O‘zbekiston Respublikasining Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo‘lish masalasi bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya maslahatlashuv kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligida O‘zbekiston Respublikasining Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo‘lish masalasi bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya maslahatlashuv kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Maslahatlashuv kengashi faoliyatida Koreya Respublikasining BMT va JSTdagi sobiq elchisi va doimiy vakili janob Syok Yong Choy Koreya delegasiyasi rahbari sifatida ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston delegasiyasi tarkibida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasining mas'ul xodimi ham qatnashdi.
Maslahatlashuv kengashining yig‘ilishida tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasida respublikamizni Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo‘lishiga ko‘maklashish borasida ikki tomonlama hamkorlikning kelgusidagi yo‘nalishlari muhokama etildi, mazkur jarayon davomida tayyorgarlik ishlarini olib borish bo‘yicha amalga oshiriladigan aniq chora-tadbirlarni belgilab olindi hamda Koreya Respublikasi delegatsiyasining respublikamizni Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo‘lishiga ko‘maklashish borasida amalga oshiradigan asosiy vazifalar belgilab olindi.

Состоялось первое заседание Узбекско-корейского консультативного совета по вопросам вступления Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию.
Сегодня в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялось первое заседание Узбекско-корейского консультативного совета по вопросам вступления Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию.
В работе консультативного совета корейскую делегацию возглавил бывший посол и постоянный представитель Республики Корея в ООН и ВТО г-н Сёк Ёнг Чой.
В составе узбекской делегации в заседании консультативного совета наряду с соответствующими министерствами и ведомствами принял участие представитель Торгово-промышленной палаты Узбекистана
На заседании стороны обсудили дальнейшие направления двухстороннего сотрудничества между Республикой Корея и Республикой Узбекистан по содействию республике для вступления в ВТО, определили конкретные шаги по проведению подготовительных работ в рамках данного процесса, а также наметили основные задачи, по которым будет осуществляться содействие со стороны делегации Республики Корея по вопросам облегчения процесса вступления республики в ВТО.