O‘zbekiston-Tatariston biznes-forumi va “В2В” muzokaralari bo‘lib o‘tdi
Prezident Rustam Minnixanov boshchiligidagi Tatariston delegatsiyasining tashrifi asnosida, 2019 yil 26-noyabr kuni O'zbekiston Savdo-sanoat palatasida O'zbekiston-Tatariston biznes-forumi va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasida "B2B" muzokaralari bo'lib o'tdi.
Ushbu tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish va yanada kengaytirish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Forumda Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixanov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Elyor Ganiev, Tatariston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – sanoat va savdo vaziri Albert Karimov, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi Adxam Ikromov,  Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Vladimir Tyurdenov xamda ikki davlat yetakchi kompaniya vakillari ishtirok etishdi.
O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari Elyor G'aniev o'z nutqida Tatariston o'zining kuchli iqtisodiy, sanoat, texnologik, ilmiy-texnikaviy salohiyatini hisobga olgan holda O'zbekiston-Rossiya mintaqalararo hamkorligini rivojlantirishda alohida o'rin tutishini ta'kidladi. "Biz arzon narxlarda turli xil sifatli mahsulotlarni, shu jumladan avtomobillar, yengil sanoat mahsulotlarini taklif etishga tayyormiz", — dedi Bosh vazir o'rinbosari. "Bu yil to'qimachilik sanoatimizning eksporti qariyb ikki milliard dollarni tashkil etdi; 2025 yilga kelib eksport hajmini kamida etti milliard dollarga etkazishni rejalashtirmoqdamiz".
Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixanov o'z nutqida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirishga qaratilayotgan e'tibor va qo'llab-quvvatlash uchun minnatdorlik izhor etdi va quyidagilarni ta'kidladi: «Bugungi kunda Tataristonning iqtisodiy salohiyatini taqdim etayotganimizdan mamnunmiz. Bizning respublikamiz O'zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirishga katta ahamiyat beradi va biz o'zaro manfaatli aloqalarni kengaytirishdan mamnunmiz. O'z navbatida biz bunga har tomonlama yordam berishga tayyormiz. Shuningdek Tatariston va O'zbekiston o'rtasidagi o'zaro hamkorlikni rivojlantirish haqida qisqacha gapirib, bir qator ijobiy misollarni keltirdi. Bunga tovar yetkazib berishni kengaytirish va Samarqandda "KAMAZ" rusumli yuk avtomobillarini yig'ish liniyasini ochish, Tatneft yoqilg'i quyish stantsiyalari tarmog'ini kengaytirish, HMS guruhi tomonidan kompressor, nasos va neft-gaz uskunalarini etkazib berish bo'yicha qator loyihalarni amalga oshirish kiradi. O'tgan yili bizning savdo hajmi 57 foizga o'sdi va 146 million AQSh dollarini tashkil etdi. Joriy yilning 9 oyi yakunlariga ko'ra tovar aylanmasi amalda 2018 yilga nisbatan ko'rsatkichga teng bo'lib, 141 million AQSh dollarini tashkil etdi ”, - dedi Rustam Minnixanov.
Tatariston va O‘zbekiston 2019 yil oxiriga qadar tashqi savdo aylanmasi hajmini chorakka oshiradilar. Bunga ikki mamlakat o'rtasidagi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish bo'yicha "yo'l xaritasi" ning amalga oshirilishi ko'maklashmoqda. Bu haqda forumda O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov ma'lum qildi. "Joriy yilning 9 oyi davomida tovar ayirboshlash darajasi 2018 yil darajasiga yetdi, bu savdo aloqalarini 25 foizga oshirishni anglatadi", dedi Ikromov. U Tatariston delegatsiyasining O'zbekistonga tashrifi ikki respublika iqtisodiyotining yanada rivojlanishiga hissa qo'shishini ta'kidladi.
Adham Ikromov shuningdek, bugun ertalab Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixanov Samarqandda KAMAZ avtomobillarni yig'ish kompaniyasining yangi ishlab chiqarish liniyasining ochilish marosimida ishtirok etganini ta'kidlab o'tdi. - "Mamlakatimizda allaqachon 2 mingta KAMAZ yuk mashinasi ishlab chiqarilgan, endi ularni mahalliylashtirish imkoniyatiga egamiz", - dedi O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi.
Forumda vazirlik va idoralar vakillari, shuningdek, «KAMAZ» (og‘ir yuk mashinalari ishlab chiqarish) va «Uzagrosanoatxolding» OAJ (qishloq xo‘jaligi texnikalari ishlab chiqarish) kompaniyalarining bir qator taqdimotlari bo‘lib o‘tdi.
Forum "TATNEFT" va Rezina buyumlar zavodi, "TATNEFT" va "O'zbekneftegaz" OAJ, GMS Groupning va SFI Management Group (O'zbekiston) hamda "Tatar-inform" va O'zbekiston Milliy agentligi“ O'zA ” hamkorlik memorandumlarining imzolanishi bilan yakunlandi.
