SINGAPUR – ARBITRAJ VA MEDIATSIYA MARKAZI
AQSH xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID)ning O'zbekistonda  sud-huquq islohotlari bo'yicha dasturi doirasida USAID bilan O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Hakamlik sudi o'rtasida O'zbekistonda fuqarolar va tadbirkorlarning huquqiy madniyatini oshirish sohasida hamkorlik bo'yicha chora-tadbirlar Rejasiga muvofiq bir guruh mutaxassislar 2020 yil 11 – 20 yanvar kunlari Singapurda tanishuv safarida bo'ldilar.
Mazkur safarning maqsadi mediatorlar, hakamlik sudyalari, arbitrlar malakasini Singapurning qonunchiligi, xalqaro arbitraj va mediatsiya markazlari ish tajribasini o'rganish orqali oshirishdan iborat edi.
Guruh a'zolari, shu jumladan O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro tijorat arbitraj sudining raisi Foziljon Otaxonov, Hakamlik sudi raisining o'rinbosari Rustam Shaymardonov Singapur xalqaro mediatsiya instituti (SIMI), Singapur xalqaro mediatsiya markazi (SIMC),  Singapur xalqaro arbitraj markazi (SIAC), Amerika arbitraj assotsiatsiyasining Nizolarni hal qilish bo'yiicha xalqaro markazi (SIMC), Singapur menedjment universiteti (SMU), Nizolarni hal qilish Singapur akademiyasiga tashrif buyurdilar hamda ularda yuqori malakali mutaxassislar  Markus Lim, Chuvan Vi Meng,  Kevin Nash, Nadya Aleksander va boshqalar o'zlari faoliyat yuritayotgan tashkilotlar haqida o'zaro muloqot qilish orqali tushunchalar berdilar.
Tanishuv safari davomida guruh a'zolari Singapurni Osiyo va jahonda xalqaro arbitraj va mediatsiyaning bosh markazlaridan biriga aylantirgan arbitraj sudlari va mediatsiyani rivojlantirish bo'yicha Singapur qonunchiligi va amaliy tajribasi, shu jumladan ichki arbitraj (hakamlik sudi) faoliyatini tartibga soluvchi Arbitraj qonuni, xalqaro arbitraj faoliyatini tartibga soluvchi Arbitraj to'g'risidagi qonun, Mediatsiya to'g'risidagi qonunning mazmun-mohiyati; Singapurning xalqaro arbitraj markazlari tashkiliy tuzilmasi va faoliyati, xususan ularning Nizomi va Reglamenti, Direktorlar kengashining vazifalari, vakolati va funksiyalari; markazlarni boshqarish va moliyalashtirish bo'yicha ichki hujjatlari, arbitrlarga gonorarlar to'lash tartibi, moddiy-texnika bazasining holati va uni mustahkamlash bo'yicha markazlar faoliyati; xalqaro arbitraj markazlarining hukumat, davlat sudlari, adliya organlari bilan o'zaro hamkorligi; ularning xorijiy mamlakatlar tijorat arbitrajlari  va hakamlik sudlari bilan xalqaro aloqalarni o'rnatish bo'yicha ish tajribasi; xalqaro konferensiyalarni (seminarlar, davra suhbatlari) tashkil qilish va ularda qatnashish hamda tajriba almashish bo'yicha faoliyati, shuningdek  ushbu tadbirlarni moliyalashtirish manbalari hamda nizollarni hal qilish tartibi bilan tanishdilar.
Bundan tashqari ular Singapur xalqaro mediatsiya markazlarining tashkiliy tuzilmasi va faoliyati, xususan mediatorlar tarkibi va o'tkazilgan mediatsiya protseduralari bo'yicha statistik ma'lumotlar; ularni sudlar, Adliya vazirligi, Singapur huquq akademiyasi, shuningdek Direktorlar kenggashi tomonidan institutsional qo'llab-quvvatlash; mediativ kelishuvlarni majburiy ijrosini sudga murojaat qilish orqali ta'minlash imkoniyati; oilaviy nizolarni majburiy ravishda mediatsiya protsedurasidan o'tkazish tajribasi; mediatorlarni akkreditatsiya qilish va sertifikatlash tartibini o'rgandilar.
O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Hakamlik sudi bilan Nizolarni hal qilish Singapur akademiyasi bilan o'zaro hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.

СИНГАПУР – ЦЕНТР АРБИТРАЖА И МЕДИАЦИИ
В рамках проекта ЮСАИД (USAID) по судебно-правовой реформе в Узбекистане и согласно Плана мероприятий по сотрудничеству  между USAID и Третейским судом при Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан в сфере правового просвещения граждан и предпринимателей Узбекистана, иностранных инвесторов  об альтернативном разрешении споров группа специалистов находились с 11 по 20 января 2020 года в Сингапуре           с ознакомительной поездкой.
Целью ознакомительной поездки была повышения квалификации и практического опыта медиаторов, третейских судьей, арбитров путем изучения законодательства, опыта работы международных арбитражных центров и центров медиации Сингапура.
В ходе поездки члены группы, в их числе председатель Международного коммерческого арбитражного суда Фозилжон Отахонов и заместитель председателя Третейского суда при ТПП Республики Узбекистан Рустам Шаймардонов, посетили в Сингапурский международный институт медиации (SIMI), Сингапурский международный центр медиации (SIMC), Сингапурский международный арбитражный центр (SIAC), Международный центр по разрешению споров Американской ассоциации арбитража (AAA-ICDR), Сингапурский центр медиации (SMC), Сингапурский университет  менеджмента (SMU),  Сингапурскую академия разрешения споров, где специалисты высокой квалификации – Маркус Лим, Чуван Ви Менг,  Кевин Наш, Надя Александер и другие в форме диалога рассказали о деятельности соответствующих организаций.
Члены группы изучали законодательства и практический опыт Сингапура по развитию арбитражных судов и медиации, который привел Сингапур одним из главных центров международного арбитража и медиации в Азии и в мире, в том числе ознакомились с Законом Арбитража, который регулирует деятельность внутреннего арбитража (третейского суда); Законом об арбитраже, который регулирует международный арбитраж и Законом о медиации; ознакомились организационной структурой и деятельностью  международных арбитражных центров, в частности с задачей, компетенцией и функциями Совета директоров; Положением и Регламентом международных арбитражных центров, внутренними документами по управлению и финансированию,  порядком выдачи гонораров арбитрам; состоянием материально-технической базы и деятельностью международных арбитражных центров по укреплению материально-технической базы; взаимодействием международных арбитражных центров  с правительством, государственными судами, органами юстиции Сингапура; опытом работы по установлению международных связей с международными коммерческими арбитражами и третейскими судами зарубежных стран; деятельностью по организации и участию в международных конференциях (семинарах, круглых столах), а также порядком и источниками финансирования данных мероприятий; порядком рассмотрения споров.
Кроме того, изучали организационную структуру и деятельность  Сингапурских международных центров медиации, в частности ознакомились с составом медиаторов и статистикой по проведенным процедурам медиации; институциональной поддержкой от судов Сингапура, Министерства юстиции, Сингапурской академии права, а также от Совета директоров центров медиации; возможностью принудительного исполнения медиативного соглашения путем обращения в суд; практикой обязательного прохождения процедуру медиации семейных споров; аккредитацией и сертификацией медиаторов.
В ходе поездки обсуждены вопросы по сотрудничеству между Третейским судом при Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан с Сингапурской академией разрешения споров.