)» продолжает разработку предложений по кардинальному реформированию системы регистрации бизнеса.
В рамках задач, определенных Указом Президента Республики Узбекистан от 15 мая 2015 г., подготовлены предложения по коренному реформированию системы государственной регистрации и постановки на учет субъектов предпринимательства. Предлагаемая система позволит зарегистрировать предприятие в режиме онлайн в течение 30 минут. При этом освободит заявителей от необходимости физического посещения регистрирующего органа, кассы банка для оплаты государственной пошлины за регистрацию, что также снизит косвенные расходы заявителей.
С учетом проводимых реформ по реализации онлайн постановки на учет в накопительной пенсионной системе, внедрение этого механизма приведет к значительному повышению международного рейтинга республики по индикатору «Регистрация бизнеса».
По предварительным оценкам экспертов совместного проекта, в соответствии с методикой ВБ, регистрация бизнеса в Узбекистане может осуществляться в две процедуры (первая – регистрация в режиме реального времени, с оптимизацией всех процедур, вторая – открытие банковского счета). Процесс открытия предприятия, с учетом всех формальностей, связанных с началом ведения бизнеса (сюда входит резервирование фирменного наименования, уплата государственной пошлины за регистрацию, получение свидетельства о регистрации и зарегистрированных учредительных документов, изготовление печати, постановка на учет в налоговых органах, органах статистики и Народном банке, а также открытие расчетного счета в банке), может занимать один день. Количество представляемых в регистрирующий орган документов может сократиться с шести до двух для юридических лиц-субъектов предпринимательства и с шести до одного – для физических лиц, регистрирующихся в качестве индивидуальных предпринимателей.
В дальнейшем предлагается на основе опыта Сингапура и Республики Корея рассмотреть возможности по стимулированию субъектов предпринимательства для активизации использования ими интерактивных государственных услуг как формы бесконтактного взаимодействия. Например, широкомасштабное развитие ИКТ сектора в Узбекистане позволяет установить порядок применения дифференцированных ставок государственных пошлин (сборов, иных платежей) за оказание государственных услуг. Это значит, что в случае обращения через сеть Интернет, в частности через Единый портал интерактивных государственных услуг, размер пошлин может быть снижен.
Реализация предлагаемых мер будет способствовать значительному снижению бумажного документооборота, сокращению сроков рассмотрения государственными органами заявлений и принятия по ним решений. Среди других преимуществ будут активизация использования бесконтактного метода взаимодействия заявителей с работниками государственных органов через сеть Интернет взамен явочного порядка обращения, а также стимул для потребителей государственных услуг самостоятельно повышать ИТ грамотность.
Отметим, что рейтинг Всемирного банка (ВБ) «Doing Business» является ориентиром на пути к достижению общепринятых международных норм и стандартов в сфере ведения бизнеса. Рейтинг позволяет оценить улучшение деловой среды, условия для осуществления предпринимательской деятельности, меры по сокращению, упрощению и повышению уровня прозрачности процедур, связанных с деятельностью предприятий. Таким образом, повышение международного рейтинга Узбекистана в результате проводимых реформ отражает расстояние до наилучшего показателя среди 189 стран мира.
По результатам исследования Всемирного Банка «Doing Business-2016» Узбекистан вошел в десятку стран, которые в оцениваемом периоде провели наибольшее количество реформ, направленных на улучшение деловой среды. Эту позицию Узбекистан занял благодаря проведению в 2013-2015 гг. масштабных реформ, в том числе по трем оцениваемым индикаторам: регистрация бизнеса, регистрация собственности и получение кредитов.