Tadbirkorlik – taraqqiyoning muhim omili
Olmaliq shahrida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining sanoat korxonalari bilan kooperatsiyasi – hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning muhim omili mavzuida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston liberal-demokratik partiyasi Toshkent viloyati kengashi tomonidan tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, Savdo-sanoat palatasi viloyat hududiy boshqarmasi, viloyat tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo boshqarmasi vakillari, tadbirkorlar ishtirok etdi.
Prezidentimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, yirik korxonalar va kichik biznes subyektlari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash, ishlab chiqarishga zamonaviy texnologiyalarni jalb etish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli iishlar yuksak samaralar berayotgani ta’kidlandi.
Mamlakatimizda ichki tarmoq va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirishda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik faoliyatidan keng foydalanish muhim vazifalardan sanaladi. Bu jarayonda, avvalo, kichik biznes subyektlarining yirik sanoat korxonalari bilan ichki tarmoq va tarmoqlararo kooperatsiyasi doirasida uzoq muddatli xo‘jalik aloqalarini shakllantirish hamda kengaytirish uchun zarur qonunchilik bazasi yaratildi.
Davlatimiz rahbarining 2009-yil 1-dekabrdagi “Sanoat kooperatsiyasi asosida tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni chuqurlashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘layotir.
Toshkent viloyatida ham kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yangi loyihalarni amalga oshirish, korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ayni paytda ushbu sektorning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 61,2 foizdan oshdi.
– Xalq deputatlari Toshkent viloyati Kengashidagi partiya deputatlik guruhi vakillari tomonidan joriy yilning birinchi choragida 23 nazorat-tahlil faoliyati o‘tkazildi, – deydi O‘zbekiston liberal-demokratik partiyasi viloyat kengashi raisi o‘rinbosari To‘lqin Fayziyev. – 30 ga yaqin mansabdor shaxslarning hisoboti eshitildi, 100 ga yaqin deputatlik so‘rovlari yuborilib, xalq deputatlari Kengashlari sessiyalariga 21 taklif bilan murojaat qilindi. Mazkur murojaatlarning 9 tasi Kengashlar sessiyalariga kiritilgan.
Tadbirda mahalliy xomashyo va ishlab chiqarish resurslaridan keng foydalanish, shu asosda raqobatbardosh mahsulot tayyorlashni yanada kengaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

Предпринимательство – важный фактор развития
В Алмалыке состоялась беседа за "круглым столом" на тему "Кооперация субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства с промышленными предприятиями – важный фактор социально-экономического развития регионов".
На мероприятии, организованном Ташкентским областным кенгашем Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партией Узбекистана, приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители территориального управления Торгово-промышленной палаты, областного управления внешних экономических связей, инвестиций и торговли, предприниматели.
Отмечалось, что весомые результаты дает реализуемая под руководством Президента нашей страны широкомасштабная работа в сфере развития малого бизнеса и предпринимательства, укрепления промышленной кооперации между крупными предприятиями и субъектами малого бизнеса, внедрения в производство современных технологий.
В дальнейшем развитии внутриотраслевой и межотраслевой кооперации в нашей стране важную роль играет использование деятельности малого бизнеса и частного предпринимательства. Создана необходимая законодательная база для формирования и расширения долгосрочных хозяйственных связей в рамках внутриотраслевой и межотраслевой кооперации субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства с крупными промышленными предприятиями.
Важным руководством к действию в этом направлении служит постановление главы нашего государства "О дополнительных мерах по углублению локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов на основе промышленной кооперации " от 1 декабря 2009 года.
В Ташкентской области также особое внимание уделяется поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, реализации новых проектов, модернизации предприятий, техническому и технологическому обновлению. На данный момент доля данного сектора в валовом региональном продукте превысила 61,2 процента.
– Представителями депутатской группы Ташкентского областного Кенгаша народных депутатов в первом квартале нынешнего года проведено 23 контрольно-аналитических мероприятия, – говорит заместитель председателя областного Кенгаша Либерально-демократической партии Узбекистана Тулкин Файзиев. – Были заслушаны доклады почти 30 должностных лиц, направлены около 100 депутатских запросов, в сессии Кенгашей народных депутатов обратились с 21 предложением, из которых 9 внесены в сессии Кенгашей.
На мероприятии состоялся обмен мнениями по вопросам широкого использования местного сырья и производственных ресурсов, дальнейшего расширения производства конкурентоспособной продукции, создания новых рабочих мест.