Biznes-forum doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasida “B2B” formatidagi muzokaralar bo'lib o'tdi. Unda vertolyotlar, qishloq xo'jaligi texnikasi, neft mahsulotlari, avtomobil shinalari, maishiy kimyoviy mahsulotlar va halol mahsulotlar etkazib berish imkoniyatlari, O'zbekiston-Tatariston savdo-iqtisodiy aloqalarini yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Ushbu biznes forumda polimer quvurlar, sovutish uskunalari, tibbiy asbob-uskunalar, o‘simliklarni yetishtirish uchun mikrobiologik preparatlar, dori-darmonlar, suvni tozalash uchun reagentlar, issiqlik izolyasiyasi materiallari, dizel avtomobillari, nasos va kompressor uskunalari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadigan 20 dan ortiq tatar kompaniyalarining vakillari shuningdek, muhandislik, energetika, infratuzilma, transport va logistika sohalarida faoliyat yurituvchi kompaniyalar ishtirok etishdi.

Состоялся Узбекско-Татарский бизнес форум и «В2В» переговоры с деловыми кругами двух стран.
В рамках визита делегации Татарстана во главе с Президентом Рустамом Миннихановым 26 ноября 2019 года Торгово-промышленной палатой Узбекистана проведен Узбекско-Татарский деловой форум и «В2В» переговоры с деловыми кругами двух стран.
Основной целью данного мероприятия являлся обсуждение перспектив развития торгово-экономических и инвестиционных проектов между Татарстаном и Республикой Узбекистан.
На форуме выступили Президент Республики Татарстан Рустам Минниханов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Эльёр Ганиев, заместитель Премьер-министра - Министр промышленности и торговли Республики Татарстан Альберт Каримов, Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Владимир Тюрденов, а также представители ведущих узбекских и татарских компаний.
В ходе своего выступления заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Эльёр Ганиев подчеркнул, что Татарстан занимает особое место в развитии узбекско-российского межрегионального сотрудничества — с учетом его мощного экономического, промышленно-технологического, научно-технического потенциала. ««Мы готовы предложить широкий перечень качественной продукции по доступным ценам, в том числе легковые автомобили, товары легкой промышленности», — сказал заместитель премьер-министра. — В этом году экспорт нашей текстильной отрасли составил порядка двух миллиардов долларов, к 2025 году планируем довести объем экспорта минимум до семи миллиардов долларов»
Президент Республики Татарстан Рустам Минниханов в своём выступление выразил признательность за внимание и поддержку развития межрегионального сотрудничества Президенту Российской Федерации Владимиру Путину и Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву и отметил: «Мы рады представить сегодня экономический потенциал Татарстана. Наша республика придает большое значение развитию взаимодействия с Узбекистаном и будем рады расширению взаимовыгодных связей. Со своей стороны, готовы оказывать всяческое этому содействие». Далее он коротко рассказал о развитии взаимного сотрудничества Татарстана и Узбекистана и привел ряд положительных примеров. В том числе расширение поставок и открытие в Самарканде новую линию по сборке грузовых автомобилей КАМАЗ, расширение сети автозаправочных станций компании «Татнефть», реализация Группой ГМС ряда проектов по поставке компрессорного, насосного и нефтегазового оборудования. «В прошлом году объем нашего торгового оборота вырос на 57% и составил 146 млн долларов США. По итогам 9 месяцев этого года товарооборот практически сравнялся с общегодовым показателем 2018 года и составил 141 млн. долларов США», - подчеркнул Рустам Минниханов.
Татарстан и Узбекистан к концу 2019 года на четверть увеличат объем внешнего торгового оборота. Этому способствует реализация «дорожной карты» по развитию экономических связей между двумя республиками. Об этом сообщил председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов на форуме. «Товарооборот за 9 месяцев этого года уже достиг уровня 2018 года, значит, мы на 25% увеличим торговые взаимоотношения», — сказал Икрамов. Он отметил, что визит делегации Татарстана в Узбекистан будет способствовать дальнейшему развитию экономик двух республик.
Адхам Икрамов также напомнил, что сегодня утром Президент РТ Рустам Минниханов принял участие в церемонии открытия новой производственной линии компании по сборке автомобилей „КАМАЗ“ в Самарканде. «Уже 2 тысячи грузовиков „КАМАЗ“ выпущены в нашей стране, мы имеем возможности дальнейшей локализации», — подчеркнул председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
На форуме были представлены ряд презентаций от представителей министерств и ведомтсв, а также узбекских и татарских компаний таких как «КАМАЗ» (производство тяжелых грузовых автомобилей) и АО «Узагросаноатхолдинг» (производство техники для сельского хозяйства).
Форум завершился церемонией подписания Соглашений о сотрудничестве ПАО «Татнефть» с Заводом резинотехнических изделий, о сотрудничестве ПАО «Татнефть» с АО «Узбекнефтегаз», о сотрудничестве ГМС-Групп с SFI Management Group (Узбекистан) и Меморандума о сотрудничестве между информационным агентством «Татар-информ» и Национальным агентством Узбекистана «УзА».
В рамках бизнес форума состоялись переговоры между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» в ходе, которой были обсуждены возможность поставок вертолетов, сельскохозяйственной техники, нефтепродуктов, автомобильных шин, товаров бытовой химии и продуктов халяль, перспективы дальнейшего развития Узбекско-Татарского торгово-экономического сотрудничества.
В состав делегации вошли представители более 20 ведущих татарских компаний, которые занимаются производством полимерных труб, холодильной техники, медицинских приборов, микробиологических препаратов для растениеводства, лекарственных средств, реагентов для очистки воды, огнезащитных и теплоизоляционных материалов, дизельных автомобилей, насосного и компрессорного оборудования, а также компании работающие в сферах машиностроения, энергетики, инфраструктуры, транспорта и логистики.