"INVEST IN SAMARKAND" BIRINCHI XALQARO INVESTITSIYA FORUMI VA "MADE IN SAMARKAND" MINTAQAVIY ISHLAB CHIQARUVCHILAR MILLIY KO'RGAZMASI YAKUNLARI TO'G'RISIDA
2019 yil 22-23-noyabr kunlari Samarqand shahrida "Invest in Samarqand" Birinchi Xalqaro investitsiya forumi va O'zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi ko'magida Samarqand viloyati hokimligi hamda O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tomonidan "Made in Samarkand" milliy ishlab chiqaruvchilar ko'rgazmasi bo'lib o'tdi.
Ushbu tadbir Samarqand viloyatining iqtisodiy salohiyatini yanada oshirish, to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, investorlarni sharoit va imkoniyatlar bilan tanishtirish, shuningdek, mintaqaning eksport salohiyatini oshirishga qaratilgan.
Tadbirda 31 mamlakatdan, jumladan Xitoy, Janubiy Koreya, Ispaniya, AQSh, Italiya, Isroil, Rossiya, Yaponiya, Hindiston, Turkiya, Tojikiston, Afg'oniston, Qozog'iston va boshqa mamlakatlardan 310 dan ortiq vakillar ishtirok etishdi.
Lombardiya Italiya viloyati gubernatori Attilio Fontana Forumda faxriy mehmon sifatida ishtirok etdi.
Forumning birinchi kunida mehmonlar Samarqand viloyatidagi bir qator yirik korxonalar, masalan, "Pure Milky" (sut mahsulotlari ishlab chiqarish), "Agro Mir" (sharbatlar, nektarlar va sharbat konsentratlari ishlab chiqarish), "SAG Gilamlari" (gilam va gilam ishlab chiqarish) kabi korxonalar faoliyati bilan tanishdilar. ) va "Afrosiyob jeans" (to'qimachilik va tayyor to'qilgan mahsulotlar ishlab chiqarish). Madaniy dastur davomida mehmonlar Samarqandning tarixiy va me'moriy diqqatga sazovor joylari bilan tanishdilar. Registon maydonidagi birinchi kunning oxirida mehmonlarga 3D-xaritali lazer shou formatidagi tarixiy film namoyish etildi.
Ikkinchi kuni forum mehmonlari "Made in Samarkand" Samarqand viloyati sanoat tovarlari va qishloq xo'jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarining milliy ko'rgazmasiga tashrif buyurishdi, mahsulot namunalari bilan tanishdi, ishlab chiqaruvchilar bilan mahsulot eksportini yo'lga qo'yish bo'yicha muzokaralar olib borishdi.
Forumning asosiy qismida Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov, O'zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov, O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi o'rinbosari Islom Jasimov, xorijiy delegatsiyalar rahbarlari, xalqaro moliya institutlari va tashkilotlari vakillari, shuningdek faoliyat yuritayotgan xorijiy investorlar so'zga chiqdilar. uning Samarqand viloyatidagi faoliyati.
Forumning ikkinchi qismi seksion sessiyalar shaklida bo'lib o'tdi, unda "Investitsion imkoniyatlar va mintaqaning investitsiyalar uchun jozibadorligi" kabi mavzular muhokama qilindi; "Turizm sanoatini mintaqa iqtisodiyotining strategik tarmog'iga aylantirish"; “Mintaqada qurilish sanoatining rivojlanishi va istiqbollari”; "Mintaqaning eksport salohiyatini oshirish"; "Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, import o'rnini bosish va qishloq xo'jaligini qayta ishlashni jadal rivojlantirish."
Peshindan keyin B2B va B2G formatidagi potentsial xorijiy sarmoyadorlar bilan to'g'ridan-to'g'ri uchrashuvlar, shuningdek G2G va yangi investitsiya loyihalarining taqdimoti bo'lib o'tdi.
O'zbekistonning Ispaniyadagi elchixonasining bevosita ko'magi va yordami bilan Forum davomida Samarqand viloyat hokimligi va Ispaniyaning "Real Madrid" Qirollik futbol klubi o'rtasida ushbu mintaqada "Real Madrid" futbol akademiyasini ochish to'g'risida hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Bundan tashqari, forum doirasida yirik xorijiy sarmoyadorlar "Samarqand viloyatida yangi xalqaro aeroport qurilishi va foydalanishga topshirilishi", "Ko'plab diqqatga sazovor joylar bilan istirohat bog'i va" Aimex "keng formatli kinoteatr (IMAX)," Avtobuslar va boshqa maxsus jihozlar ishlab chiqarish zavodi "loyihalarini taqdim etishdi. elektr motorlari "," IT-park "," City", biznes markazlari, turistik komplekslar va boshqa ko'plab mahsulotlar import o'rnini bosuvchi va eksportga yo'naltirilgan mahsulotlar ishlab chiqarishga yo'naltirilgan. ijtimoiy-gumanitar sohalarda turlarini.
