Toshkent shahrida tadbirkorlar uchun forum bo‘lib o‘tdi
2019 yil 26 noyabr kuni Toshkent shahrida Konrad Adenauer fondining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Biznes-ombudsman, “Yuksalish” umummilliy harakati va Xotin-qizlar qo‘mitasi va bir qator vazirlik idoralar bilan xamkorlikda tadbirkorlar uchun biznes forum tashkil etildi.
Forumda tadbirkorlikni rivojlantirish, mamlakatda ushbu sohada olib borilayotgan islohotlar, shuningdek, ayollarni tadbirkorlikka jalb etish masalalari muhokama qilindi. Biznes-ombudsmanning o‘rinbosari J. Urunov tomonidan mehmonlarga Biznes-ombudsman faoliyati va institut tomonidan olib borilaetgan ishlar haqida batafsil so‘zlab berildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining 2019 yil 12 noyabrdagi ZRU-583-sonli qonuniga asosan Biznes-ombudsman institutining vakolati kengaytirilganligi aytib o‘tildi. Ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga qaratilgan qonunchilik islohotlariga alohida e'tibor qaratildi.
Spikerlar sifatida Konrad Adenauer fondining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi vakili Ronni Xayne, Xotin-qizlar qo‘mitasi rahbari El'mira Bositxonova, Toshkent Halqaro Vestminster Universiteti professori Akbar Ismanjanov va boshqalar taklif etildi.
Forum doirasida spikerlar bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi va mehmonlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarini berishi uchun imkon yaratildi.

В Ташкенте состоялся форум для предпринимателей
26 ноября 2019 года в городе Ташкенте проведен бизнес форум, организованный представительством фонда имени Конрада Аденауэра по Центральной Азии, Бизнес-омбудсманом при Президенте Республики Узбекистан, Общенациональным движением «Юксалиш» и Комитетом женщин Узбекистана.
На форуме обсуждены вопросы развития предпринимательства, проводимые реформы в стране в данной сфере, а также вовлеченность женщин в предпринимательство. Заместитель Омбудсмана Ж.Урунов подробно рассказал о деятельности бизнес-омбудсмана и о работе, проделанной институтом. Также было отмечено, что в соответствии с Законом Республики Узбекистан от 12 ноября 2019 года ZRU-583, полномочия Бизнес-омбудсмана были расширены. Особое внимание было уделено законодательным реформам, направленным на улучшение деловой среды.
С докладом также выступили региональный уполномоченный представитель фонда Конрада Аденауэра по центральной Азии Ронни Хайне, глава комитета женщин Эльмира Баситханова, профессор Международного Вестминстерского Университета в Ташкенте Акбар Исманжанов, и другие.
В рамках форума состоялся открытый диалог со спикерами, во время которого гости смогли задать интересующие их вопросы.