31 may kuni poytaxtimizdagi "O'zekspomarkaz" milliy ko'rgazma majmuida, qishloq xo'jaligi uchun texnologiyalar va uskunalarning "Uzbekistan Agrotech Expo-2016" hamda qishloq xo'jaligi texnikasi, mashinalari va asbob-uskunalarining V - "Uzbekistan Agromash Expo-2016" xalqaro ixtisoslashtirilgan ko'rgazma savdolari ish boshladi. Ushbu ko'rgazmalar 3 iyungacha davom etadi va shubhasiz joriy yilning eng muhim todbirlaridan biri bo'ladi.
Ko‘rgazmalar O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Savdo-sanoat palatasi va Fermerlar kengashi tomonidan tashkil etildi.
Mamlakatimiz qishloq xo'jaligi komplekslari oldida turgan muhim maqsadlarni hisobga olgan holda aytish mumkinki, bu kabi tadbirlar juda ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Mahalliy korxonalarda qishloq xo'jalik xom ashyosini qayta ishlashni sezilarli darajada oshirish va chuqurlashtirish hamda bu borada barcha mavjud zahira va imkoniyatlardan foydalanish, qishloq xo'jaligi va qayta ishlash sanoatini zamonaviy, jahon talablari va standartlariga to'la javob beradigan qishloq xo'jaligi texnikasi va uskunalari bilan ta'minlash, sohaga to'g’ridan to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, mamlakatimiz ijtimoiy siyosiy rivojlanishing ustuvor yo'nalishlaridan biridir.
Tadbir doirasida yetakchi ishlab chiqaruvchi kompaniyalarni keng jalb qilish va ishtiroklarini ta'minlash maqsadida hukumat qaroriga muvofiq milliy ko'rgazma majmui "O'zekspomarkaz" maydonlari ishtirokchilarga bepul taqdim etiladi.
Ko'rgazmada asosiy e'tibor O'zbekistonlik iste'molchilarni texnologiyalar va uskunalarni olishda mavjud moliyaviy imkoniyatlar borasida xabardor qilishga qaratiladi. Bundan tashqari, ko'rgazma doirasida mamlakatimiz fermer xo'jaliklari, agrofirma va kichik korxonalarining xorijiy ishlab chiqaruvchilar bilan o'zaro manfaatli hamkorligini yanada rivojlantirishga yo'naltirilgan bir qator maxsus tematik seminarlar, ilg'or texnologiyalar va zamonaviy uskunalarning taqdimotlari bo'lib o'tadi.
"Uzbekistan Agrotech Expo-2016" Ko’rgazma-savdo ishida Avstriya, Belgiya, Italiya, Germaniya, Frantsiya, Gollandiya, Koreya, Turkiya, Xitoy, Rossiya va boshqa dunyoning 24 davlatidan 170 dan ortiq ishlab-chiqaruvchi kompaniyalar ishtirok etadilar.
Ко’rgazmada meva sabzavot, go’sht va sut, un va kombikorm, bog'dorchilik va uzumchilik mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlash, qadoqlovchi jihozlar, о’simliklar muhofazasi uchun kimyoviy preparatlar, veterinariya, qorako'lchilik va charm qayta ishlash bo'yicha mini texnika va ixcham uskunalar namoyish qilinadi.
2015 yilgi ko'rgazma-savdo natijalariga ko'ra xorijiy kompaniyalar va respublika tadbirkorlari o'rtasida mini-texnologiyalar, ixcham uskunalar va qishloq xo'jaligi texnikalari sotib olish uchun umumiy qiymati 174,8 milliard so'm bo'lgan 597 ta shartnoma va protokollar imzolandi.
An’anаviy tarzda beshingchi bor o'tkazilayotgan "Uzbekistan Agromash Expo-2016" ko'rgazmasi mamlakatimiz agrosanoat kompleksida yangi texnik yechimlar, shuningdek, jahondagi yirik ishlab chiqaruvchilar mahsulotlarini namoyish etish uchun markaziy maydonga aylanadi. Unda dunyoning 10 davlatidan 20 dan ortiq qishloq xo'jaligi texnikalari va uskunalari ishlab chiqaruvchi yetakchi kompaniyalar hamda respublikamizning OAJ "Agregat zavodi", OAJ "Chirchiqselmash" kabi shuningdek, tijorat banklari va lizing kompaniyalari ishtirok etadilar.
