Tadbirkorlik sub'ektlarining SSPga a'zoligi masalasi to'g'risida
O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi ommaviy axborot vositalaridagi ma'lumotlarni, shu qatorda bir qator bloggerlarning fikrlarini kuzatib borib ayrim aniqlik kiritishni zarur deb biladi.
Dunyoda Savdo-sanoat palatalarini tashkil etishning bir nechta modellari mavjud. Yevropa modeli tadbirkorlarning umummajburiy a'zoligiga asoslanadi (Fransiya, Germaniya, Italiya, Ispaniya, Niderlandiya, Gretsiya, Avstriya, Turkiya, Qozog'iston va boshqa davlatlar). Shuningdek qisman majburiy a'zolik (Yaponiya, Singapur) va ixtiyoriy a'zolik modellari mavjud (Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston)
Mamlakatimizda tadbirkorlik sub'ektlari birlashuvining huquqiy asoslari “Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to'g'risida”gi (yangi tahriri) qonunning 10-moddasida belgilab qo'yilgan bo'lib, unda uyushmaning maqsadi, xususan, xo'jalik yurituvchi subektlar faoliyatini muvofiqlashtirish, shuningdek, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish vakolatlari aniq belgilab qo'yilgan.
Palata, tadbirkorlar uyushmasi sifatida 1996 yilda tashkil etilgan. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 19.07.2017 yildagi 5087-sonli Farmoni bilan Palataning tarkibi va funksiyalari tubdan qayta tashkil etildi.
Palata zimmasiga biznes manfaatlarini huquqiy himoya qilish, uni rivojlantirish, aholi va tadbirkorlarni biznes asoslariga o'qitish kabi bir qator funksiyalar yuklatilgan.
Belgilangan funksiyalarni bajarib borib, birgina 2019 yilda Palata tomonidan tadbirkorlar ishtirokida 888 ta me'yoriy-huquqiy hujjatlar loyihalarining jamoatchilik ekspertizasi o'tkazildi, shundan 521 ta loyihalar biznesni rivojlantirishga salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkinligi aniqlangan; tadbirkorlar manfaatlarida 6,3 trln. so'mlik 70 mingdan ortiq da'vo arizalari kiritilgan; Palataning hakamlik sudlari tomonidan 243 mlrd so'm miqdorida 10,6 mingta da'vo arizalari ko'rib chiqildi; 184,7 mingta bepul xizmat ko'rsatildi (bu barcha xizmatlarning 94,7 foizi); 130 mln.AQSH dollari miqdorida mahsulot eksport qilinishiga va 67,7 mln.AQSH dollariga teng mini-texnologiyalar sotib olishga ko'maklashdi; 75 ta biznes forumlar va ko'rgazmalar tashkil etildi; 15,4 ming fuqarolar va tadbirkorlar biznes asoslari bo'yicha o'qitildi, ulardan 79 nafari chet elda malaka oshirdi.
Bu Palata xodimlari bajaradigan ishlarning atigi bir qismi. Tadbirkorlikni rivojlantirish bo'yicha deyarli barcha choralar Palata tomonidan o'z mablag'lari hisobidan bepul ta'minlanadi, uning yagona manbai a'zolik badallari hisoblanadi. Masalan, bitta biznes-forum kabi bunday tadbirlarni o'tkazish uchun katta mablag' va kuch talab qilinishi mumkin.
Palata kichik biznesni davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash tizimida muhim o'rin egallaydi. Shu bilan birga, unga yuklangan vazifalarni faqat yuqori malakali xodimlarni jalb qilgan holda barqaror moliyaviy holati mavjudligida bajarish mumkin.
“Savdo-sanoat palatasi to'g'risidagi qonun”da (yangi tahrirda) qisman majburiy a'zolik joriy etilgan. Bugungi kunda Palata a'zolari 20321 ta xo'jalik yurituvchi sub'ekt (shundan atigi 4575 tasi 2019 yilda a'zolik badalini to'lagan) bo'lib, shulardan 15978 - yakka tartibdagi tadbirkorlar, 218 - yirik tadbirkorlik sub'ektlari, 4125 - boshqa yuridik shaxslardir. Agar mamlakatda 663270 dan ortiq tadbirkorlik sub'ektlari faoliyat yuritayotganligini hisobga olsak, ularning atigi 3,1 foizi Palata a'zolaridir.
Ushbu qonunning 17-moddasida faqat yirik tadbirkorlik sub'ektlarining majburiy a'zoligi nazarda tutilgan. Amaliyotda xam, qonunning ushbu normasi aynan shunday amalga oshiriladi. Mavjud 2313 ana shunday korxonalardan bor yo'g'i 218 tasi Palataning majburiy a'zosi bo'ldi, ularning aksariyati davlat ulushiga ega.
“Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to'g'risida”gi Qonunning 5-moddasida kichik biznes sub'ektlari: yakka tartibdagi tadbirkorlar; mikrofirmalar va kichik korxonalardir.
Bu qonunning 3-moddasiga binoan tadbirkorlik faoliyati (tadbirkorlik) tadbirkorlik faoliyati sub'ektlari tomonidan qonun hujjatlariga muvofiq amalga oshiriladigan, o'zi tavakkal qilib va o'z mulkiy javobgarligi ostida daromad (foyda) olishga qaratilgan tashabbuskorlik faoliyatidir.
Bundan kelib chiqadiki, yuqorida qayd etilgan kichik biznes sub'ektlari ham xususiy tadbirkorlardir va qonunda ularga ixtiyoriy a'zolik belgilab qo'yilgan.
Shu bilan birga, Palataga qisman majburiy a'zolikning joriy etilishi Konstitutsiya va boshqa qonunlarga zid emas.
