Innovatsion yarmarka: yakun va istiqbol
Poytaxtimizda shu yilning 11-may kuni IX Innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar respublika yarmarkasi ish boshlaydi.
Innovatsiyalar davlatning muhim strategik resurslaridan biridir. Muhim ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni muvaffaqiyatli hal etish, yangi sanoat texnologiyalarini joriy qilish, innovatsiya-investitsiya infratuzilmasini rivojlantirish, intellektual salohiyatni yanada yuksaltirish, eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish innovatsion faoliyat bilan bevosita bog‘liq.
Prezidentimiz Islom Karimovning 2006-yil 7-avgustdagi «Fan va texnologiyalar rivojlanishining muvofiqlashtirish va boshqarishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi, 2008-yil 15-iyuldagi “Innovatsion loyihalar va texnologiyalarni ishlab chiqarishga tatbiq etishni rag‘batlantirish borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorlari va boshqa me’yoriy-huquqiy hujjatlarda belgilab berilgan iqtisodiy taraqqiyot yo‘nalishi innovatsion iqtisodiyotga qaratilgan.
Mazkur hujjatlarga muvofiq, mamlakatimizda 9-yildan buyon an’anaviy o‘tkazib kelinayotgan Innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasi innovatsion taraqqiyotni jadallashtirishdek muhim vazifani hal etish yo‘lida sanoatchilar, olim va tadbirkorlar sa’y-harakatlarini integratsiyalashtirishga xizmat qilmoqda. Buning samarasida o‘tgan I-VIII yarmarkalar doirasida mamlakatimizda yaratilgan 3,9 mingdan ziyod ishlanma taqdim etilib, umumiy qiymati 112,6 milliard so‘mlik 3,1 mingdan ortiq shartnoma imzolandi.
Shunisi diqqatga sazovorki, ushbu shartnomalarning 47 foizi qishloq xo‘jaligi, 38 foizi turli sanoat tarmoqlari, 6 foizi sog‘liqni saqlash va farmatsevtika, 3 foizi axborot texnologiyalari sohasiga to‘g‘ri keladi. So‘nggi 8-yilda «O‘zpaxtasanoateksport» xolding kompaniyasi, «O‘zbekneftgaz» milliy xolding kompaniyasi, «O‘zkimyosanoat» va «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyatlari, Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi kabi yirik korxona va kompaniyalar mazkur shartnomalarni amalga oshirib kelmoqda. Natijada qariyb 60 nomdagi yangi mahsulot ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi, 55 ga yaqin turdagi tajriba namunalari tayyorlanib, 100 dan ortiq tashkilot, korxona va fermer xo‘jaliklariga ilmiy-texnik xizmat ko‘rsatildi. Umumiy qiymati 1,8 trillion so‘mdan ortiq yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Bu shundan dalolat beradiki, o‘tkazilgan yarmarkalar yurtimiz olimlari va ishlab chiqaruvchilari o‘zaro hamkorligining o‘ziga xos samarali mexanizmi bo‘lib, ilm-fan, ta’lim va ishlab chiqarishning integratsiyalashuv jarayonini faollashtirish, yirik korxonalarda olimlarimiz tomonidan yaratilgan innovatsion ishlanmalarni joriy etish imkonini bermoqda.
Masalan, Umumiy va noorganik kimyo instituti 2007-2012-yillarda mahalliy texnologiyalar asosida ishlab chiqqan import o‘rnini bosadigan yangi o‘g‘it va defoliantlar mamlakatimiz qishloq xo‘jaligida keng foydalanilmoqda va xorijga eksport qilinayotir. Jumladan, “Samarqandkimyo” aksiyadorlik jamiyatida nitrokalsiyfosfat o‘g‘iti, «Navoiyazot» va «Farg‘onaazot» aksiyadorlik jamiyatlarida azotfosfor o‘g‘itlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Mamlakatimizning yirik kon-metallurgiya kombinatlarida Umumiy va noorganik kimyo institutining ko‘plab innovatsion ishlanmalari, xususan, suyuq sulfat kislota chiqindisi va suvni tozalaydigan filtratsiya tizimi, Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi institutining yangi turdagi chang tozalash asboblari, Mikrobiologiya institutining misni bakterial ajratib olish texnologiyasi va boshqa ishlanmalar ishlab chiqarishga joriy etildi.
