SSP raisi boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi ish safari bilan Hindistonda.
28 noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi A. Ikromov Hindiston Davlat tashqi ishlar vaziri V. Muralidaran, Hindiston kimyo sanoat vaziri M. Mandavia, Hindiston sanoat va iqtisodiyot vazirining o'rinbosari A. Vandaxan bilan Dehlida qator uchrashuvlar o'tkazdi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi darajasi, sog'liqni saqlash, farmatsevtika, qishloq xo'jaligi, AKT, neft va gaz, kimyo sanoati va ta'lim sohalarida qo'shma loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida tomonlar, shuningdek, Hindiston Eksimbanki tomonidan moliyalashtirilishi rejalashtirilgan loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar.
====================================================
SSP rahbari A. Ikromovning Hindiston kimyo sanoati vaziri M. Mandavia bilan uchrashuvi chog'ida kimyo sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
M.Mandavia farmatsevtika sohasidagi hamkorlikka to'xtalar ekan, kelajakda Markaziy Osiyo va MDH bozorlariga chiqish imkoniyatiga ega bo'lgan O'zbekistonda farmatsevtika ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etishning katta istiqbollarini ta'kidladi.
Shuningdek, u Hindistonda o'g'itlarning har xil turlariga talab katta ekanligini ta'kidlab, o'zbekistonlik o'g'it ishlab chiqaruvchilar Hindistonda har oy o'tkaziladigan xalqaro o'g'itlar savdolarida faol ishtirok etishlarini taklif qildi.
Uchrashuv doirasida tomonlar 2019 yil 29 noyabrda Axmadobodda, Gujarat kompaniyalari ishtirokida, O'zbekiston bozoriga kirishga qiziqish bildirgan korxonalar ishtirokida O'zbekistonda farmatsevtika ishlab chiqarishni tashkil etish uchun investitsiya imkoniyatlarini ochishga bag'ishlangan seminar (taqdimot) o'tkazishga kelishib oldilar.
Hindiston sanoat va iqtisodiyot vazirining o'rinbosari A. Vadxavan bilan bo'lgan uchrashuvda o'zaro savdo aloqalarini kengaytirishning amaliy masalalari muhokama qilindi.
Hindiston standartlari byurosi (BIS) mutaxassislari tomonidan ishlab chiqarish korxonalarini inspektsiya qilish va litsenziyalash orqali mahsulotni avtomatik sertifikatlash bo'yicha hamkorlikni yo'lga qo'yish, shuningdek sinov natijalari va muvofiqlik sertifikatlarini o'zaro tan olish ustuvorligi alohida ta'kidlandi.
Uchrashuv davomida mamlakatlar o'rtasida imtiyozli savdo to'g'risida bitimni tayyorlash bo'yicha qo'shma tadqiqotlar bo'yicha hamkorlikni kengaytirish masalasi alohida muhokama qilindi.

Делегация Узбекистана во главе с председателем ТПП Узбекистана находится рабочим визитом в Индии.
27 ноября начался рабочий визит делегации Республики Узбекистан во главе с председателем Торгово-промышленной палаты А.И.Икрамовым в Индию.
28 ноября в г.Дели прошли ряд встреч председателя ТПП Узбекистана А.Икрамова с Государственным министром иностранных дел Индии В.Муралидараном, министром химической промышленности и удобрений Индии М.Мандавия, заместителем министра промышленности и экономики Индии А.Вандаханом
В ходе встречи обсужден текущий уровень двустороннего взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной сферах, вопросы реализации совместных проектов в сферах здавоохранения, фармацевтики, сельского хозяйства, ИКТ, нефтегазовой, химической промышленнности и образования.
В рамках встречи стороны также обсудили перспективы реализации проектов, планируемых к финансированию Эксимбанком Индии
====================================================
В ходе встречи главы ТПП А.Икрамова с министром химической промышленности и удобрений Индии М.Мандавия обсуждены вопросы сотрудничества в области химической промышленности.
М.Мандавия касаясь сотрудничества в области фармацевтики, указал на большие перспективы по созданию в Узбекистане предприятий по производству фармпродукции, которые в дальнейшем будут иметь возможность выхода на рынки Центральной Азии и СНГ.
Он также указал на наличие большого спроса в Индии на удобрения различных типов и предложил узбекским производителям удобрений активизироваться в участии в международных тендерах по закупу удобрений, ежемесячно проводимых в Индии.
В рамках встречи стороны договорились провести 29 ноября 2019г. в г.Ахмедабад семинар (презентацию), посвященный раскрытию инвестиционных возможностей для организации производств фармпродукции в Узбекистане, с участием компаний штата Гуджарат, потенциально заинтересованных во вхождении на узбекский рынок.
===============================================
В ходе состоявшейся встречи с заместителем министра промышленности и экономики Индии А.Вадхавана были обсуждены практические вопросы расширения взаимной торговли.
Было особо отмечено о приоритетности налаживания сотрудничества по автоматической сертификации продукции путем инспектирования и лицензирования производственных предприятий Узбекистана специалистами Бюро индийских стандартов (BIS), а также взаимного признания результатов испытаний и сертификатов соответствия.
В ходе встречи отдельно обсуждался вопрос активизации взаимодействия по проведению совместного исследования для подготовки Соглашения о преференциальной торговле между странами.