Prezident lokalizasiyani kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berdi
Prezident Shavkat Mirziyoev 20 noyabr kuni “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar majmuasida o‘tayotgan O‘zbekiston sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2019 yil 1 maydagi “Sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish va talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq tashkil etilgan mazkur tadbir 18 noyabr' kuni boshlangan edi. Unda mingga yaqin korxonalar, kompaniya va firmalar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari 10 mingdan ortiq turdagi mahsulotlari bilan qatnashmoqda.
Ishtirokchilar sanoat korxonalarining esportbop va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlari, ularning sifat va texnik ko‘rsatkichlari, ulgurji va chakana narxlari, korxonalarning mavjud quvvatlari kabi ma'lumotlar bilan tanishmoqda. Bu mahalliy va xorijiy bozorlarda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlarni o‘rganish, ularni ishlab chiqarish va sotib olish bo‘yicha hamkorlar topish, kichik biznes sub'ektlarini sanoat faoliyatiga keng jalb etishda muhim omil bo‘lmoqda.
Prezidentimiz yarmarkada namoyish etilayotgan mahsulotlar bilan tanishdi. Ularning xaridorgirligi, lokalizasiya darajasi bilan qiziqdi. Mahalliylashtirishni kengaytirish, import bo‘layotgan detallar ishlab chiqarilishini o‘zlashtirish, sifatni ta'minlash orqali xaridor orttirish zarurligini ta'kidladi.
Ishlab chiqaruvchi qachon rivojlanadi? Mahsulotining egasi bo‘lsa. Bu yarmarkaga kelgan har bir korxona va tadbirkor natijaga erishishi, oddiy gaykadan tortib katta mashinalargacha xaridorini topishi kerak. Uni ishtirokchilar rozi bo‘lguncha davom ettirish lozim, - dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoevga Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzurida tashkil etilgan elektron kooperatsiya birjasi – www.cooperation.uz portali haqida ham ma'lumot berildi.
Mazkur portal orqali ishlab chiqaruvchilar o‘z mahsulotlariga xaridor topishi, ularni yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar tuzishi mumkin. Portal statistika, bojxona, soliq, sertifikatlashtirish idoralari ma'lumotlar bazasiga ulangan.
Sanoat korxonalari va buyurtmachilar o‘rtasidagi shartnomalar «onlayn» tarzda rasmiylashtirilmoqda. Xalqaro savdo markazida tarmoqlar, hududlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlarining ishlab chiqarish salohiyati, kooperatsiyaga talab va ehtiyoji bo‘yicha taqdimotlari o‘tkazilmoqda.

Президент рекомендовал расширять локализацию
Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноября посетил Промышленную ярмарку и кооперационную биржу Узбекистана, проходящую в НВК "Узэкспоцентр".
Мероприятие, организованное в соответствии с постановлением главы государства "О мерах по дальнейшему развитию промышленной кооперации и расширению производства востребованной продукции" от 1 мая 2019 года, продолжается с 18 ноября. Здесь около тысячи предприятий, компаний и фирм, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства представляют продукцию более 10 тысяч видов.
Участники знакомятся с экспортоориентированной и импортозамещающей продукцией промышленных предприятий, ее качеством и техническими характеристиками, оптовыми и розничными ценами, мощностью предприятий и другой информацией. Это является важным фактором изучения востребованной на отечественном и внешнем рынках продукции, поиска партнеров для производства и закупок, широкого привлечения субъектов малого бизнеса в индустриальный сектор.
Президент ознакомился с представленными на ярмарке товарами, поинтересовался продажами и уровнем локализации. Глава государства отметил необходимость расширения локализации, освоения производства импортируемых деталей, увеличения числа покупателей за счет обеспечения качества.
Когда будет развиваться производитель? Когда его продукцию покупают. Каждое предприятие и каждый предприниматель, пришедшие на ярмарку, должны уйти с определенным результатом, все товары - от обычной гайки до больших машин - должны найти своего заказчика. Выставка должна быть полезной для каждого участника, - сказал глава государства.
Шавкату Мирзиёеву также представлена информация о созданном под эгидой Министерства экономики и промышленности портале электронной кооперационной биржи – www.cooperation.uz.
Данный портал поможет производителям находить покупателей, заключать договоры на поставку продукции. Портал подключен к базам данных органов таможенной, налоговой служб, ведомств по статистике и сертификации.
Соглашения между промышленными предприятиями и заказчиками оформляются в режиме онлайн. В Международном торговом центре проходят презентации о производственном потенциале отраслей, регионов, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, предложениях по кооперации.