Forum yakunlariga ko'ra umumiy qiymati 1,7 milliard dollarga teng 146 shartnoma, shu jumladan 1,0 milliard dollarlik 52 ta investitsiya shartnomasi va 300 million dollarlik 94 eksport shartnomasi imzolandi.

ОБ ИТОГАХ ПЕРВОГО МЕЖДУНАРОДНОГО ИНВЕСТИЦИОННОГО ФОРУМА “INVEST IN SAMARKAND” И НАЦИОНАЛЬНОЙ ВЫСТАВКИ РЕГИОНАЛЬНЫХ ПРОИЗВОДИТЕЛЕЙ “MADE IN SAMARKAND”
22-23 ноября 2019 года в г.Самарканде состоялся Первый Международный инвестиционный форум «Invest in Samarkand» и проведена Национальная выставка региональных производителей «Made in Samarkand», организатором которых выступил Хокимият Самаркандской области совместно с Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан при содействии Министерства Инвестиций и внешней торговли Узбекистана.
Мероприятие направлено на дальнейшее повышение экономического потенциала Самаркандской области, привлечение прямых иностранных инвестиций, ознакомление инвесторов с условиями и возможностями, а также повышение экспортного потенциала региона.
В мероприятии приняли участие более 310 представителей из 31 страны, включая Китай, Южную Корею, Испанию, США, Италию, Израиль, Россию, Японию, Индию, Турцию, Таджикистан, Афганистан, Казахстан и другие.
В качестве почетного гостя в Форуме принял участие президент (губернатор) итальянского региона Ломбардия Аттилио Фонтана.
В первый день форума гости ознакомились с деятельностью ряда крупных предприятий Самаркандской области, таких как «Pure Milky» (производство молочной продукции), «Agro Mir» (производство соков, нектаров и соковых концентратов), «SAG Gilamlari» (производство ковров и ковровых изделий) и «Afrosiyob jeans» (производство текстиля и готовых тканных изделий). В ходе культурной программы гости посетили исторические и архитектурные достопримечательности Самарканда. По завершению первого дня на площади «Регистан» гостям был продемонстрирован исторический фильм в формате «3D-mapping laser show».
Во второй день гости Форума посетили Национальную выставку производителей промышленных товаров и сельскохозяйственной продукции Самаркандской области «Made in Samarkand», ознакомились с образцами продукции, провели переговоры с производителями по налаживанию экспорта продукции.
В основной части Форума выступили хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов, министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков, первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Ислом Жасимов, главы зарубежных делегаций, представители международных финансовых институтов и организаций, а также иностранные инвесторы, осуществляющие свою деятельность в Самаркандской области.
Вторая часть Форума прошла в формате секционных пленарных заседаний, на которых обсуждались такие вопросы, как «Инвестиционные возможности и привлекательность региона для капиталовложений»; «Преобразование туристской индустрии в стратегическую отрасль экономики региона»; «Потенциал и перспективы развития строительной индустрии в регионе»; «Повышение экспортного потенциала региона»; «Локализация производства, импортозамещение и интенсивное развитие переработки сельскохозяйственной продукции».
Во второй половине дня прошли прямые встречи с потенциальными иностранными инвесторами в форматах «B2B» и «B2G», а также «G2G» и презентации новых инвестиционных проектов.
При непосредственной поддержке и содействии Посольства Узбекистана в Испании в ходе Форума подписано соглашения о сотрудничестве между Самаркандским областным хокимиятом и Испанским королевским футбольным клубом «Реал Мадрид» об открытии в области Академии футбола «Реал Мадрид».
Кроме того, в рамках Форума крупными иностранными инвесторами были презентованы проекты «Строительства и эксплуатации нового международного аэропорта в Самаркандской области», «Парка развлечений со множеством аттракционов и широкоформатным кинотеатром «Аймэкс» (IMAX)», «Завода по производству автобусов и другой спецтехники с электрическими двигателями», «IT-парка», «Сити», Бизнес-центров, Туристических комплексов и многих других проектов, направленных на производство импортозамещающей и экспортоориентированной продукции, а также проекты в социально-гуманитарных сферах.
По итогам Форума было подписано 146 соглашений на общую сумму 1,7 млрд. долл. США, в том числе 52 инвестиционных соглашений на общую сумму 1,0 млрд. долларов США и 94 экспортных контракта объемом в 300 млн. долл.