O‘zbekiston sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasining yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bugun, 27 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasi hamkorligida tashkil qilingan O‘zbekiston sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasining yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Iqtisodiyot va sanoat vaziri Botir Xodjaev va Savdo-sanoat palatasi raisi Adxam Ikramov ishtirok etishdi.
Botir Xodjaev o‘z nutqida ishtirok etgan barcha tadbirkorlarga ushbu sanoat va kooperatsiya yarmarkasi tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar, xom ashyo va materiallar ishlab chiqarish hajmini oshirish hamda sanoatda kooperatsiya aloqalarini rivojlantirishda va kengaytirishda juda katta axamiyatga ega bo‘lganini aytib o‘tdi.
Shuningdek, elektron kooperasion portal (www.cooperation.uz.) faoliyati sheriklarni topish va iqtisodiy aloqalarni o‘rnatishning muhim vositasi bo‘lganligini xam ta'kidlab o‘tdi.
Savdo-sanoat palatasi raisi Adxam Ikramov so‘zga chiqib, 10 kun mobaynida davom etgan ushbu yarmarkada ishtirok etgan barcha tadbirkorlarga o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Shuningdek, ko‘rgazma bu yili yuqori saviyada o‘tganini va ko‘zlangan natijalarga erishilganligini ta'kidlab o‘tdi.
“Ko‘rgazmaning birinchi kuni kooperatsiya portalida mashinasozlik, avtomobilsozlik, elektrotexnika, qurilish, metallurgiya, kimyo, neft va gaz, oziq-ovqat va yengil sanoat, farmasevtika kabi 9 352 xil turdagi mahsulot ruyxatdan o‘tkazilib, umumiy qiymati 44,8 mlrd. so‘m bo‘lgan 258 ta shartnoma imzolangan bo‘lsa, bugungi kun xolatiga ko‘ra 20 566 turdagi tayyor mahsulot, umumiy qiymati 1.2 trilion so‘mlik 6 911 ta shartnomlar tuzildi”- dedi Savdo-sanoat palatasi raisi Adxam Ikramov.
Ko‘rgazma yopilish marosimi doirasida yarmarkada ishtirok etgan eng faol tadbirkorlik sub'ektlari aniqlanib, ular quyidagi nominasiyalar bo‘yicha maxsus diplomlar bilan taqdirlandilar:
“Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo‘yicha eng yaxshi sanoat uyushmasi”Navoi Kon Mettalurgiya Kombinati (KMK);
“Sanoat kooperatsiyasidagi eng faol kichik biznes korxonasi""SDK GROUP" MChJ (Andijon viloyati);
“Kichik biznes korxonalari o‘rtasida eng yaxshi ko‘rgazma stendi”«TECHNOLOGIES REAL TIME» MChJ (Toshkent viloyati),
“Viloyatlar o‘rtasida eng yaxshi ko‘rgazma stendi”FARG‘ONA VILOYATI,
“Sanoat birlashmalari o‘rtasida eng yaxshi ko‘rgazma stendi” «ISSIQLIK ELEKTR STANTSIYALARI» AJ.
Qayd etish lozim, davlatimiz rahbari ko‘rgazmaga tashriflari doirasida mahalliylashtirishni kengaytirish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlari ishlab chiqarishni rivojlantirish, sifatini ta'minlash orqali xaridorlar sonini ko‘paytirish zarurligini alohida ta'kidlagan edilar.
Vazirlik va tarmoq rahbarlari hamda kichik biznes vakillari bilan  muloqotlari chog‘ida quyidagi ikkita: birinchisi ish o‘rinlari yaratish va ikkinchisi import o‘rnini bosuvchi va eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlarni ishlab chiqarish maqsadida o‘zaro hamkorlik sxemasini doimiy ravishda tashkil etish kabi masalani qo‘ydilar.
Shuni alohida ta'kidlash lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining sanoat yarmarkasiga tashrifi tadbirkorlik sub'ektlariga sanoat ishlab chiqarishini mahalliylashtirish, sanoat va mintaqalarda mahalliylashtirish jarayonlarini jadallashtirish, ishlab chiqarish ob'ektlaridan to‘liq va samarali foydalanish, hamkorlik aloqalarini kengaytirish orqali butlovchi qismlar, ehtiyot qismlar va materiallar ishlab chiqarishni rivojlantirishga katta yordam ko‘rsatdi.

Состоялась церемония закрытия Республиканской промышленной ярмарки и кооперационной биржи
Сегодня 27 ноября состоялась церемония закрытия Республиканской промышленной ярмарки и кооперационной биржи, организованной Министерством экономики и промышленности Узбекистана и Торгово-промышленной палатой.
В мероприятии приняли участие министр экономики и промышленности Ботир Ходжаев и председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов.
Ботир Ходжаев в своем выступлении отметил, что данная промышленная и кооперационная ярмарка имеет большое значение для увеличения объемов производства готовой продукции, комплектующих изделий, сырья и материалов, а также развития и расширения кооперационных связей в промышленности.
Он также отметил, что портал электронного сотрудничества (www.cooperation.uz) является важным инструментом для поиска партнеров и установления экономических связей.
Председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов выступил с речью и выразил признательность всем предпринимателям, участвовавшим в этой ярмарке, которая продолжалась в течение 10 дней. Он также отметил, что выставка прошла на высоком уровне в этом году, и ожидаемые результаты были достигнуты.
“В первый день выставки на портале кооперации было зарегистрировано 9 352 различных видов продукции, таких как машиностроение, автомобилестроение, электротехника, строительство, металлургия, химия, нефть и газ, пищевая и легкая промышленность, фармацевтика, на общую сумму 44,8 млрд. долл. по состоянию на сегодняшний день заключено 20 566 видов готовой продукции, 6 911 договоров на общую сумму 1.2 триллиона сумов”, - сказал председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов.
В рамках церемонии закрытия выставки были определены наиболее активные субъекты предпринимательства, участвовавшие в ярмарке, которые были награждены дипломами по следующим номинациям:
“Лучшее отраслевое объединение по развитию промышленной кооперации” - Навоийский горно-металлургический комбинат (НГМК);
«Самое активное предприятие малого бизнеса по промышленной кооперации» - ООО "SDK GROUP" (Андижанская область);
«Лучший выставочный стенд для предприятий малого бизнеса» - ООО «TECHNOLOGIES REAL TIME» (Ташкентская область)
“Лучший стенд среди регионов” - ФЕРГАНСКАЯ ОБЛАСТЬ,
“Лучший стенд среди отраслевых объединений” - АО «Тепловые электрические станции».
Следует отметить, что во время визита выставки, Глава нашего государства подчеркнул необходимость расширения локализации, увеличения количества покупателей за счет повышения качества импортозамещающей продукции.
В ходе беседы с руководителями министерств и ведомств, а также с представителями малого бизнеса были рассмотрены следующие два вопроса: во-первых, создание рабочих мест, во-вторых, создание схемы сотрудничества для производства импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
Стоит отметить, что визит Президента Республики Узбекистан на промышленную ярмарку дает субъектам предпринимательской деятельности компонент локализации промышленного производства, ускорения процессов локализации в промышленности и регионах, полноценного и эффективного использования производственных мощностей, расширения партнерских отношений. Значительно способствовал развитию производства запчастей и материалов.