Xususan, “Nodavlat notijorat tashkilotlari to'g'risida”gi qonunning 3-moddasida “Siyosiy partiyalar, kasaba uyushmalari, diniy tashkilotlar hamda boshqa ayrim nodavlat notijorat tashkilotlarini tuzishning, ular faoliyatining, qayta tashkil etilishi va tugatilishining xususiyatlari maxsus qonunlar bilan tartibga solinadi. Nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyati sohasining u yoki bu munosabatlari maxsus qonunlar bilan tartibga solinmagan hollarda ushbu Qonunning normalari qo'llaniladi” deb belgilangan.
SSPga a'zolik masalasi maxsus qonun bilan hal qilinganligi sababli, qisman majburiy a'zolik ushbu qonunning 2-moddasiga zid kelmaydi.
Qonunda “va xususiy tadbirkorlik” so'zlari chiqarib tashlanishi faqat yirik xo'jalik yurituvchi sub'ektlarning a'zoligini jalb qilish imkoniyatlarini kengaytiradi, kichik biznes sub'ektlari uchun esa a'zolik ixtiyoriy bo'lib qoladi.

По вопросу членства субъектов предпринимательства в ТПП
Торгово-промышленная палата Узбекистана, мониторируя отклики в СМИ, в том числе, мнения ряда блоггеров, считает необходимым внести некоторую ясность.
В мире существует несколько моделей организации Торгово-промышленных палат. На всеобщем обязательном членстве предпринимателей основана европейская модель (Франция, Германия, Италия, Испания, Нидерланды, Греция, Австрия, за пределами ЕС - Турция, Казахстан и другие) Существуют также частичное обязательное членство (Япония, Сингапур) и добровольное членство (Россия, Таджикистан, Туркменистан и др)
Правовая основа объединения субъектов предпринимательства в нашей стране заложена в ст.10 Закона «О гарантиях свободы субъектов предпринимательства» (в новой редакции), в которой конкретно определена цель объединения, а именно координация деятельности субъектов бизнеса, а также представление защиты их прав и интересов.
Палата, как объединение предпринимателей, создана в 1996 году. Указом Президента Республики Узбекистан №5087 от 19.07.2017г. коренным образом реорганизована структура и усовершенствованы функции Палаты. Палате делегирован ряд функций, направленных на правовую защиту интересов бизнеса, его развитие и их обучение населения и предпринимателей основам бизнеса.
Выполняя возложенные функции, только в 2019 году Палатой проведена общественная экспертиза с участием предпринимателей 888 проектов нормативно-правовых актов, из них в 521 проекте выявлены положения, которые негативно повлияли бы на развитие бизнеса; в интересах предпринимателей внесено свыше 70 тыс. исков на сумму 6,3 трлн.сумов; третейскими судами Палаты рассмотрено 10,6 тыс. исков на
243 млрд сумов; бесплатно предоставлено 184,7 тыс.услуг (94,7% от всех услуг); оказано содействие в экспорте продукции на 130 млн.долл.США, в приобретении мини-технологий на 67,7 млн.долл.США, организовано за пределами и внутри страны 75 бизнес-форумов и выставок для предпринимателей; основам бизнеса обучено 15,4 тыс. лиц. граждан и предприниматели, 79 из них повысили свою квалификацию за границей.
Это лишь небольшая часть работы, проводимая сотрудниками Палаты. Практически все меры по содействию бизнесу Палатой оказывается на бесплатной основе, за счёт собственных средств, единственным источником которых являются членские взносы. На примере, одного лишь бизнес-форума можно убедиться в том, что на проведение таких мероприятий требуются огромные средства и усилия.
Следует иметь ввиду, что в системе государственной поддержки малого бизнеса Палата играет важную роль. При этом, выполнение возложенных на неё задач возможно лишь при устойчивом финансовом состоянии с привлечением высококвалифицированных сотрудников.
В Законе «О Торгово-промышленной палате» (новая редакция), было введено частичное обязательное членство. На сегодняшний день членами Палаты является 20321 субъект предпринимательства (из которых 2019 году членский взнос внесли всего лишь 4575), из них 15978 - индивидуальные предприниматели, 218 - субъекты крупного бизнеса, 4125 – другие юридические лица.
Если учесть, что в стране функционируют свыше 663 270 субъектов предпринимательства, то получается, что членами Палаты являются всего лишь 3.1 процента.
В ст.17 Закона «О Торгово-промышленной палате» предполагается лишь обязательное членство субъектов крупного предпринимательства. На практике именно так выполняется это норма Закона. Из существующих 2313 таких субъектов, всего лишь 218 стали обязательными членами Палаты, подавляющие большинство из которых имеют государственную долю.
Согласно ст.5 Закона «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» субъектами малого предпринимательства являются: индивидуальные предприниматели; микрофирмы и малые предприятия.
Согласно ст.3 этого же Закона предпринимательством является: инициативная деятельность; осуществляемая субъектами предпринимательства на свой риск и под свою имущественную ответственность.
Из этого следует, что вышеперечисленные субъекты малого предпринимательства, также являются представителями частного предпринимательства, но для них Законом предусмотрено добровольное членство.
Установление частичного обязательного членства в Палате не противоречит Конституции и другим законам, регулирующим деятельность ННО. В частности, в ст.3 Закона «О негосударственных некоммерческих организациях» предусмотрено, что «В случаях, когда специальными законами не урегулированы, те или иные отношения в сфере деятельности ННО применяются нормы настоящего закона». Поскольку вопрос о членстве в ТПП урегулирован в специальном законе, то частичное обязательное членство не противоречит ст.2 указанного Закона о добровольности объединения в ННО.
Исключение из Закона слов «и частного предпринимательства» позволит расширить возможности привлечения в членство лишь крупных субъектов предпринимательства, а для субъектов малого предпринимательства оно остается добровольным.