Genetika va o‘simliklar eksperimental biologiyasi institutining ilmiy ishlanmalari ham keng qo‘llanilmoqda. Tola sifati yuqori bo‘lgan, qurg‘oqchilik va kasalliklarga chidamli 15 dan ortiq yangi g‘o‘za navlari mamlakatimizning turli hududlarida yetishtirilmoqda. O‘simlik moddalari kimyosi, Bioorganik kimyo, Polimerlar kimyosi va fizikasi institutlari tomonidan o‘tgan yillarda ragosin, gozalidon, ekdisten, ayustan, rutan, gossitan, getasan, punitan kabi yangi dori preparatlarini sanoat asosida ishlab chiqarish bo‘yicha yuqori samarali texnologiyalar yaratildi. Mamlakatimiz farmatsevtika korxonalari ushbu preparatlar asosida yangi texnologiyalarni qo‘llagan holda, 30 dan ortiq turdagi yangi dori-darmonlar ishlab chiqarmoqda.
Iqtisodiyoti jadal rivojlanayotgan O‘zbekistonda energetika sohasi, jumladan, muqobil energetikani rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratilayotir. “Fizika-Quyosh” ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi Fizika-texnika instituti mutaxassislari bu borada ko‘plab texnologiyalar yaratdi. Institut qoshida tashkil etilgan korxonada quyosh energiyasi yordamida ishlaydigan turli fotoelektr tizimlar, jumladan, elektr va issiqlik energiyasi olish uchun kombinatsiyalangan hamda suv isitish uchun past potensialli tizimlar ishlab chiqarilmoqda. Ushbu tizimlardan asosan fermerlar, chorvachilik va asalarichilik xo‘jaliklarida foydalanilmoqda.
IX Innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasida 600 innovatsion g‘oya hamda ishlanmalar taqdim etiladi.
Joriy yilda an’anaviy yo‘nalishlardan tashqari, mamlakatimiz ilmiy tashkilotlari va universitetlar tomonidan ishlab chiqilgan, atrof-muhitni muhofaza qilish, qayta tiklashni ta’minlaydigan 50 dan ortiq innovatsion texnologiyalar, qayta tiklanadigan energiya manbalaridan samarali foydalanish uslublarini o‘z ichiga olgan yangi “Ekotexnologiya” yo‘nalishi namoyish etiladi. Mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilari va tadbirkorlari uchun tashkil etiladigan “Yuqori texnologiyalar” yo‘nalishida qariyb 30 ilg‘or innovatsion ishlanma taqdim etiladi. Energiya va resurs tejaydigan 50 ishlanma namoyish qilinadigan “Energiya va resurs tejaydigan texnologiyalar” yo‘nalishi ham sanoat korxonalari, tadbirkorlar va kichik biznes vakillarida katta qiziqish uyg‘otadi. Bundan tashqari, navbatdagi yarmarkada yosh olimlar va talabalarning 70 ishlanmasi ishtirokchilar e’tiboriga havola etiladi.
Muxtasar aytganda, IX Innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasi fundamental va amaliy ilm-fanning yanada integratsiyalashuvi, innovatsion faoliyat va ishlab chiqarishni rivojlantirish imkonini beradi.

Инновационная ярмарка: итоги и перспективы
11 мая 2016 года в Ташкенте начнет работу IX Республиканская ярмарка инновационных идей, технологий и проектов.
Инновации являются одним из важнейших стратегических ресурсов государств. Успешное решение социально-экономических вопросов, внедрение новых промышленных технологий, развитие инновационно-инвестиционной инфраструктуры, сохранение и приумножение интеллектуального потенциала, выпуск экспортоориентированной продукции в значительной степени обусловлены состоянием инновационной деятельности.
Вектор экономического развития Узбекистана, определенный Президентом Исламом Каримовым в постановлениях «О мерах по совершенствованию координации и управления развитием науки и технологий» от 7 августа 2006 года, «О дополнительных мерах по стимулированию внедрения инновационных проектов и технологий в производство» от 15 июля 2008 года и других нормативно-правовых актах, нацелен на инновационную экономику.