Ko’rgazma ishida Case New Holland, Claas, John Deere, Lemken, MAN, Doosan, Daichi, Deadong kabi jahonga mashhur kompaniyalarning 70 dan ortiq texnika turlari, shuningdek, 21.05.2013 yildagi № 1758 sonli "2012-2016 yillarda qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishni yanada modernizatsiya qilish, texnik va texnologik jihatdan qayta jihozlash dasturi to'g'risida"gi Prezident Qarori doirasida о’zlashtirilgan qishloq xo'jaligi texnikalari namoyish etiladi.
Ko‘rgazmalarning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari U.Rozuqulov so‘zga chiqdi.

В Ташкенте открылись выставки «Uzbekistan Agrotech Expo-2016» и «Uzbekistan Agromash Ехро-2016»
31 мая в столичном АО НВК «Узэкспоцентр» начала свою работу XI Международная специализированная выставка - продажа современного оборудования и технологий для агропромышленного комплекса республики «Uzbekistan Agrotech Expo-2016», а также V-я Международная специализированная выставка  селькохозяйственной техники и машин  «Uzbekistan Agromash Ехро-2016».
Выставки организованы Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли, Министерством сельского и водного хозяйства, Торгово-промышленной палатой и Советом фермеров Республики Узбекистан.
Необходимо отметить, что подобные выставки приобретают особо актуальное значение, учитывая задачи, стоящие перед агропромышленным комплексом страны.
Значительное повышение уровня переработки на отечественных предприятиях сельскохозяйственного сырья, использование всех имеющихся резервов и возможностей по ее углублению, кардинальное повышение уровня оснащения сельского хозяйства и перерабатывающих отраслей промышленности современной, высокопроизводительной, отвечающей мировым требованиям и стандартам сельскохозяйственной техникой и технологическим оборудованием.
В целях широкого привлечения и участия в выставке ведущих зарубежных компаний - производителей в соответствие с правительственным постановлением выставочные площади на время проведения выставки в АО НВК «Узэкспоцентр» предоставляются участникам выставки на безвозмездной основе.
Особое внимание в дни работы выставки будет уделено широкому информированию узбекских потребителей об имеющихся финансовых инструментах приобретения технологий и оборудования. Кроме того, в рамках выставки проводится серия специализированных тематических семинаров, направленных на развитие взаимовыгодного сотрудничества фермерских хозяйств, агрофирм и малых предприятий республики с зарубежными производителями технологий и оборудования, проходить презентации передовых технологий и современного оборудования.
В работе выставки-продажи «Uzbekistan Agrotech Expo-2016» примут участие более 170 компаний-производителей технологий и оборудования более чем 24 стран мира, в том числе из Австрии, Бельгии, Италии, Германии, Франции, Голландии, Кореи, Турции, Китая, России и других. На выставке будут представлены технологии и оборудование по переработке плодоовощной и мясомолочный продукции, для производства муки и комбикормов, фасовочно-упаковочное оборудование, развитие животноводства и птицеводства, организация тепличных хозяйств, оборудование для легкой промышленности, мини­-техника и мини-оборудование для садоводства и виноградарства, обработка кожи, технологии для развития сферы услуг, химические средства защиты растений, ветеринария и другие.
По итогам работы выставок-продаж в 2015 году между зарубежными компаниями и предпринимателями республики было подписано 597 договоров и протоколов на приобретение технологий, оборудования и сельскохозяйственной техники на общую сумму 174,8 млрд.сум.
Проводимая в пятый раз, выставка «Uzbekistan Agromash Ехро-2016» станет демонстративной площадкой современных и эффективных типов и видов техники, соответствующих наилучшим мировым образцом. В ее работе примут участие представители более 20 ведущих мировых производителей сельскохозяйственной техники и оборудования из 10 стран мира, а также отечественных предприятий - ОАО «Агрегатный завод», ОАО «Чирчиксельмаш» коммерческие банки и лизинговые компании.
На выставке будут экспонировано более 70 единиц техники известных мировых брендов - Case New Holland (США), John Deer, CLASS, Lemken, MAN (Германия) и др. В том числе будет экспонироваться сельскохозяйственная техника, освоенная в рамках реализации Постановления Президента №1758 от 21.05.2013г. «О программе дальнейшей модернизации, технического и технологического перевооружения сельскохозяйственного производства на 2012-2016 годы».
Выставки продляться до 3 июня и, безусловно, станут одним из самых значительных экономических событий нынешнего года.