В соответствии с этими документами в Узбекистане девятый год подряд организуется Республиканская ярмарка инновационных идей, технологий и проектов, которая способствует интеграции усилий промышленников, ученых, предпринимателей для решения важной задачи – интенсификации процессов инновационного развития. Как результат, в рамках I-VIII ярмарок было представлено свыше 3,9 тысячи отечественных разработок, заключено более 3,1 тысячи договоров на общую сумму 112,6 миллиарда сумов.
Примечательно, что 47 процентов этих договоров пришлись на сельскохозяйственный сектор, 38 процентов – на различные отрасли промышленности, 6 процентов – на здравоохранение и фармацевтику, 3 процента – на информационные технологии. В течение последних восьми лет их реализацией занимаются такие крупные предприятия и компании, как ХК «Узпахтасаноатэкспорт», НХК «Узбекнефтегаз», АО «Узкимёсаноат» и «Узбекистон темир йуллари», Государственный комитет по геологии и минеральным ресурсам и другие. В результате организовано серийное производство около 60 наименований новой продукции, произведено почти 55 опытно-экспериментальных образцов, оказаны научно-технические услуги более 100 организациям, предприятиям и фермерским хозяйствам. Общий объем производства новой продукции составил более 1,8 триллиона сумов.
Это говорит о том, что прошедшие республиканские инновационные ярмарки стали новым эффективным механизмом взаимодействия ученых и производственников страны, позволили активизировать процессы интеграции науки, образования и производства, внедрения инновационных разработок ученых нашей страны на крупнейших предприятиях.
К примеру, разработанные в 2007-2012 годах Институтом общей и неорганической химии новые виды импортозамещающих удобрений и дефолиантов по отечественным технологиям широко применяются в сельхозпроизводстве и экспортируются за рубеж. В частности, выпуск нитрокальцийфосфатного удобрения был налажен на АО «Самаркандкимё», азотнофосфорных удобрений – на АО «Навоийазот» и «Фаргонаазот».
Внедрен в производство на крупнейших горно-металлургических комбинатах Узбекистана ряд инновационных разработок Института общей и неорганической химии, в том числе фильтрационные системы очистки жидких сернокислотных отходов и воды, Института механики и сейсмостойкости сооружений – пылеулавливатели нового вида, Института микробиологии – технология кучного бактериального выщелачивания меди и другие разработки.
Нашли широкое применение научные разработки Института генетики и экспериментальной биологии растений: более 15 новых эффективных засухоустойчивых и болезнестойких высокоурожайных сортов хлопчатника успешно возделываются в различных климатических зонах нашей страны. Институтами химии растительных веществ, биоорганической химии, химии и физики полимеров за прошедшие годы были созданы высокоэффективные технологии промышленного производства новых лекарственных препаратов, в числе которых – рагосин, гозалидон, экдистен, аюстан, рутан, госситан, гетасан, пунитан и другие. На их основе с применением новейших технологий фармацевтическими предприятиями Узбекистана производится более 30 наименований новых лекарств.
В нашей стране с интенсивно развивающейся экономикой большое внимание уделяется развитию энергетики, в том числе альтернативной. Целый ряд таких технологий создан специалистами Физико-технического института НПО «Физика-Солнце». При институте организованы предприятия, где производят использующие солнечную энергию фотоэлектрические системы различной модификации, в том числе комбинированные – для получения электрической и тепловой энергии, а также низкопотенциальные – для нагрева воды. Среди потребителей – в основном фермеры, животноводческие, пчеловодческие хозяйства.
На IX Республиканской ярмарке инновационных идей, технологий и проектов будет представлено 600 инновационных идей и разработок.
В этом году кроме традиционных появилось новое направление – «Экотехнологии», которое включит в себя разработанные отечественными научными организациями и университетами более 50 инновационных технологий, обеспечивающих охрану, восстановление и очистку окружающей среды, эффективные методы использования возобновляемых источников энергии. Для местных производителей и предпринимателей будет работать направление «Высокие технологии», где будет представлено около 30 самых передовых инновационных разработок. Внимание промышленных предприятий, предпринимателей и малого бизнеса вызовет направление «Энерго- и ресурсосберегающие технологии», где будут демонстрироваться 50 разработок по энерго- и ресурсосбережению. Кроме того, на очередной ярмарке будут представлены 70 разработок молодых ученых и студентов.
IX Республиканская ярмарка инновационных идей, технологий и проектов будет способствовать дальнейшей интеграции фундаментальной, прикладной науки, развитию инновационной деятельности и производства.